Zamiast bajek i smartfona. 10 podcastów, w które dzieci wkręcą się od pierwszej minuty

Magdalena Konczal
Podcasty królują w naszych głośnikach i słuchawkach na dobre. Dlaczego? Bo można ich słuchać wszędzie — na przystanku autobusowym, na spacerze z psem, podczas robienia porządków w domu czy jadąc samochodem. Skoro my tak bardzo je pokochaliśmy, to może spodobają się także naszym dzieciom? Oto zupełnie subiektywna lista 10 wartościowych podcastów dla dzieci.
Ranking 10 podcastów dla dzieci fot. pexels

1. Bliżej lasu. Opowiadania dla dzieci, które wciąż pytają


Wiek dziecka: 7+ (w zależności od odcinka)
Jeśli twoje dziecko wciąż pyta: "A dlaczego?", koniecznie włączcie mu ten podcast! Jego twórcą jest Daniel Mróz, który podjął trud odpowiadania na dziecięce pytania. Tematyka podcastu dotyczy świata zwierząt, roślin i wszystkiego, co nas otacza.


Wasze dziecko pyta, czy jesienią jest mniej powietrza i dlaczego lisy są rude? A może chciałoby wiedzieć, czy zimą pszczoły też są pracowite? Koniecznie włączcie mu podcast "Bliżej lasu".


2. Przyroda Dzieciom


Wiek dziecka: 3+
Wciąż pozostajemy w świecie przyrody. Można powiedzieć, że podcast "Przyroda Dzieciom" jest doskonały na czasy pandemii. Mamy bowiem okazję przenieść się razem z naszymi dziećmi do różnych miejsc: ogrodu, parku, puszczy, nad rzekę czy w góry, nie wychodząc z domu. Usłyszymy, śpiew ptaków czy bzyczenie pszczoły.

Podcast jest idealny dla młodszych dzieci, które dopiero poznają świat. Te krótkie, trwające około 5-6 minut nagrania będą dla nich doskonałym wstępem do wiedzy o otaczającym nas świecie.

3. Dzika Odyseja. Dzieci


Wiek dziecka: 6+
To podcast Polskiego Radia Dzieciom, który pokazuje najmłodszym, jak wyglądają parki narodowe. Jest prowadzony w charyzmatyczny sposób, zawiera piosenki i ciekawostkami. Puśćcie je swoim dzieciom, jeśli są ciekawe świata natury. To będzie dla nich doskonała lekcja przyrody, a przy tym świetna zabawa.

4. Dzieci czują kino


Wiek dziecka: 5-8 lat w zależności od odcinka
Nieśmiałość, smutek, radość i wdzięczność – to tylko niektóre z nazw odcinków "Dzieci czują kino". To podcast z nastrojową muzyką, ciepłymi głosami i inspiracjami filmowymi.

Oprócz tego znajdziemy tutaj także ćwiczenia muzyczno-ruchowe dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Podcast pomoże najmłodszym zrozumieć ich emocje, a także wprowadzi ich w świat kultury i dobrej muzyki.

5. Bajki opowiadane przez dzieci


Wiek dziecka: 4+
To kolejny podcast Polskiego Radia Dzieciom. Tym razem realizowany przez najmłodszych. Dzieci przypominają znane i mniej znane bajki. To podcast dla dzieci idealny do poduszki, kiedy sami nie mamy już siły czy czasu, by czytać synowi lub córce bajkę na dobranoc.

6. Bajkowy podcast


Wiek dziecka: dowolny
Inną, podobną propozycją jest "Bajkowy podcast". Jego twórca – Wojciech Strózik – czyta naprawdę bardzo różne bajki: znane opowieści (takie jak "Czerwony Kapturek" czy "Jaś i Małgosia"), wiersze, nowsze i starsze książki dla najmłodszych. To tutaj możemy odsłuchać m.in. bajki o Złym Królu Wirusie i dobrej Kwarantannie, a także jej kontynuacji o tytule "Dlaczego kwarantanna ma dziury w czasie?". Wybór bajek jest naprawdę imponujący. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

7. The English We Speak


Wiek dziecka: (w zależności od umiejętności językowych) 8-9+
"The English We Speak" to podcast do nauki języka angielskiego. Został stworzony przez BBC, możemy mieć więc pewność, że brytyjska wymowa, zawarta w nagraniach, będzie perfekcyjna. Ten podcast przeznaczony będzie raczej dla uczniów, którzy są w trakcie nauki języka, a nie dla młodszych dzieci. Te nagrania mogą okazać się doskonałym dopełnieniem zajęć szkolnych.

8. But Why: A podcast for courios kids


Wiek dziecka: (w zależności od umiejętności językowych) 10-11+
To kolejny podcast dla dzieci po angielsku. Warto zaznaczyć, że jest on przeznaczony raczej dla dzieci, które znają ten język na poziomie podstawowym lub średniozaawansowanym.

Będziemy mieli szansę usłyszeć tutaj odpowiedzi dzieci na trudne i łatwiejsze pytania, np.: dlaczego najmłodsi nie mogą głosować, w jaki sposób robi się lody czy gdzie kończy się niebo. Pojawiają się także eksperci z konkretnych dziedzin. Samo słuchanie takiego podcastu z pewnością usprawni poziom językowy twojego dziecka.

9. Historia Polski dla dzieci


Wiek dziecka: (w zależności od odcinka): 7-8+
Słuchając tego podcastu razem z dziećmi, będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat historii Polski. Jego twórcą jest Piotr Borowski, a odcinków aktualnie jest aż... 87! To doskonała, alternatywna lekcja dawnych dziejów z udziałem dzieci i dla dzieci. Prawdziwa gratka dla małych historyków.

10. Aktywne czytanie – książki dla dzieci


Wiek dziecka: 7-8+
Jest to podcast dla najmłodszych miłośników literatury. Znajdziemy tutaj fragmenty znanych i mniej znanych powieści, ale przede wszystkim recenzje książkowe książek dla dzieci.

Co warto czytać razem z dzieckiem? A co dać mu do przeczytania samodzielnie? Anna Jankowska – mama i pedagożka przytacza swoje recenzje i z lekkością opowiada o lekturach dla najmłodszych.

Wszystkie podcasty, o których pisałam są dostępne na Spotify