Śpisz na prawym boku? Oto dlaczego jak ognia trzeba unikać tej pozycji

Sandra Skorupa
Niektórzy potrafią przespać całą noc w jednej pozycji, inni kręcą się i non stop zmieniają strony. Jeszcze inni mają pozycje, w których spać nie mogą w ogóle — z różnych względów np. zdrowotnych. Okazuje się, że jest jedna pozycja, której powinniśmy unikać jak ognia. Chodzi o spanie na prawym boku.
Spanie na prawym i lewym boku. Jaka pozycja do snu najlepsza unsplash.com

Spanie na prawym boku a serce

Najlepszą pozycją do snu jest spanie na lewym boku. Okazuje się lepsze od leżenia na prawym boku, gdyż główna tętnica aorta wygina się w lewo. W związku z tym śpiąc na lewym boku, usprawnia się praca serca. Tym samym umożliwiamy łatwy przepływ krwi z góry na dół. Z kolei, jeśli leżymy na prawym boku, krew wędruje ku górze, przez co serce musi ciężej pracować, pompując krew.

Spanie na lewym boku a jelita

Śpiąc na lewym boku, maleje ryzyko występowania zgagi i może poprawić się trawienie. To zasługa tego, że jelito grube, do którego trafią odpady przemiany materii, zaczyna się w prawej górnej części brzucha i kończy w lewej odbytnicą. W takim wypadku działa grawitacja i łatwiej przedostają się resztki pokarmu z jelita cienkiego do grubego.

Spanie na boku a korzyści dla mózgu

Co więcej, okazuje się, że spanie na boku w ogóle jest lepsze od spania na brzuchu czy na plecach. Ten pierwszy wariant kojarzony jest m.in. z SIDS, czyli syndromem nagłej śmierci niemowlęcia. Z kolei leżenie na plecach u wielu osób może powodować ból pleców.


Dlaczego jeszcze warto spać na boku? W The Journal of Neuroscience opublikowane badanie, w którym naukowcy wykazali, że dzięki tej pozycji organizm łatwiej usuwa toksyny z mózgu. To dobra informacja pod względem zminimalizowania ryzyka występowania Alzheimera czy demencji i innych jednostek neurologicznych.

Spanie na lewym boku a ciąża

Spanie na boku jest również rekomendowane przez lekarzy kobietom w ciąży. Zaletą takiej pozycji jest lepszy przepływ krwi do serca, macicy, nerek, a także do organizmu rozwijającego się dziecka. Jest tak, chociażby dlatego, że z czasem, gdy macica jest większa, uciska aortę i żyłę główną dolną, przez co zmniejsza się przepływ krwi.

Spanie na lewym boku — zalety

Spanie na lewym boku jest korzystne dla zdrowia z wielu powodów. Może okazać się bardzo pomocne przy różnych schorzeniach. Jedną z zalet leżenia na lewym boku jest wsparcie funkcjonowania układu limfatycznego, którego główną funkcją jest ochrona przed zakażeniami.

Dzięki temu, że główne narzędzia limfatyczne znajdują się po lewej stronie ciała, śpiąc na lewym boku, ułatwia się krążenie limfy i transportowanie składników odżywczych w ciele. To korzyść również dla śledziony, która jest największym narządem limfatycznym, a jej zadaniem jest m.in. filtrowanie krwi.
Źródła:
wp.pl
jneurosci.org