Spieszmy się kochać dynię, tak szybko odchodzi. 5 obłędnych przepisów, w tym nawet na frytki!
Dynia uznawana jest za królową jesiennych warzyw i nic dziwnego, bo dania z niej przyrządzane nie dość, że mają wyjątkowy smak to również piękny pomarańczowy kolor. Ponadto dynia jest lekkostrawna, niskokaloryczna i nadaje się do przyrządzania potraw zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Warzywo to zawiera dużo beta-karotenu, potasu, żelaza, a także witamin z grupy B.
Dynia marynowana w occie
Jesiennym kulinarnym hitem jest dynia w occie. Przepis na marynowaną dynię to doskonały pomysł na uzupełnienie zapasów przetworów w spiżarni. W tym przypadku dobrze sprawdzi się odmiana Hokkaido – jedna z najpopularniejszych w Polsce. Dynia w occie wychodzi nieco słodkawa i winna, a jej przygotowanie jest bardzo proste.Składniki:
1kg dyni Hokkaido (miąższu)
600 ml wody
250 ml octu
250 g cukru
6 goździków
1 łyżeczka cynamonu
1 płaska łyżeczka soli
ziele angielskie
Przygotowanie:
Dynię obrać i wyczyścić oraz pokroić w kostkę. Następnie należy przygotować zalewę, wlewając do garnka wodę i ocet. Do wywaru trzeba dodać również cukier, sól, ziele angielskie, goździki oraz cynamon.
Gotować do momentu wrzenia i wtedy dorzucić pokrojoną w kosteczkę dynię. Całość gotować ok. 7 minut. Po tym czasie dynię można przełożyć do słoiczków i zapełnić je zalewą z octu. Pasteryzować ok. 10 minut.
Wegeburgery z dyni
Wegeburgery nie muszą być tylko sojowe lub na bazie soczewicy czy innych roślin bobowatych. Podstawą kotletów może być również dynia. Burgery z tego warzywa wychodzą chrupiące, aromatyczne i smaczne.Składniki:
500 g dyni
120 g kaszy jaglanej
60 g bułki tartej
30 g oliwy z oliwek
1 jajko
1 szczypiorek
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka papryki słodkiej
1 łyżka natki pietruszki
1 łyżeczka curry.
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną należy ugotować, a następnie zblendować. Kolejno miąższ z dyni zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Czosnek przecisnąć przez praskę, a szczypiorek drobno pokroić. Warzywa podsmażyć na łyżce oliwy na patelni razem z wszystkimi przyprawami.
Następnie dodać całość do kaszy jaglanej, wbić jajko, wsypać 30 g bułki tartej i resztę oliwy, a na końcu wymieszać. Z powstałej masy należy uformować okrągłe burgery z dyni i obtoczyć je w pozostałych 30 g bułki tartej. Całość piec 30 minut w piekarniku w temperaturze 180 stopni C.
Krem z dyni
Jednym z najpopularniejszych przepisów na dynię jest krem z dyni. Serwowany w wielu lokalach już od września, niemniej gęstą zupę z dyni można przygotować również we własnym domu. Doskonale sprawdzi się pod koniec roku, gdy dni stają się chłodniejsze, wówczas ciepły krem z dyni będzie w sam raz.Składniki:
1 kg dyni
1 czerwona papryka
1 marchewka
1 korzeń pietruszki
1 gałązka selera naciowego
ćwiartka korzenia selera
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka curry
1 kostka rosołowa
1 łyżeczka natki pietruszki
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta imbiru.
Przygotowanie:
Najpierw należy ugotować bulion warzywny na marchewce, korzeniu selera, selerze naciowym i korzeniu pietruszki. Cebulkę i czosnek zeszklić na patelni i dodać do bulionu, a na końcu wrzucić kostkę rosołową i gotować na małym ogniu ok. 1-1.5 godziny. Gdy wywar jest gotowy, dynię i paprykę należy pokroić w kostkę, przełożyć do osobnego naczynia, a następnie zalać bulionem.
Całość gotować jeszcze ok. 40 minut aż warzywa zmiękną. Na końcu dodajemy wszystkie przyprawy i na małym ogniu trzymamy dodatkowe 5 minut. Następnie zupę odstawić na ok. 10 minut do ostygnięcia i ciepły jeszcze wywar zblendować, by otrzymać gęsty krem z dyni. Można podawać z łyżką śmietany lub grzankami.
Gulasz z dyni
Gulasz to specjał kuchni węgierskiej, którego podstawą poza mięsem jest papryka. Jednak można wymienić składniki i przygotować danie według przepisu na gulasz z dyni. Wówczas danie będzie nieco łagodniejsze, ale równie aromatyczne i smaczne, jak wersja tradycyjna.Składniki:
200 g piersi z kurczaka
250 g dyni
1 cebula
1 marchewka
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka natki pietruszki
2 łyżki oliwy z oliwek
200 ml wody.
Przygotowanie:
Na początku należy umyć mięso i pokroić w kostkę. Przełożyć na patelnię i podsmażyć na oliwie z oliwek razem z pokrojoną w kostkę cebulka i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Następnie na patelnię należy wrzucić pokrojone również w kostkę dynię i marchewkę i chwilę podsmażyć. Do naczynia należy wlać wodę, dodać wszystkie przyprawy i dusić ok. 35 minut.
Frytki z dyni
Frytki warzywne to popularna dziś zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych frytek z ziemniaków, smażonych na głębokim oleju. Często ich podstawą są marchewki, buraki, a także bataty. Można też pokusić się o wykorzystanie przepisu na frytki z dyni. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się dynia piżmowa w kształcie gruszki, która nie ma za wiele wody.Składniki:
500 g dyni (miąższu)
4 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka papryki słodkiej
1 łyżeczka czosnku granulowanego
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka curry.
Przygotowanie:
Dynię należy obrać i wykroić z niej kawałek ok. 500 g miąższu i pokroić w paski szerokości ok. 1,5 cm. Tak wykonane frytki z dyni wymieszać w misce z oliwą z oliwek ze wszystkimi przyprawami i przełożyć na blaszkę wyłożona papierem do pieczenia. Naczynie włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok. 40 minut.
Może cię zainteresować: Też obierasz pieczarki i myjesz jajka? 7 rzeczy, które w kuchni robi każdy, choć to bez sensu