Jak dobrać rower do wzrostu dziecka? Zróbcie to jedno proste ćwiczenie

Magdalena Konczal
Rower to w dzisiejszych czasach podstawa. Wielu rodziców boryka się z problemem wyboru odpowiedniego dwukołowego sprzętu dla swojego dziecka. Skąd wiedzieć jaki rower wybrać? Od czego zacząć? Kiedy powinniśmy zmienić rower na nowy? Problem jest o tyle trudny, że sprzęt nie rośnie razem z dzieckiem, więc trzeba go co jakiś czas zmieniać.
Jak wybrać rower dla dziecka? Fot. Flickr/[url=https://www.flickr.com/photos/whiteafrican/409072927/]Erik (HASH) Hersman[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]

Rower dla dziecka - ważny wybór

Chcąc wybrać dla dziecka rower, powinniśmy pamiętać, żeby nie udawać się bezmyślnie do sklepu z podejściem pt. "jakiś się tam wybierze". To, czy wybierzemy dla dziecka odpowiedni sprzęt, będzie wpływało na jego postawę, ale także na ogólny komfort jazdy.

Ostatecznie zły wybór roweru, na przykład, jeśli zdecydujemy się na zbyt duży, może doprowadzić do tego, że dziecko będzie miało obawy przed jazdą, a może nawet się zrazi.

Jak zmierzyć przekrok? – proste ćwiczenie

Dzieci rosną w swoim tempie. Dwaj siedmiolatkowie mogą mieć zupełnie inne wzrosty. Właśnie dlatego tak ważne jest, by dobrze "omierzyć" swoje dziecko. Jest jedno proste ćwiczenie, które sprawi, że rodzicom łatwiej będzie wybrać odpowiednią ramę roweru. Chodzi o obliczenie przekroku.


Ustawiamy dziecko na płaskiej powierzchni, bez butów. Pomiędzy nogami umieszczamy niewielką książkę, a następnie mierzymy długość od górnej krawędzi książki do podłoża. Im przekrok jest niższy, tym wsiadanie i zsiadanie będzie dla dziecka łatwiejsze.

Pamiętajmy o tym, żeby zawsze "przymierzyć" dziecko do roweru, nawet wówczas, kiedy sprzęt ma być prezentem. To bardzo ważne, ponieważ możemy zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki: ramę, koła oraz odległość rąk od kierownicy.

Dziecko powinno mieć możliwość swobodnego dotykania palcami podłoża, a jeśli jest to jeden z jego pierwszych rowerów, dobrze by było, gdyby mogło postawić całe stopy na ziemi. To z pewnością da mu komfort jeżdżenia.

Należy zwrócić uwagę także na to, czy dziecko nie ociera kolanami o kierownicę. To tyle, jeżeli chodzi o podstawy. Przygotowana tabelka z pewnością pomoże rodzicom przy wyborze sprzętu, a dokładniej opisane informacje, dotyczące poszczególnych typów rowerów, pozwolą na wybieranie najodpowiedniejszego sprzętu.
archiwum Mama:Du

Rower dla malucha (2-4 lata)

Dla najmłodszych dzieci najlepszym wyborem będzie rower biegowy, który stanie się dla malucha początkiem rowerowej przygody. Jeśli dziecko ma mniej więcej 80-108 cm wzrostu warto pomyśleć nad wyborem takiego sprzętu. Koło roweru powinno mieć 12 cali.

O czym jeszcze rodzic powinien pamiętać, wybierając rower dla swojej małej pociechy? W tym wypadku liczy się prostota. Pamiętajmy, by zapytać sprzedawcę, czy łańcuch ma odpowiednią osłonę. Dobrym rozwiązaniem będzie tzw. hamulec w piaście, czyli taki, który jest uruchamiany przez naciśnięcie pedałów.

Ważne jest także to, by rower zwyczajnie podobał się dziecku. To dopiero początki jego przygody z jazdą na rowerze, by ciekawie się ona rozpoczęła. Mały koszyk na zabawki jest rozwiązaniem, które może uszczęśliwić dziecko.

Rower dla przedszkolaka (4-6 lat)


Bardzo ważne jest to, by dziecko nie jeździło ani na za małym, ani na za dużym rowerze. Właśnie dlatego, kiedy zauważymy, że nasz malec wyrósł z rowerka biegowego, warto wyposażyć go w większy. Przyjmuje się, że jeśli dziecko mierzy mniej więcej 95-122 cm to warto kupić mu nowy rower. Odpowiedni rower dla takiego dziecka, będzie miał koła 16-calowe.

Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy rower ma wystarczająco niski przekrok. Dziecko w tym wieku dopiero uczy się jeździć, będzie więc narażone na częstsze niż u dorosłego upadki, a tym samym potrzebuje możliwości łatwego zejścia z roweru.

Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie łańcucha. Dziecko w tym wieku może mieć już hamulec ręczny. Przerzutki w tak małym rowerze nie są wymagane.

Rower dla dziecka w wieku szkolnym (5-8 lat)


W zależności od tego, jak wysokie jest dziecko w wieku od 5 do 8 lat, można zdecydować się na rower, którego koło będzie wynosiło 20 cali. Takie rowery są proponowane dla dzieci, mierzących ok. 110-120 cm. Wówczas rozmiar ramy wynosić powinien ok. 11-13 cali. Jeśli w pierwszym ćwiczeniu, dotyczącym mierzenia przekroku wyszło ok.53-58 cm, to taki rower powinien być odpowiedni dla dziecka.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że są różni producenci i rozmiarówka nie zawsze będzie się zgadzać jeden do jednego. Tego typu rowery coraz bardziej przypominają „dorosłe” modele. Najczęściej mają dwa hamulce i przerzutki.

Rower dla dziecka młodszej młodzieży (7-12 lat)


Kiedy dziecko mierzy ok. 120-145 cm, to powinniśmy zdecydować się na rower z kołami, które mają 24 cale. Oczywiście najistotniejszy jest rozmiar ramy, która powinna wynosić 11-15 cali, co odpowiada 60-71 cm zmierzonych w opisanym wyżej ćwiczeniu z przekrokiem.

Niektórzy rodzice wolą odczekać kilka lat i kupić dziecko już typowo "dorosły" rower. Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie, dzięki której dziecko będzie czuło się bezpiecznie – powinno ono swobodnie dotykać nogami lub palcami podłoża.

Rower dla młodzieży (od 9 lat)


Jeśli nasze dziecko mierzy powyżej 145 cm, powinniśmy wybrać dla niego większy rower. Rozmiar koła będzie wynosił 26 cali, a rama od 14 do 16. Jeśli więc w naszym "przekrokowym" ćwiczeniu wyszło od 66 do 69 cm to spokojnie możemy kupić dziecku taki typ sprzętu.

Jest to rower, który będzie odpowiedni także dla dorosłego. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie zdecydować się na koła o średnicy 27,5 cala, które są coraz bardziej popularne.

Przy wyborze roweru dla pociechy nie można zapominać o tym, że każde dziecko jest inne i powinniśmy traktować je indywidualnie. Jeśli więc w podanych wyżej obliczeniach coś wam się nie zgadza, nie musicie się martwić. Liczy się wzrost dziecka i długość przekroku – to podstawa przy wyborze roweru.
Źrodła: roweroweporady.pl centrumrowerowe.pl