Nie tylko gotowany i z masłem. 5 (i więcej!) przepisów na obłędne dania z bobu
Iza Orlicz
25 czerwca 2020, 13:37·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 czerwca 2020, 13:37
Ruszył sezon na bób! Zwykle przyrządzamy go w tradycyjny sposób, czyli gotując we wrzącej wodzie z dodatkiem soli, ewentualnie dodając do niego już na talerzu podsmażoną bułkę tartą z masłem. Tymczasem z bobu można wyczarować wiele wspaniałych dań! Na drugie śniadanie, obiad i kolację! Oto przepisy na obłędne potrawy z bobem.
Reklama.
Bób to przedstawiciel warzyw strączkowych, a to oznacza, że jest nie tylko smaczny, ale też zdrowy. Zawiera: błonnik, białko, niewielką ilość tłuszczu, witaminy (C, A, E, K) oraz minerały (m.in.: żelazo, miedź, magnez).
Pół szklanki ugotowanego bobu to ok. 100 kcal, możemy więc śmiało go jeść, nawet gdy jesteśmy na diecie odchudzającej. Dajmy się więc porwać naszej wyobraźni i wyczarujmy z bobu prawdziwe kulinarne "perełki”.
Risotto z bobem i cukinią
Ten przepis poleca Magda Gessler na swojej stronie smakizycia.pl. Składniki to:
300 g bobu
300 g cukinii
6 dużych ząbków czosnku
1 szklanka białego półwytrawnego wina
400 g ryżu do risotto
1,5 l bulionu warzywnego
4 łyżki masła
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka cukru
3 łyżki świeżo startego oscypka
mały pęczek natki pietruszki
sól, zielony pieprz do smaku
Bób wrzuć do wrzącego bulionu, dodaj łyżeczkę cukru, gotuj 7 minut. Następnie wyjmij, obierz i przykryj, by nie wystygł. Czosnek obierz i posiekaj, cukinię umyj i pokrój na plastry.
Przesmaż połowę czosnku na oliwie, dodaj cukinię, sól, pieprz, smaż kilka minut, następnie wyjmij z rondla cukinię i dodaj do miski z bobem. Do tego samego rondla włóż 2 łyżki masła i pozostały czosnek, wsyp ryż (mieszaj, musi stać się szklisty), wlej wino.
Dolewaj gorącego bulionu aż ryż wchłonie bulion. Na koniec dodaj warzywa. Na talerzach oprósz całość świeżo zmielonym pieprzem, posyp oscypkiem i posiekaną natką pietruszki.
Zupa krem z bobu
Istnieje kilka wariacji tej zupy. Sama zadecyduj, co do niej dodasz, by znalazły się w niej twoje ulubione smaki. Składniki to:
1/2 kg ugotowanego bobu
1 cebula
3 liście laurowe
2 łyżki masła
do wyboru (lub jeśli lubisz to wszystkie składniki): 2 marchewki, 1 seler, 1 por
sól, pieprz, koperek do smaku
Ugotuj bób, obierz i pokrój warzywa, cebulę na maśle przesmaż na patelni, dodaj do niej na chwilę warzywa i przesmaż całość. Przełóż wszystko do garnka, zalej 1 litrem wody, dodaj liście laurowe, gotuj ok. 15 min. Dodaj bób, zostaw na ogniu na 3-4 minuty, następnie zmiksuj całość, dopraw solą i pieprzem.
Sałatka z bobem i kurczakiem
Bób w takiej wersji poleca Ania Starmach, przekonując, że to idealna propozycja na obiad, lunch lub kolację. Składniki to:
300 g ugotowanego bobu
1 pierś z kurczaka
1 małe awokado
2 jajka na twardo
2 garści ulubionej sałaty
6 plasterków boczku
1 łyżeczka tymianku
1 garść kiełków (rzodkiewki, buraka, rzeżuchy)
1 garść tartego parmezanu
sól, pieprz, oliwa
Kurczaka trzeba umyć, natrzeć solą, pieprzem, tymiankiem, a następnie pokroić na 5–6 pasków i grillować na patelni z odrobiną oliwy (2–3 minuty z każdej strony).
Następnie usmaż plasterki boczku, aż staną się chrupiące i odsącz je na ręczniku papierowym. Jajka i bób ugotuj, awokado obierz i pokrój w kostkę. W misce wymieszaj bób, sałatę, awokado, kiełki, dodaj sos. Sałatę przełóż na talerze, dodaj kurczaka, boczek, jajka, posyp parmezanem.
Kopytka z bobu
Ten przepis różni się od tradycyjnej receptury na kopytka tym, że ziemniaki zastępujemy bobem. Musimy roznieść go widelcem (a jeszcze lepiej byłoby go przepuścić przez praskę) i dodać do ciasta.
Przygotuj kopytka według własnego przepisu lub w ten sposób:
150 g mąki
1 jajko
sól, pieprz do smaku
Ugotuj bób, obierz ze skórki, roznieć go. Dodaj jajko, mąkę, sól i pieprz do smaku. Uformuj wałeczki i krój je tak jak kopytka, wrzucaj na wrzącą wodę i gotuj do wypłynięcia.
Sałatka z bobem i bekonem
Bób w tej wersji poleca Robert Sowa na swojej stronie internetowej, to idealna propozycja na letnie upały lub domowe party. Składniki to:
500 g ugotowanego i obranego bobu
2 pokrojone w kostkę szalotki
16 plastrów chudego bekonu
1 pęczek młodego szczypioru
garść kiełków groszku cukrowego
2 łyżki prażonych pestek słonecznika
Sos:
4 łyżki oleju arachidowego
1 łyżka miodu gryczanego
sok z 1/2 cytryny
2 drobno posiekane ząbki czosnku
kilka listków świeżej mięty
sól morska
świeżo mielony czarny pieprz
Wymieszaj składniki sosu. Plastry bekonu piecz 20 minut temperaturze 180˚C. Szalotkę podsmaż na tłuszczu pozostałym z pieczenia boczku, wystudź. Bób przełóż do miski, dodaj cebulę, pestki słonecznika, posiekany szczypiorek i kiełki. Sałatkę polej sosem i podawaj z bekonem.