Jak suszyć pranie, by nie miało przykrego zapachu? Ten błąd sprawia, że nie pomoże najlepszy proszek
Deszcz, mróz, brzydka pogoda. Jesienią i zimą wciąż wraca ten sam problem. W jaki sposób skutecznie wysuszyć ubrania, żeby nie były stęchłe lub wilgotne? Zdradzamy wam, co zrobić, by móc cieszyć się świeżym i pachnącym praniem niezależnie od pogody. To wcale nie jest takie trudne!
Nie susz ubrań w domu
Kiedy na zewnątrz deszcz i wilgoć większość z nas decyduje się na wysuszenie ubrań w domu. To błąd. Dlaczego? Z mokrych ubrań ulatnia się duża ilość wody, która pozostaje w mieszkaniu.Może ona powodować powstawanie pleśni, a ta z kolei wywołuje u domowników rozmaite choroby: od alergii aż po zapalenie płuc.
Właśnie dlatego powinniśmy skończyć z suszeniem prania w domu. Tylko, jak skutecznie wysuszyć pranie, gdy nie możemy rozwiesić go w ciepłym i suchym miejscu? Jest na to kilka sposobów.
Jak wysuszyć ubrania zimą? — krok po kroku
1. Skuteczne suszenie zaczyna się od rozsądnego prania. Właśnie dlatego, jeśli robisz pranie zimą, zadbaj o to, by było ono jak najbardziej pozbawione wody. Pomoże nam w tym specjalny program odwirowania, który idealnie nadaje się przy praniu dżinsów lub pościeli.
Przed samym ustawieniem wirowania koniecznie sprawdźmy na metce, czy w przypadku konkretnego ubrania jest ono dozwolone. Programu wirowania nie wolno ustawiać najczęściej w przypadku tkanin delikatnych, które łatwo mogą się zniszczyć.
Kiedy pierzemy jakąś część garderoby ręcznie, koniecznie porządnie ją wyciśnijmy – to klucz i podstawa skutecznego suszenia, zwłaszcza zimą.
Może cię zainteresować także: Tak niszczysz ubrania i pralkę. Oto 7 błędów, które każdy z nas popełnia przy praniu
2. Pamiętajmy też o złotej zasadzie, która mówi o tym, by nie wieszać prania ciasno, jedną rzecz obok drugiej. Jeśli mamy taką możliwość zostawmy ubraniom trochę przestrzeni. Wystrzegajmy się też dokładania mokrym ubrań do tych, które są częściowo wyschnięte.
3. Wielu z nas błędnie sądzi, że skoro na zewnątrz jest mróz, nasze ubrania się nie wysuszą. To kolejny mit, w który wierzymy. Sublimacja, a więc przejście ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem ciekłego sprawia, że suszenie prania na mrozie jest skuteczne.
Wystarczy więc wystawić dobrze odwirowane pranie, najlepiej w większych od siebie odstępach na zewnątrz. Zaletą suszenia na mrozie jest fakt, że pranie będzie pachniało świeżym powietrzem, o ile oczywiście nasz sąsiad nie pali obok śmieci.
4. Czasami może nam się wydawać, że zdjęte z mrozu pranie jest wciąż mokre, ale zazwyczaj będzie ono po prostu zimne. Najlepiej jest wówczas rozłożyć je w domu, np. na ręcznikach i odczekać jakiś czas. Na koniec możemy wyprasować ubrania, ale nie jest to koniecznie.
Może cię zainteresować także: Przeczytaj, zanim założysz dziecku kombinezon. 5 rzeczy, które musisz zrobić przed zimą