Czy ciąża to czas na seks i testowanie gadżetów erotycznych? Mama Seksuolog łamie tabu

Agnieszka Miastowska
Seks w ciąży nadal bywa tematem tabu, nawet jeśli nie wstydzimy się o nim rozmawiać, to bywa kwestią odkładaną na margines. Nie chcemy mówić o seksualności przyszłych mam, jakby ciąża była czymś, co odbiera im erotyczne pragnienia. Kobiety chcą jednak wiedzieć, czy mogą uprawiać seks w ciąży, jak to robić i czy bezpieczne jest używanie gadżetów erotycznych. Na te pytania odpowiada Mama Seksuolog.
Seks i gadżety erotyczne w ciąży. Czy oczekując na dziecko można się kochać Unsplash

Czy można uprawiać seks w ciąży?

– Seks jest naturalną ludzką aktywnością i o ile lekarz prowadzący ciążę nie zalecił inaczej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby współżyć – wyjaśnia Karolina Piotrowska znana jako Mama Seksuolog.
To zdanie nie tylko seksuologów, ale też ginekologów i położników. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma ryzyka uszkodzenia płodu w trakcie stosunku, gdyż jest on chroniony przez płyn owodniowy, owodnię i mięśnie macicy.

Do kiedy seks w ciąży jest bezpieczny?

Ekspertka podkreśla, że współżycie można kontynuować przez cały czas trwania ciąży, o ile lekarz nie zalecił inaczej.


— Czasowy zakaz współżycia wprowadza się w przypadku wystąpienia infekcji intymnej, dłuższy może zostać wprowadzony w momencie, jeśli ciąża jest zagrożona, szyjka macicy nadmiernie skrócona bądź występują przedwczesne skurcze — wyjaśnia.

Nasze myślenie o seksie błędnie skupia się na penisie i penetracji, a przecież inne rodzaje wzajemnego doprowadzania się do orgazmu także są seksem.

Dlatego warto dokładnie zapytać lekarza prowadzącego, czy gdy mówi o zakazie współżycia, ma na myśli zakaz penetracji czy jakichkolwiek pieszczot i stymulacji prowadzących do orgazmu.

– Czasem bowiem chodzi bardziej o to, aby nie wprowadzać niczego do pochwy, a jednocześnie nadal można bezpiecznie kontynuować masturbację bądź pieszczoty bez penetracji – wyjaśnia.

– W innych przypadkach natomiast chodzi bardziej o unikanie orgazmu, który związany jest z fizjologicznymi skurczami macicy. Wtedy partnerom pozostaje kontynuowanie bliskości i intymności bez żadnych pieszczot – dodaje Karolina Piotrowska.

Jakich pozycji seksualnych unikać w ciąży?

Seksuolożka podkreśla, że należy unikać pozycji, które w czasie ciąży powodowałyby obciążenie dla brzucha kobiety.

— Klasyczna pozycja misjonarska może być niewygodna dla partnerów. Sugeruje się więc takie pozycje jak na jeźdźca, na łyżeczkę bądź na pieska — radzi ekspertka.

Seksuolożka podkreśla także, że w czasie współżycia warto użyć prezerwatywy. Ryzyko infekcji intymnej w ciąży jest większe, a prezerwatywa może nas przed tym uchronić.

Seks oralny i analny w ciąży

Co natomiast z seksem oralnym i analnym. Czy jest bezpieczny w ciąży?

— Nie ma przeciwwskazań do seksu oralnego ani analnego. Warunek natomiast jest taki, że penis bądź zabawka, która penetrowała odbyt, musi zostać dokładnie umyta, zanim przystąpi do penetracji pochwy — wyjaśnia ekspertka.

Na kobiecych grupach zauważyłam pytanie dotyczące zabawek erotycznych: czy w ciąży można używać wibratorów, zabawek typu dildo? Seksuolożka wyjaśnia, że jest to bezpieczne pod pewnymi warunkami.

– Należy jednak zadbać o dobrą jakość zabawek. Gadżety z materiałów nieatestowanych powinny zostać odłożone na półkę. Wybierajmy zabawki ze sprawdzonych źródeł i posiadające atesty – dodaje seksuolożka.

Jak poprawić komfort seksu w ciąży?

Karolina Piotrowska podkreśla, że należy dostosować sposób współżycia do nowych okoliczności. Seks w ciąży nie musi wcale być mniej jakościowy niż wcześniej.

– Niektóre kobiety w czasie ciąży przeżywają najsilniejsze orgazmy i mogą mieć zwiększone libido, warto wtedy z tego korzystać. U niektórych pojawia się potrzeba nowych doświadczeń seksualnych i wzrasta gotowość do eksperymentów – wyjaśnia Karolina Piotrowska.

– To jest okej, kiedy dbamy o bezpieczeństwo (higiena oraz wygodna pozycja – red.). Inne panie mają wtedy zwiększoną ochotę na czułość, a niekoniecznie chęć na penetrację – i to też jest w porządku. Słuchaj siebie i swojego ciała, rozmawiaj ze swoim partnerem/partnerką, i bawcie się dobrze! – radzi.

Spadek ochoty na seks w ciąży

Spadek ochoty na seks w ciąży także jest zupełnie normalny i nie należy się tym niepokoić.

— Spadek ochoty na seks występuje zazwyczaj w I i III trymestrze. Część kobiet to niepokoi. Warto więc wiedzieć, że zakłada się, iż spadek libido może się utrzymywać do 6 miesięcy po narodzinach dziecka – wyjaśnia seksuolożka.

– Jeśli trwa dłużej, warto skorzystać z porady psychoterapeuty seksuologa. Ja zapraszam wtedy Panie na mój wyjątkowy kurs online Akademia Seksualnej Mamy, na którym na nowo szukamy połączenia z libido – dodaje.

Warto więc traktować własne ciało z wyrozumiałością – nie zmuszać się do współżycia, gdy nie mamy ochoty, ale także nie zamykać się na seks, bo prawidłowo rozwijająca się ciąża nie jest do niego żadnym przeciwwskazaniem. W czasie ciąży możemy rozwijać naszą seksualność na nowo i odkrywać nasze ciało.