10 cytatów Czarnka, które zwalają z nóg. Jego zdaniem na niektóre dzieci czyha "whisky z colą"

Sandra Skorupa
Przemysław Czarnek niemal w każdym wywiadzie, którego udziela, mówi coś, co potem trudno zapomnieć. Ostatnio dość nietypowe słowa można było usłyszeć o sposobie wychowywania dzieci na wioskach i w małych miastach. Oto 10 cytatów ministra edukacji i nauki, które wprawiają w osłupienie.
10 cytatów Przemysława Czarnka ministra edukacji i nauki Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

10 cytatów Przemysława Czarnka


Wystąpienia w telewizji czy na antenie radia Przemysława Czarnka są jak tykająca bomba. Wystarczy, że dziennikarz zada odpowiednie pytanie, a z ust szefa MEN padają słowa obrażające, brutalne i nierzadko dotkliwe dla różnych grup społecznych, pozbawione tolerancji i zrozumienia.


1. Przemysław Czarnek o dzieciach ze wsi i małych miast
Podczas listopadowego zjazdu klubów Gazety Polskiej minister edukacji i nauki wypowiadał się o sposobie wychowywania dzieci na wsiach i w małych miastach. Wskazywał, dlaczego dzieci stamtąd "przeskakują na whiskey z colą z kompotu babci".


— Jeżeli my nie nauczymy naszych dzieci i wpędzimy te dzieci z małych wiosek, miast w kompleksy, mówiąc, że jak pojedziesz do dużego miasta, to poznasz prawdziwe życie, a tu się będziesz marnował i bez kontaktu, nie będziesz się rozwijał i jak pojedzie z takimi kompleksami, to rzeczywiście przeskoczy na whiskey z colą z kompotu babci i nie będzie chodził do kościoła, bo już nie specjalnie mu to wszystko będzie odpowiadało. To jest kwestia domu. To duża odpowiedzialność rodziców, a następnie szkoły — tłumaczył ministrer edukacji i nauki.

2. Przemysław Czarnek o kobietach
Kontrowersyjnie Przemysław Czarnek mówił także o kobietach. Te słowa w kontekście strajku kobiet i decyzji TK ws. aborcji mają jeszcze bardziej dramatyczny charakter.

— Kariera w pierwszej kolejności, a później może dziecko. Prowadzi to do tragicznych konsekwencji. Jak się pierwsze dziecko rodzi w wieku 30 lat, to ile tych dzieci można urodzić? To są konsekwencje tłumaczenia kobiecie, że nie musi robić tego, do czego została przez pana Boga powołana — mówił w trakcie konferencji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

3. Przemysław Czarnek o nauczycielach
Choć minister edukacji i nauki wytyka wiele błędów obecnego systemu oświaty, bardzo ceni polskich nauczycieli. Tak przynajmniej deklaruje.

— Nauczyciel to człowiek naprawdę uzdolniony, wykształcony, mądry z wielkim obyciem i kontaktami z ludźmi, zwłaszcza młodymi nie potrzebuje dokształcania co miesiąc czy co 2 miesiące — mówił Przemysław Czarnek podczas zjazdu klubów Gazety Polskiej.

4. Przemysław Czarnek o źle wychowanym dziecku
Dobre wychowanie dziecka według Czarnka polega na wyuczeniu dzieci na "prawych obywateli Ojczyzny". Szef MEN ma również swoje zdanie o złym wychowaniu.

— A contario "źle” wychowane dziecko będzie problemem dla społeczeństwa, przedmiotem koniecznej troski i działań resocjalizacyjnych ze strony instytucji społecznych i organów państwa — pisał Czarnek w "Prawnokarnej ochronie dziecka przed przemocą".

5. Przemysław Czarnek o karceniu dzieci
W jaki sposób uniknąć tego złego wychowania na rzecz dobrego? Poseł PiS podaje na to receptę.

Karcenie jest jednym z najważniejszych środków wychowawczych. Dziecko, które sprząta zabawki po zakończonej zabawie, uczy się i przynosi dobre stopnie ze szkoły, powinno spotkać się z nagrodą (…) Analogicznie dziecko, które robi bałagan i nie reaguje na prośby rodziców o zrobienie porządku w zabawkach, dziecko, które stroni od nauki i przez to przynosi słabe oceny ze szkoły, powinno spotkać się z karą — minister edukacji i nauki pisał dalej w tej samej publikacji.

6. Przemysław Czarnek o Janie Pawle II
Czarnek dał się poznać, jako zwolennik dorobku twórczego osób świętych. Stąd domaga się Jana Pawła II w kanonie lektur i nie dopuszcza myśli o dekanonizacji papieża w związku z aferami pedofilii w Kościele.

— Podjęta dziś próba desakralizacji Jana Pawła II jest obrzydliwa i niezwykle czytelna. Kto wie, być może dlatego, że właśnie ten papież, jak przypominają władze KUL, jako pierwszy podjął zdecydowaną walkę z brakiem porządku moralnego w sferze seksualności, także w Kościele. To ten papież wydał pierwsze dokumenty realnie walczące z tymi obrzydliwymi zbrodniami. To ten papież napisał w końcu wprost w Katechizmie, że np. akty homoseksualne są sprzeczne z prawem naturalnym, wykluczają dar życia i nigdy nie mogą być zaakceptowane — mówił poseł PiS w rozmowie z Onetem.

7. Przemysław Czarnek o zgniliźnie systemu

— Jeśli słyszę dziś, że w wielu polskich uczelniach odmawia się prawa doktorantom do cytowania św. Jana Pawła II, a także św. Tomasza z Akwinu, mówiąc, że to nie byli naukowcy, to jest niestety zgnilizna naszego systemu szkolnictwa wyższego, z którą będziemy musieli kończyć, poprzez wprowadzanie również do kanonu lektur dzieł Jana Pawła II, zwłaszcza w tych starszych rocznikach — mówił Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia.

8. Przemysław Czarnek o prawach człowieka

— Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją — mówił w czerwcu podczas kampanii prezydenckiej.

9. Przemysław Czarnek o LGBT

Andrzej Rozenek nazwał Czarnka "turbohomofobem", a Włodzimierz Czarzasty "homofobicznym świrem". Mieli ku temu powody…

— Nie ma wątpliwości, że cała ta ideologia LGBT wyrastająca z neomarksizmu (a ten z marksizmu) pochodzi z tego samego korzenia, co niemiecki narodowy socjalizm hitlerowski, który jest odpowiedzialny za wszelkie zło II wojny światowej, zniszczenie Warszawy i zamordowanie powstańców — powiedział na antenie Radia Maryja Przemysław Czarnek.

10. Przemysław Czarnek o poglądach w murach szkoły

— Nie chodzi o poglądy, które wyrażają. Nas te poglądy wyrażane poza murami szkoły kompletnie nie interesują. Także te w murach szkoły, ale w ramach podstawy programowej. One mogą się mieścić, tylko że w ramach podstawy programowej, bo ona rządzi programem nauczania w szkołach — mówił minister edukacji i nauki w rozmowie z Danutą Holecką w TVP.