Założenie "doniczkowego ogródka" jest dziecinne proste. Potrzebujesz tylko... resztek z kuchni!
Co roku warzywa i owoce drożeją, a za te o najlepszej jakości i smaku trzeba czasem zapłacić krocie. Nic dziwnego, że wiele osób postanawia założyć własny domowy, czy doniczkowy ogródek. Jednak warzywa i owoce można zacząć hodować bez nasion. Wiele z nich odrasta z resztek m.in. cebula i sałata, ale również droższe okazy, jak ananasy czy awokado.
1. Jak wyhodować awokado?
Awokado w Polsce popularne jest od niedawna, uchodzi za produkt dość egzotyczny i potrafi trochę kosztować. Niemal wszyscy wyrzucają dużą pestkę z awokado, a okazuje się, że ma ona ogromny potencjał. Przede wszystkim można z niej wyhodować własne drzewko.Pestka powinna pochodzić od dobrej jakości owocu smaczliwki — nie za miękkiego. Po wyjęciu należy ją oczyścić, a w jej boki wbić równo rozmieszczone 4 wykałaczki. Patyczki posłużą jako podpora dla pestki, gdyż należy ją umieścić w połowie w szklance z wodą, a w połowie nad.
2. Ananas, który odrasta z resztek
Ananas z parapetu brzmi nieco abstrakcyjnie, ale rzeczywiście — da się. Na początku trzeba wybrać oczywiście dobrą partię ananasa. Sam owoc można zjeść, bo najważniejsza przy sadzeniu jest jego korona. Tę należy ukręcić, a następnie oczyścić z nadmiaru liści i pozostałego miąższu.Kolejno uciąć należy końcówkę, która bezpośrednio przylegała do owocu. Po tym powinniśmy dostrzec małe dziurki. To właśnie z nich korona zacznie puszczać korzenie. Tę część należy umieścić w wodzie i poczekać aż zacznie kiełkować. Na tym etapie należy pamiętać, by wodę zmieniać co 2 dni. Liście mogą pożółknąć, ale nie należy się tym przejmować.
3. Szczypior w domowym ogródku
Jednym z najczęściej rosnących warzyw w domowych ogródkach jest szczypior. Aby go wyhodować, w doniczce z ziemią należy zakopać kawałek cebuli lub ząbek czosnku, wystawić na światło słoneczne i podlewać. Szczypior z czosnku będzie miał nieco ostrzejszy smak.4. Imbir w domowej doniczce
Sadzenie imbiru jest równie proste, jak sadzenie szczypiorku. Należy wybrać ładny kawałek imbiru, nie za miękki i bez żadnych plam. Na jedną noc trzeba go zostawić w szklance wody. Po tym czasie pąki można zasadzić w doniczce z ziemią. Imbir należy hodować w nienasłonecznionym i ciepłym miejscu oraz dbać o to, by ziemia zawsze była wilgotna. Zbiory dojrzałej przyprawy można zacząć po ok. 8 miesiącach.
5. Jak wyhodować liście sałaty?
Sałata to kolejne warzywo, które odrasta z resztek. Jej końcówkę razem z głąbem wystarczy moczyć w wodzie do momentu aż puści kłącze. Listki wraz z korzeniami należy zasadzić w doniczce z ziemią i regularnie podlewać. Pierwsze efekty powinny pojawić się już po kilku dniach. Liście nie będą aż tak dorodne, jak w przypadku kupnych sałat, ale idealnie zdadzą egzamin, jako dodatek na kanapkę.
6. Koper z domowej hodowli
Hodowla koperku jest niemal taka sama jak sałaty. Jego końcówkę należy umieścić w wodzie, do czasu aż wypuści korzenie. Następnie należy przesadzić roślinę do doniczki i regularnie pielęgnować. Poza tym to również dobry sposób na odstraszenie komarów.7. Co można wyhodować z marchewki?
Nać marchewki często dodaje się do zup, sałatek czy smoothie. Taką nać można wyhodować właśnie z 3-centymetrowej końcówki marchewki. Tę należy umieścić w naczyniu z niewielką ilością wody w nasłonecznionym miejscu. Wodę codziennie należy zmieniać i czekać aż wyrosną korzenie. Następnie roślinę należy zasadzić w doniczce z ziemią i podlewać, aż wyrośnie odpowiednio dużą nać.
Może cię zainteresować: Zielenina zero waste! Czyli 7 pysznych sposobów na wykorzystanie ogonków, skrawków i łodyżek