Masz w domu tonę niepotrzebnych rzeczy? Dzięki tej świetnej akcji pomożesz nie tylko sobie

Redakcja MamaDu
Generalne sprzątanie, wymiana mebli, nietrafione prezenty — oto doskonałe okazje, by pomóc starszym. Ułatwia to Fundacja Sue Ryder ze swoimi sklepami charytatywnymi i akcją #dobreporzadki.
Do tych sklepów możesz oddać niepotrzebne rzeczy Materiał prasowy

Charytatywne porządki i zakupy

Nieużywany już, ale jeszcze dobry płaszcz, przeczytane książki czy bibeloty kurzące się na starej szafce — brzmi znajomo, prawda? Wyjść z takiej sytuacji jest kilka: od pozostawienia rzeczy w dotychczasowym miejscu do ich wyrzucenia.

Najlepsze, co można zrobić, to podarować je sklepom charytatywnym Fundacji Sue Ryder.

— Tak właśnie działa akcja #dobreporzadki. Zachęcamy do przejrzenia swoich rzeczy i przekazania ich Fundacji. Zbieramy ubrania, książki, płyty, meble, zabawki, piękne przedmioty — wszystko zarówno dla dorosłych, jak i dzieci” — mówi Filip Suprowicz, dyrektor Fundacji Sue Ryder. Co istotne, Fundacja może odebrać rzeczy bezpośrednio od darczyńców, wystarczy skontaktować się z biurem.


Dobroczynny mechanizm jest bardzo prosty: dary sprzedawane są w sklepach Fundacji (obecnie jest ich pięć w Warszawie), a zysk przekazywany jest na wspieranie osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Ktoś podarowuje, ktoś kupuje — w ten sposób sklepy charytatywne działają na całym świecie od lat 50. XX wieku. Do Polski wprowadziła je właśnie Fundacja Sue Ryder, niemal 30 lat temu.

Kto korzysta?

Przede wszystkim seniorzy, których Fundacja wspiera i otacza opieką — zarówno bezpośrednio, jak i przez domy pomocy. Korzyści jest jednak więcej. Zyskują również mniej zamożni klienci, którzy za sprawą sklepów Sue Ryder mają dostęp do często wspaniałych gatunkowo rzeczy w atrakcyjnych cenach.

Pomoc przez sklepy charytatywne Fundacji ma także duże znaczenie dla darczyńców i klientów.

— Kiedy z nimi rozmawiamy, łatwo zauważyć, że świadomość pomagania jest dla nich ważna, że doceniają taką formę wspierania innych — zauważa Filip Suprowicz.

Nie marnuj – zero waste

Troska o środowisko naturalne to jedno z największych wyzwań dzisiejszego świata. Segregowanie odpadów to już dzisiaj standard, ale można pójść krok dalej i generować mniej śmieci.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest powtórne używanie rzeczy, czyli dokładnie to, do czego zachęcają sklepy charytatywne Fundacji Sue Ryder. To doskonały przykład gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli idei circular economy: rzeczy zyskują nowych właścicieli, minimalizowana jest ilość odpadów i ograniczane wykorzystywanie nowych surowców.

Dobry czas na #dobreporzadki

Wakacje to doskonały moment na zrobienie porządków. Więcej czasu spędzamy w domu, część z nas remontuje mieszkania i wymienia meble.

— Gorąco zapraszamy do naszych sklepów charytatywnych. Darczyńców z rzeczami, które jeszcze mogą się komuś przydać oraz kupujących po ubrania, książki czy piękne drobiazgi. W obu przypadkach pomagamy seniorom — podsumowuje Filip Suprowicz. Szczegóły akcji i działania sklepów charytatywnych dostępne są na stronie dobreporzadki.pl.