To nie lenistwo – to strategia. Obliczono, ile trwa drzemka, która daje największą moc

Magdalena Konczal
Napoleon zasypiał gdzie i kiedy tylko mógł: czy to przed wielką bitwą, czy w trakcie, kiedy słychać było odgłosy wojenne. Churchill z kolei udawał się na spoczynek w przygotowanym specjalnie dla niego łóżku, które stało w Pałacu Westminster. Kennedy wraz ze swoją żoną ucinali sobie w ciągu dnia dwie drzemki – jedną przed południem, drugą wieczorem. Można więc śmiało powiedzieć, że krótki sen w ciągu dnia nie jest objawem przesadnego lenistwa czy nieproduktywności. Wręcz przeciwnie. Odpowiednia drzemka to doskonała strategia!
Ile powinna trwać idealna drzemka? fot. kadr z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego"

Drzemka dobra na wszystko


Często uznajemy ją za stratę czasu, bo przecież zawsze mamy dużo innych, ważniejszych spraw do zrobienia. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że krótka drzemka może podnieść naszą produktywność.

Oprócz tego – jak wskazują badania przeprowadzone przez naukowcy z Asklepieion Voula General Hospital w Atenach – wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego serca i zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia. Wszyscy ci, którzy borykają się z nadciśnieniem, powinni wpisać ją w swój grafik!

Ponadto drzemka może okazać się lekarstwem na jedną z chorób współczesności. Chodzi mi oczywiście o notoryczny stres, który spowodowany jest życiem w nieustannym pędzie.


Badania przeprowadzone przez naukowców z Texas A&M University wskazują, że drzemka poprawia nastrój u ludzi, którzy zażywają jej regularnie (np. 2-3 razy w tygodniu), jak i u tych, którzy decydują się na nią jednorazowo. Takie osoby czują się bardziej zrelaksowane i wypoczęte.

Krótki sen w ciągu dnia pobudza kreatywność. Dzieje się tak, ponieważ pod koniec drzemki wydziela się duża ilość adrenaliny i noradrenaliny. Hormony te wpływają na lepsze ukrwienie mózgu. Dzięki temu nasz mózg może sprawniej sięgać do podświadomości i zgromadzonych tam informacji.

Wiele osób cierpi na bezsenność – nieprzespane noce odbijają się na funkcjonowaniu w ciągu dnia. Dla takich osób drzemka powinna być obowiązkowa. Może ona bardzo pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie i sprawić, że odzyskają utracone siły.

Osobami, które bardzo potrzebują krótkiej formy relaksu w ciągu dnia, są też nastolatkowie – często są oni przeciążeni nauką, a ich dorastający organizm z pewnością podziękuje im za chwilę relaksu.

Jak drzemać?


Znacie to uczucie, kiedy budzicie się niewyspani w ciągu dnia, na policzku macie odciśniętą poduszkę i nie jesteście pewni czy jest siódma rano, czy siódma wieczorem? Właśnie w taki sposób nie powinno się drzemać. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym przekonacie się, co zrobić, by wypoczynek był skuteczny.

Jedną z najważniejszych cech drzemki jest czas jej trwania. Naukowcy z NASA przeprowadzili badania na grupie pilotów linii transatlantyckich. Ostatecznie ustalono, że idealna drzemka trwa 26 minut, ponieważ właśnie po tym czasie efektywność pilotów zwiększyła się o 34%, a czujność aż o 54%.

Oczywiście wszystko zależy od człowieka i każdy z nas w zależności od okoliczności będzie potrzebował trochę mniej lub więcej snu. Szacuje się, że odpowiednia drzemka powinna trwać od 10 do 30 minut. Chodzi głównie o to, by drzemka zakończyła się przed wejściem w fazę snu głębokiego.

Równie ważna, jak czas, jest pora snu w ciągu dnia. Istotne, by drzemka rozpoczęła się nie wcześniej niż 6 godzin po przebudzeniu i nie później niż 4 godziny przed spaniem. Jeśli więc wstajemy o 6.00, a kładziemy się o 22.00, to najlepszą porą na drzemkę będzie czas między 12.00 a 18.00.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, w którym będziemy odpoczywać. Powinno być dobrze przewietrzone i zacienione. Przygotujmy też koc, który sprawi, że nasz organizm podczas snu nie wychłodzi się aż tak bardzo.

Nie przedłużajmy też czasu wstawania. Kiedy zadzwoni budzik, wstańmy od razu. Możemy przemyć twarz chłodną wodą – ta czynność nas ożywi i doda nam energii.

Jak widać, odpowiednia drzemka nie jest czynnością, której powinniśmy się wstydzić. To nie obijanie się czy luksus dla tych, którzy mają zbyt wiele czasu. Stosowana według zaleceń, może usprawnić cały nasz organizm: zapobiec chorobom, polepszyć funkcjonowanie naszego mózgu, poprawić koncentrację, czy – wreszcie – pozwolić się nam zrelaksować.

Dziesięć minut drzemki z pewnością wpłynie lepiej na nasze zdrowie niż długie godzin spędzane przed telewizorem.
Źródła: poradnikzdrowie.pl, forbes.pl