Przede wszystkim równowaga! Wiosenny have-must to rowerek biegowy dla dziecka

Rowerek biegowy
Rowerek biegowy Prawo autorskie: kopophoto / 123RF Zdjęcie Seryjne
Była już wielki powrót hulajnogi, moda na deskorolki typu longboard, skuter-odpychacz w stylu Vespy. Aż w końcu przyszła pora na rowerek biegowy, który jest czymś więcej niż zabawą i ładnym pojazdem. Mini rower pozbawiony pedałów, pozwoli skupić się dziecku na nauce utrzymywania równowagi i kierunku jazdy. To też dobra forma połączenia aktywności ze spacerem. Czy wybór rowerka biegowego jest tak prosty i przyjemnym, jak późniejsza jazda na nim? Zobaczcie sami.

Rowerek biegowy - równowaga
Rowerek biegowy (laufrad) jest idealny do łapania równowagi, to nauka zarezerwowana dla dzieci od 2 do 4 roku życia. Jest to taki przedwstęp do jazdy na klasycznym rowerze, w którym pedałowanie będzie już możliwe.

Bambusowe, aluminiowe - jakie jeszcze?
Producenci prześcigają się w pomysłach. Rowerek biegowy ma być nie tylko ładny, ale też designerski, lekki i bezpieczny. Regulacja siodełka to już zdecydowanie za mało. Konieczny jest regulowany kierownik i obracana rama, bo dzięki niej rodzic przystosuje wielkość rowerka, gdy dziecko podrośnie. Waga max. 3 kg. W profesjonalnej wersji liczą się też koła, najlepiej z wypełnieniem piankowym. Rower biegowy może też być w pełni "naturalny", wykonany z drewna, a pomalowany hipoalergicznymi farbami wodnymi.


Rowerek biegowy - który tu wybrać?
Oprócz względów estetycznych i wagowych, nie ma innych znacznych różnic. Metalowy będzie zdecydowanie cięższy od drewnianego. Zaś wspomniane piankowe koła to wariant dla tych, którzy chcą odejść od tradycji pompowania opon. Lepszą przyczepność mają jednak właśnie te tradycyjne.

Na każdym etapie wzrostu
Dla dziewczynek rowerek biegowy może być wyposażony w dzwonek oraz wiklinowy koszyk, ale to w stylu holenderskim. Obecnie najbardziej ceni się prostotę i drewno. Drewniany rowerek biegowy trójkołowy jest idealny dla 2-3-latków. Najlepiej kupić rowerek biegowy, który rośnie wraz z dzieckiem. Możemy wtedy nie tylko odczepić dodatkowe kółko, ale również obrócić ramę do "góry nogami". Dzięki temu będzie on wyższy i wygodniejszy.


Od kiedy zacząć spacer z rowerkiem biegowym?
O rowerku biegowym mówi się, że to sprzęt dla niemowląt. W sieci nietrudno znaleźć wersję rowerka dla dzieci w wieku od 12-36 miesięcy. Dobrze wybrany model posłuży im od 1 do 5 roku życia!

Jak wybrać rowerek biegowy?
Najważniejsze w wyborze biegówki jest wielkość rowerka, a dokładnie odległość między podłożem a siodełkiem. Prawidłowe ułożenie dziecko podczas jazdy to lekko ugięte w kolanach nogi i całe stopy dotykające ziemi. Jeśli okaże się, że rowerek jest za wysoki, jazda na laufradzie okaże się niemożliwa. Dla rodzica, który szuka sprzętu dla 18-miesięcznego dziecka, mamy podpowiedź. Minimalna wysokości siodełka wynosić powinna 25- 32 cm. To szczególnie istotne dla dzieci, które mają około 80 cm, dla nich znaczna część rowerków może być za duża.

Pomiar przed zakupem
Nie zawsze rowerek kupujemy w obecności dziecka. Dlatego warto zmierzcie długość nóg dziecka w domu, wystarczy ustawić je pod ścianą i między nogi włożyć książkę. Mierzymy odległość między podłogą a grzbietem książki.

Trójkołowy rowerek biegowy - po co?
Niektórzy rodzice z podejrzeniem pytają: "Czy trójkołowe rowerki biegowe mają sens?" Może okazać się, że małe, roczne dziecko nie jest jeszcze gotowe na odpychanie się na dwukołowym rowerku. Jeśli się pośpieszysz i kupisz za wcześnie bez trzeciego koła, dziecko może się zniechęcić. Zatem odpowiedź na pytanie rodziców brzmi - to zależy. Trójkołowiec jest na pewno dla dzieci młodszych, ok. 1,5 rocznych, kiedy są obawy, czy będzie ono radzić sobie na jeżdżenie na dwóch kółkach. Aby to sprawdzić, na początek przetestuj to w sklepie lub wypożycz mały rowerek biegowy od znajomych, jeśli to możliwe.

Ile kosztuje rowerek biegowy?
Ceny są różne i zależą od cech szczególnych, mieszczą się od 150 zł do 850 zł. Najdroższe są te, które mają możliwość przerobienia dwukołowego w biegowy rowerek trójkołowy. Oczywiście, jeśli ktoś chce zaoszczędzić ofert rowerków biegowych nie brakuje na stronach aukcyjnych rzeczy używanych.

Kask na głowę!
Bezpieczeństwo w kwestii dzieci - nade wszystko! Dlatego kask powinien być kupiony od razu w zestawie z rowerkiem. Tu też producenci wyprzedzili nasze wymagania i przygotowali specjalny dziecięcy kask do rowerku biegowego. Choć nie różni się on prawie niczym od klasycznego. Przyda się nie tylko do jazdy na rowerku, a na rolki, rower tradycyjny czy hulajnogę. Ma na pewno regulację obwodu i cyrkulację powietrza, no i oczywiście dziecięcy design.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE