To warzywo okrzyknięto królową kwarantanny! Zawiera tajemniczą witaminę U

Sandra Skorupa
Mogłoby się wydawać, że nie ma bardziej polskiego warzywa niż ziemniaki, choć te historycznie związane są z wyprawą Kolumba. Jednak bardziej polski rodowód ma kapusta. Ta, w którą zawijamy często gołąbki, przybyła do Polski dzięki Królowej Bonie. Długo była po prostu kapuchą, a teraz odzyskała koronę! Podczas kwarantanny kupowaliśmy ją znacznie częściej. I bardzo dobrze!
Kapusta to królowa kwarantanny! fot. Maciej Stanik

Kapusta — zdrowa czy ciężkostrawna?

Przez lata kapuście wyrobiono czarny PR. Z jednej strony uchodzi za ciężkostrawną, gdy jest zmieszana w bigosie z tłustą kiełbasą, czy z grzybami w pierogach z dużą ilością okrasy. Z drugiej strony w formie surowej czy kiszonej uważana jest za nijaką, lub zbyt zwyczajną, by traktować ją, jak rarytas.

Przez kwarantannę kapusta wróciła do łask. Głównie dlatego, że jest tania, trwała i można z niej przygotować naprawdę wiele różnych dań. I bardzo dobrze! Słyszeliście o tajemniczej witaminie U?

Okazuje się, że kapusta jest wyjątkowym warzywem, które naprawdę może odczarować naszą dietę i zdrowie. Nic więc dziwnego, że mimo iż na straganach pojawiają się truskawki, szparagi i bób, to chętnie wybieramy kapustę. Jej wyszukiwania w sieci wzrosły o 50% względem poprzedniego roku w USA i znaczny wzrost widać również w Polsce.
Google Trends
Google Trends

Właściwości kapusty — witamina U

Kapusta, jak każde warzywo posiada szereg właściwości zdrowotnych. Oczywiście zawiera spore ilości witaminy C oraz B i A. Bogata jest również w wapń, magnez, potas, żelazo czy kwas foliowy. Sok z kapusty stosuje przy wspomaganiu leczenia wrzodów żołądka, a za sprawą zawartych w niej związkach chemicznych indolach coraz częściej mówi się o jej działaniu antynowotworowym.


Z kolei liście kapusty wykorzystuje się do okładów na bóle reumatyczne, małe rany czy ukąszenia po komarach. Jednak najmniej znaną, ale bardzo ważną tajemnicą białej kapusty jest obecna w niej tzw. witamina U. Chodzi dokładnie o związek sulfonianu metioniny, który pierwszy raz został wyizolowany właśnie z liści surowej kapusty i było to w 1966 roku.

Temat witaminy U wydaje się wciąż sporny, jednak dotychczas przeprowadzono wiele badań, które wykazują jej specjalne właściwości lecznice. Nazwa witamina U wywodzi się od pierwszej litery angielskiego słowa "ulcer", które oznacza wrzód

Kapusta a leczenie wrzodów

Dociekania naukowców w związku z kapustą i witaminą U, dotyczyły właśnie wspomagania leczenia wrzodów. Na początku zajął się tym dr Garnett Cheney w latach 50., wykazując, że kuracja zniwelowała, a w części nawet całkowicie wyeliminowała wrzody żołądka u więźniów.

Skuteczność witaminy U promował również "ojciec soków" tzw. juiceman Jay Kordich, który zachorował na nowotwór pęcherza moczowego. Po stosowaniu kuracji wspomagającej leczenie, bazującej na ekstrakcie z kapusty, guz ustąpił.

Z kolei badania Uniwersytetu w Seulu z 2010 roku potwierdzają, że witamina U wpływa na poprawę kondycji skóry i spowolnienie procesów starzenia. Dowiedziono również, że kosmetyki bazujące na sulfonianie metioniny powodują trzykrotne przyspieszenie odnowy uszkodzonej skóry.
Źródło
HuffPost.com, ekologia.pl