Nie słucha i nie może się skupić? 7 zabaw, które ćwiczą jedną z najważniejszych kompetencji dziecka

Magdalena Konczal
Koncentracja to bardzo ważna umiejętność, zarówno u małych dzieci, jak i tych starszych. Nierzadko denerwujemy się, gdy dziecko nie jest w stanie skupić się na tym, co robi lub gdy do niego mówimy. Tymczasem sami prowokujemy ten stan...
7 zabaw na koncentracje u dziecka fot. Unsplash
Często nieświadomie utrudniamy dziecku poszerzenie kompetencji w zakresie koncentracji przez nagromadzenie bodźców. Dźwięk telewizora, głośne rozmowy tuż obok, szczekanie psa — wszystkie te sygnały przesyłane na raz, mogą sprawić, że dziecko będzie miało problemy ze skupieniem uwagi. Jak temu przeciwdziałać?

Najmłodsi, by móc rozwijać swoją koncentrację potrzebują odpowiednich warunków. Przede wszystkim ciszy, spokoju i wyłączenia telewizorów, komputerów czy telefonów. Najważniejszym elementem potrzebnym dziecku do rozwoju, w pierwszych latach życia jest… rodzic!


Chodzi oczywiście o to, w jaki sposób mówi do dziecka, zabawia go swoim głosem, mimiką itd. W przypadku starszych dzieci warto zainwestować w przedmioty, które pozytywnie będą wpływały na jego rozwój, a więc wszystkie te, które angażują go w aktywność (rower, hulajnoga, piłka, rolki, klocki).

Jeśli chcecie w odpowiedni sposób rozwinąć koncentrację dziecka, wypróbujcie którąś z 7 zabaw, pozwalających najmłodszym skupić uwagę.

1. Nawlekanie korali

Jeśli mamy mniejsze dziecko warto zadbać o to, by nie połknęło małych elementów. Dobrze jest więc przygotować większe koraliki. To proste ćwiczenie może usprawnić pracę rąk, dziecko zyska bardzo przydatne umiejętności manualne. Poza tym nawlekanie koralików jest zajęciem spokojnym i może sprawić, że maluszek znacząco poszerzy swoje kompetencje w zakresie skupiania uwagi. Zabawa ta może okazać się ciekawą aktywnością, która sprawi dziecku wiele frajdy. Jeśli chcemy, by tak się stało, wyposażmy się w różne kształty, kolory i wielkości koralików — to z pewnością urozmaici zabawę.

2. Naśladowanie rodziców

Znacie to uczucie, kiedy chcecie zrobić coś szybko, ale dziecko chce robić to razem z wami? Nikogo nie zdziwi fakt, że najmłodsi naśladują swoich opiekunów. Można więc wykorzystać to do twórczej zabawy. Niektóre dzieci mają w domu swoje własne pomniejszone wersje kuchni, wówczas można wykorzystać je do zabawy, która poprawi koncentrację dziecka. Jeśli jednak dziecko nie ma takiej zabawki — nic straconego! Zorganizuj mu swoją własną kuchnię. Wystarczy karton, bezpieczne (np. plastikowe, wielorazowe) sztućce czy inne niezagrażające zdrowiu dziecka przedmioty kuchenne. Różnorodność faktur i kształtów sprawi, że maluch skupi swoją uwagę na poszczególnych przedmiotach.

3. "Gdzie jest słoń?"

Zabawa we wskazywanie odpowiednich elementów zdecydowanie poprawi koncentrację twojego dziecka. Możesz bawić się w ten sposób, używając do tego książeczek obrazkowych, które w ostatnim czasie zdobyły bardzo dużą popularność. Jednak pytanie "Gdzie jest…?" równie dobrze zadawaj, także wówczas, kiedy nie masz pod ręką utworów dla dzieci. Na spacerze: "Gdzie jest drzewo?", "Gdzie jest pies?", "Gdzie jest ptak?", albo w domu: "Gdzie jest biurko?", "Gdzie jest szafa?".

4. Budowanie z klocków

Ktoś kiedyś powiedział, że klocki to najlepsza zabawka na świecie, ponieważ można z nich ułożyć wszystko. Jest w tym wiele prawdy. Poza tym układanie klocków podobnie jak nawlekanie koralików, zwiększa zdolności manualne dziecka, ale także pobudza jego wyobraźnię i zwiększa kreatywność. No i oczywiście uczy maluszka, jak skupić uwagę na jednej rzeczy.

5. Muzykuj z dzieckiem!

Rytmiczne piosenki z pokazywaniem to doskonały pomysł na zabawę. Dziecko nie tylko nabędzie zdolność koncentracji, ale także ma szansę obcować z muzyką. Może również grać na instrumencie, chociażby tym zrobionym z misek i drewnianych łyżek. Warto zadbać o to, by piosenki nie były zbyt hałaśliwe.
Doskonałym pomysłem będzie zakup śpiewników lub kart edukacyjnych z dźwiękiem w sklepie "Pomelody", który oferuje naprawdę ciekawe, wprowadzające dziecko w świat sztuki, produkty.

6. Memory

To kultowa gra, którą zna chyba każdy z nas. Dostępna jest w naprawdę różnych wariantach i właśnie dzięki temu może okazać się dla dziecka atrakcyjna. Maluch będzie miał szansę ćwiczyć nie tylko koncentrację, ale także pamięć. Wśród rozmaitych wersji tej popularnej zabawy, znajdzie się też taka polecana starszych dzieciom, a więc znajdowanie subtelnych różnic na konkretnych obrazkach.

7. Tablice sensoryczne lub "Co jest w środku?"

Tablice sensoryczne to prawdziwy hit ostatnich lat. Można zrobić ją samemu lub kupić. Dzięki takiej tablicy dziecko może skupić się na konkretnym elemencie, ale także poznać rozmaite faktury, kształty oraz działanie różnych mechanizmów. Dla dziecka to będzie nie tylko doskonała zabawa, ale także nauka. Oprócz tego ciekawym rozwiązaniem jest "tajemnicze pudełko". Dziecko nie wie, co znajduje się w środku, z zamkniętymi oczami próbuje wybadać, jaki przedmiot ma w rękach. Ci najmłodsi mogą z kolei bawić się rozmaitymi przedmiotami, znajdującymi się w pudełku. "Tajemnicze pudełko" można przygotować samodzielnie w domu.