Reżyseruj dziecięce wspomnienia! Oto 10 wakacyjnych rytuałów, które będziecie wspominać na zawsze

Magdalena Konczal
Często tak jest, że z dzieciństwa zapamiętujemy to, co było codzienne, lub powtarzalne "takie wasze", a nie to, co zdarzyło się raz i było "wow". Jak zaczarować wakacyjny czas, by dzieci wspominały go z wami do końca życia? 10 pomysłów na letnie rytuały.
10 pomysłów na wakacyjny rytuał fot. unsplash

1. Stwórzcie święto waszej rodziny

W codzienności zazwyczaj nie ma czasu na spędzanie dłuższych chwil w gronie rodzinnym. Z opowieści innych rodziców wiem, że często udaje nam się zamienić ze sobą kilka słów, kiedy jedna osoba wychodzi do pracy, a druga z niej wraca.

Trudno jest nam znaleźć czas dla siebie, dzieci czy drugiej połówki. Wiadomo, że wakacje są często dużo bardziej pracowitym czasem dla rodziców, jednak może warto wyznaczyć sobie w letnich miesiącach jeden dzień, który poświęcimy jedynie sobie nawzajem.

Niech on się stanie naszą coroczną tradycją. Ustalmy, że zawsze w drugą sobotę sierpnia albo zawsze 21 lipca świętujemy, siadając razem do stołu i rozmawiając ze sobą. Bądźmy dla siebie wyrozumiali. Kiedy jesteśmy zapracowani, nie spędzajmy kilku godzin w kuchni, przygotowując się do naszego święta – zamówmy jedzenie z restauracji i cieszmy się swoim towarzystwem.


2. Wybierzcie, gdzie jechać na wakacje, rzucając lotką


Organizujecie wakacje na ostatnią chwilę i wciąż jeszcze nie wiecie gdzie jechać? Niech los zdecyduje za was. Powieście mapę (Polski, Europy lub świata – w zależności od preferencji) i zamiast do tarczy wycelujcie w któryś z regionów. Pojedźcie w to miejsce, które zostało trafione.

Jeśli boicie się, że los powie wam, żeby lecieć w dalekie czy drogie miejsce, nie przejmujcie się. W tej tradycji nie ma żadnych zasad. Możecie na przykład ustalić, że każdy z członków rodziny będzie celował, a na koniec spośród wycelowanych miejsc, wybierzecie to, które będzie dla was odpowiednie. A może chcecie zrobić sobie dłuższą podróż i jeździć do poszczególnych miejsc? Ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia.

Jest też wersja dla osób, które obawiają się, by los zadecydował za nich w tak ważnej sprawie. Wówczas możecie wywiesić mapę waszego miasta i wycelować, jaki okoliczny teren dzisiaj zwiedzicie. Bawcie się dobrze!

3. Zorganizujcie własne igrzyska olimpijskie


W tym roku igrzyska olimpijskie nie odbyły się latem. Nic straconego! Możecie zorganizować zawody we własnym domu. Jeśli taka forma aktywności w wakacje przypadnie wam do gustu, uznajcie ją za letnią tradycję. Najciekawiej będzie, kiedy zaprosicie do uczestnictwa sąsiadów lub znajomych z dziećmi.

Nie zapomnijcie o wszystkich elementach, które nieodłącznie związane są z olimpiadą. Ceremonia otwarcia, hymn olimpijski, wręczenie medali – żadnego z tych elementów nie może zabraknąć. Dyscypliny nie muszą być takie jak w rzeczywistych igrzyskach. Usiądźcie wcześniej i wymyślcie je wspólnie.

Zapytajcie dzieci, w jakich zawodach chciałyby wziąć udział. Przygotujcie wszystkie potrzebne przedmioty i dekoracje, a na koniec rywalizujcie i, przede wszystkim, bawcie się wyśmienicie.

4. Zróbcie sobie nietypowe, wakacyjne zdjęcie rodzinne


Podczas wyjazdu albo w domu. W codziennych okolicznościach albo na najwyższym szczycie góry. Najważniejsze jest tylko jedno: zdjęcie ma być nietypowe! Ustawcie się w piramidę lub wymyślcie jakąś specjalną, charakterystyczną pozę.

Możecie też mieć na zdjęciu jedną, tę samą rzecz – na przykład koszulkę czy czapkę. Powtarzajcie tę rodzinną fotografię co roku w tych samych pozycjach. Po kilkunastu latach będziecie mieć piękny wakacyjny album i dowód na to, jak szybko rosną wasze dzieci.

5. Tańczcie w letnim deszczu


Dla wielu rodziców deszcz stanowi przeszkodę w zabawie z dzieckiem na zewnątrz, ale wcale tak nie musi być. Wyposaż swoich maluchów w kalosze i płaszcze przeciwdeszczowe. Idźcie razem na dwór i potańczcie. Letni deszcz jest naprawdę przyjemnym zjawiskiem.

Możecie też urozmaicić tę tradycję, bawiąc się w wilki, które wyją do księżyca lub czarodziejki, mające pokonać straszną ulewę niszczącą miasto. Możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli wcielicie ten pomysł w życie, deszcz już nigdy więcej nie będzie oznaczał końca zabawy na świeżym powietrzu.

6. Stwórz dla dzieci grę terenową lub miejską


Ze swojego dzieciństwa pamiętam, jak w czasie wakacji mama chowała nam w lesie różne smakołyki, a my dostawaliśmy wskazówki, w jaki sposób je znaleźć. To było wydarzenie, na które ja i moje rodzeństwo czekaliśmy z niecierpliwością.

Jestem pewna, że dla każdego dziecka może okazać się równie niezwykłe. Na początku zastanów się jakimi środkami dysponujesz. Jeśli żyjesz w małym miasteczku pełnym zagadkowych uliczek i pobliskich lasów – wykorzystaj to.

W zależności od wieku twoich dzieci daj im jako przewodnika jednego z rodziców lub pozwól uczestniczyć w grze samodzielnie. Chcąc urozmaicić tę tradycję, każdego roku organizuj inną tematycznie zabawę.

W jednym roku możecie stać się ostatnimi ludźmi na świecie, którzy mają uratować planetę, a innym razem szalonymi wojowniczkami z przeszłości. Wymyślajcie zagadki, które będą doprowadzały dzieci do kolejnych punktów gry i zadania, jakie będą mieć do wykonania.

Na końcu niech na zwycięzców czeka skarb. Bawcie się przy przygotowywaniu gry, tak samo, jak dzieci będą się bawić przy jej realizacji.

7. Świętujcie dzień bez technologii


W waszym wakacyjnym kalendarzu zaznaczcie dzień, w czasie którego nie będziecie korzystać z technologii. Wyjaśnijcie dzieciom, dlaczego tak ważne dla świata jest, by nie nadużywać prądu.

Wspomnijcie także o tym, jak niekorzystnie technologie mogą wpływać na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Niech ten dzień stanie się waszą coroczną tradycją. Zorganizujcie wówczas aktywności na zewnątrz lub takie, do których nie są wymagane ekrany telefonów czy komputerów.

8. Zorganizujcie kino na leżakach


Jeśli macie do dyspozycji ogródek – świetnie! Jeśli nie, nic straconego. Zorganizujcie sobie swoje własne kino na leżakach. Zawieście na podwórku białe prześcieradło, wyposażcie się w rzutnik, koce, leżaki i popcorn. Projekcja filmu wybranego wcześniej przez członków rodziny to doskonały pomysł na coroczną tradycję.

Zaproście znajomych, rodzinę i cieszcie się seansem. Jeśli mieszkacie w bloku, możecie zorganizować seans filmowy w pomieszczeniu, wyświetlcie film na największej ścianie w waszym domu, ubierzcie się w piżamy i wpakujcie się wszyscy razem do jednego łóżka. Jeśli jednak bardzo chcecie doświadczyć kina pod chmurką, możecie wybrać się na takie wydarzenie organizowane w waszym mieście.

9. Stwórzcie swoje własne święto


Dzień Arbuza, Dzień Kota, Dzień Miłośników Książek – to tylko niektóre nietypowe święta, które mają miejsce w wakacje. Wybierzcie sobie taki dzień, który najbardziej będzie odpowiadał waszym upodobaniom i zainteresowaniom, a później świętujcie go razem z całą rodziną.

Zróbcie wszystkie dania z arbuzów i arbuzowe dekoracje. Przebierzcie się za koty. Cały dzień czytajcie książki i bawcie się w bibliotekę. Tylko od was zależy, w jaki sposób zorganizujecie konkretne święto.

10. Stańcie się turystami w swoim własnym mieście


Kiedy nie mieszkałam w Warszawie, wielokrotnie przyjeżdżałam do stolicy, by zwiedzić parki, muzea i zabytki. Odkąd tutaj zamieszkałam, nie zdarzyło mi się zorganizować wielu turystycznych przechadzek. Pora to zmienić.

Pozwól całej swojej rodzinie odkryć piękno miasta, w którym mieszkacie. Nie ważne, czy jest to jedna z europejskich stolic, czy mała miejscowość nielicząca nawet 15 tysięcy mieszkańców. Sprawdźcie atrakcje, idźcie do parku, zwiedźcie muzea. Udawajcie, że jesteście prawdziwymi turystami.

Możecie kupić pocztówkę z waszego miasta lub koszulkę, np. z napisem "I love Warsaw". Dowiedzcie się czegoś więcej na temat historii miejscowości, w której na co dzień pracujecie i odpoczywacie. Może odkryjecie coś, o czym nie mieliście pojęcia?
Źródło: parents.com