Rezygnujesz ze spódniczek i krótkich spodenek, "bo cellulit"? Oto jak się z nim rozprawić

Sandra Skorupa
Zimą niemal zapominamy o jego istnieniu, bo długie spodnie i swetry go zakrywają. Jednak latem zobaczy go każdy. Mowa o cellulicie, który jedne kobiety akceptują, a drugie pocą się w długich spodniach byle go zakamuflować. Istnieje jednak wiele sposobów, które pomagają skutecznie zwalczyć pomarańczową skórkę i niekoniecznie chodzi o wylewanie siódmych potów na bieżni.
Jak pozbyć się cellulitu - sposoby unsplash.com

1. Peeling i szczotkowanie na sucho


Jedną z niekonwencjonalnych metod, ale owocnych do walki z cellulitem jest szczotkowanie na sucho i peelingowanie ciała. Peelingi na cellulit warto wykonać samemu np. z kawy i olejku kokosowego, a następnie wmasowywać pod prysznicem na mokro. Ziarenka zmielonej kawy potrafią doskonale odżywić skórę i zregenerować.

Z kolei szczotkowanie ciała na sucho powoduje pobudzenie krążenia krwi oraz stymuluje układ limfatyczny, usuwając szkodliwe produkty przemiany materii. Poza zwiększeniem napięcia skóry do normy wróci również jej koloryt, gdyż takie działanie sprzyja odnowie komórkowej skóry i jej dotlenieniu.


2. Kremy z retinolem

W sklepach można spotkać wiele kremów antycellulitowych, jednak należy przyjrzeć się zawartym w nich składnikom, by ocenić, czy rzeczywiście mogą pomóc w walce z pomarańczową skórką. Jak wskazuje Mayo Clinic, skuteczne kremy powinny posiadać minimum 0,3% retinolu, by były skuteczne.

Składnik ten wpływa na zwiększenie gęstości i grubości skóry. Przez to możliwe jest uzyskanie efektu bardziej równomiernego rozmieszczenia tłuszczu. Pożądanymi składnikami w kremach antycellulitowych są również: kofeina, alfa-hydroksykwasy i aminofilina.

3. Ćwiczenia na cellulit

Nie można jednak zapominać, że jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się cellulitu są ćwiczenia na poszczególne partie ciała. Nie chodzi tu o wspomniane siódme poty na bieżni, bo przy takim podejściu z powodu utraty masy ciała, problem cellulit może się nawet pogłębić. Odpowiednie ćwiczenia siłowe pozwalają natomiast ujędrnić skórę, w miejscach, gdzie pojawiają się niechciane dołki.

W tym celu warto poświęcić chwilę na ćwiczenia, które można wykonać w domu np. przysiady, wypady nóg w tył czy mostek biodrowy. Znacznie lepiej zadziała jednak trening z obciążeniem np. martwy ciąg, hip-thrust czy wykroki. Trzeba jednak pamiętać o regularności.

4. Lodowaty prysznic

Ci, którzy nie mają czasu na ćwiczenia, mogą skorzystać z tzw. kuracji kontrastowej, czyli naprzemiennego prysznica. Będą one również doskonałym uzupełnieniem dla osób, które trenują. Chodzi w nich o to, by po relaksacyjnym i rozluźniającym strumieniu ciepłej wody, zmienić go na zimny.

Dzięki takiemu działaniu skóra będzie gładsza i bardziej napięta. Warto w tym wypadku zmienić ciśnienie wody na bardziej dynamiczne, które dodatkowo zadziała masująco na naszą skórę. W celu uzyskania efektów naprzemienny prysznic powinno stosować się regularnie ok. 3-4 razy w tygodniu.

Poza tym wiele badań pokazuje, że narażenie organizmu na ekstremalnie niskie temperatury może nawet 15-krotnie zwiększać aktywność brązowego tłuszczu — dokładnie tego, który najtrudniej jest spalić.

5. Woda na pomarańczową skórę

Woda na zwalczanie pomarańczowej skórki działa w różnych postaciach. Poprawić kondycję skóry można nie tylko przez naprzemienne zimne/ciepłe prysznice. Woda stanowi dla nas większy opór niż powietrze. Pływanie w basenie stanowi dla ciała niewidzialny masaż i pomaga osiągnąć zadowalającą sylwetkę.

Doskonałym jego uzupełnieniem będzie kąpiel w jacuzzi. Hydromasaż pobudza krążenie krwi i rozbija tkankę tłuszczową, przyczyniając się do uzyskania jędrniejszej skóry. Przy zwalczaniu cellulitu ważne jest również picie dużych ilości wody. Umożliwia ona pozbycie się z organizmu nadmiaru komórek tłuszczowych i toksyn.

6. Dieta detoksykacyjna

Wpływ na jakość naszej skóry oraz pogłębianie lub niwelowanie cellulitu ma również dieta. Mayo Clinic, jako jedną z alternatywnych metod zwalczania pomarańczowej skórki wskazuje również dietę detoksykacyjną. Oczywiste, że nadmierne spożywanie fast foodów i produktów wysoko przetworzonych i alkoholu sprzyja cellulitowi.

Z kolei wprowadzenie w codzienny jadłospis świeżych warzyw, owoców, które zawierają duże ilości wody, a także produktów pełnoziarnistych, bogatych w błonnik i wartościowego białka oraz zdrowych tłuszczy pozwalają osiągnąć lepsze efekty. Sama dieta jednak nie spowoduje, że cellulit zniknie, ale może skutecznie wspomóc inne metody, doprowadzając do szybszych efektów widocznych gołym okiem.

7. Akceptacja cellulitu


Jednak najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się cellulitu jest zaakceptowanie swojego ciała takim, jakie jest. Bo cellulitu w 100-procentach nie da się zwalczyć i ma go niemal każda z nas. Sposobem na to jest dostrzeżenie w sobie rzeczy, za które się lubimy, a nie tych, za które się nie lubimy.

Taka modyfikacja myślenia nie jest łatwa, ale z pewnością może w tym dołączenie do internetowego środowiska osób ciałopozytywnych i zweryfikowanie, tego, z jakimi treściami na co dzień ma się do czynienia. Jeżeli nagminnie oglądamy "instagramowe" sylwetki trudno jest mieć przekonanie, że możemy odbiegać od ideału, a cellulit i trochę tłuszczu to ludzka sprawa.

Regularność a pozbycie się cellulitu

Wszystkie wskazane sposoby rzeczywiście działają na niwelowanie cellulitu. Jednak dokuczliwa pomarańczowa skórka nie zniknie, jeśli nie będziemy regularni. Łatwo jest ją nabyć, ale pozbyć się już trudniej.

Nie należy oczekiwać, że jednak tubka kremu załatwi sprawę. Do tego potrzebne są kompleksowe działania, włączając w to ćwiczenia, zdrowsze nawyki żywieniowe, kurację kontrastową czy różnego rodzaju peelingi w innym wypadku efekty będą krótkotrwałe lub żadne.
Źródło: Mayo Clinic