"To siedlisko bakterii i wirusów". Eksperci wyjaśniają, co czai się w naszych wannach i prysznicach
Dla codziennego funkcjonowania każdego z nas niezwykle ważna jest informacja, dotycząca tego, jak długo koronawirus może utrzymywać się na powierzchni ubrań i innych przedmiotów codziennego użytku. Specjaliści mówią, że wirus może być obecny na rozmaitych materiałach przez godziny, a nawet dni, w zależności od tego, z czego są wykonane przedmioty.
Koronawirus może "żyć" na plastikowych powierzchniach?
Powinniśmy jak najczęściej czyścić plastikowe powierzchnie, ponieważ – jak zaznacza dermatolożka Rina Allawh – Covid-19 może się na nich utrzymywać nawet do trzech dni.
– Mając to na uwadze, powinniśmy dokładnie czyścić powierzchnie, ale także pamiętać o tym, że najlepiej by było, gdyby kosmetyki czy inne plastikowe przedmioty były używane tylko przez jedną osobę w gospodarstwie domowym. To może zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa – dodaje.
Nie możemy również zapominać o tym, że gąbki i myjki, których używamy pod prysznicem, powinny być w odpowiedni sposób czyszczone. W innym wypadku – jak zaznacza lekarz zajmujący się chorobami zakaźnymi Sudeb C. Dalai – bakterie, które przynieśliśmy z zewnątrz, a których pozbyliśmy się podczas kąpieli, wciąż będą znajdowały się na narzędziach do mycia.
– Pozostaną one wilgotne, a przez to zaczną dodatkowo namnażać się i rozprzestrzeniać na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Wilgotność otoczenia sprawia, że myjki czy gąbki są doskonałą pożywką dla bakterii – dodaje lekarz.
Lepszym rozwiązaniem na czas pandemii – zaznacza dermatolożka Melania Palm – będą bawełniane gąbki aniżeli plastikowe myjki. Rzadziej przenoszą wirusa i łatwiej jest je wyczyścić.
W gąbkach i myjkach mogą znajdować się bakterie
Akcesoria do mycia mogą stać się siedliskiem bakterii i wirusów. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niebezpieczne dla naszego zdrowia jest używanie gąbek i myjek, na których mogą znajdować się bakterie takie jak: gronkowiec, paciorkowiec czy inne organizmy, np. E.Coli.
W jaki sposób rozpoznać, że na twojej myjce lub gąbce znajdują się niechciane bakterie? Sprawdź, czy nie widać na niej oznak kolonizacji, a więc czy kolor nie zmienił się na biało-żółty, brązowy lub czarny. Dodatkowo gąbka, w której znajdują się bakterie, będzie miała nieprzyjemny, stęchły zapach.
W jaki sposób je czyścić?
Chcąc dokładnie wyczyścić akcesoria do mycia, można użyć różnych środków, które akurat mamy w domu. Może to być żel antybakteryjny albo ocet (4-5 łyżek octu w jednej szklance). Przydatny może okazać się również rozcieńczony wybielacz, w którym należy moczyć gąbkę przez co najmniej pięć minut.
– W obecnej sytuacji epidemii zalecam czyszczenie akcesoriów do mycia po każdy użyciu – mówi dermatolożka Allawh.
Pamiętajmy o tym, żeby po oczyszczeniu sprzętu powiesić go w odpowiednim miejscu. Wilgotne środowisko, z którym mamy do czynienia w okolicach prysznica, nie jest właściwe i może skutkować namnażaniem się bakterii.
Nie zapominajmy również o tym, by w miarę możliwości regularnie wymieniać akcesoria do mycia.
– W zależności od użytkowania, powinniśmy wymieniać gąbki i myjki co dwa do czterech miesięcy – radzi dermatolożka Melania Palm.
Źródło: huffpost.comMoże cię zainteresować także: Jak sprzątać kuchnię i czym myć żywność w dobie epidemii? Kilka zmian do wprowadzenia od zaraz!