"Dlaczego nie chce jeść?". Dzięki responsive feeding znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Magdalena Konczal
Każdy rodzic chce jak najlepszego rozwoju swojego dziecka. Bardzo ważna w tym kontekście jest odpowiednia dieta malucha już od pierwszych dni jego życia. Istotny jest etap, w którym niemowlak powoli zaczyna komunikować swoje potrzeby żywieniowe. Trzeba być jednak uważnym na jego gesty i zachowania, bo dzięki nim możemy dowiedzieć się, czego aktualnie dziecko potrzebuje.
Czym jest tzw. responsive feeding? /unsplash
Pomocna w tym kontekście okazuje się idea tzw. responsive feeding. Czym ono jest? To określenie na sposób karmienia w reakcji na zachowania dziecka. Niezwykle ważna jest tutaj obserwacja niemowlaka.

Responsive feeding, czyli czytaj z gestów i karm


Takie sygnały jak płacz, wkładanie rąk do buzi, machanie rączkami na widok jedzenia czy podążanie wzrokiem za łyżeczką z jedzeniem, świadczą o tym, że dziecko jest głodne. Kiedy niemowlak zasypia w trakcie jedzenia, wypluwa pokarm, coraz wolniej przełyka lub przestaje ssać pierś, wówczas nie ma ochoty na jedzenie i nie powinno się go na siłę dokarmiać.


Responsive feeding pozwala rodzicowi w utrzymaniu odpowiedniej i zbilansowanej diety dziecka – sprawia, że niemowlę nie jest ani głodne, ani przejedzone.

Oczywiście w pierwszych miesiącach życia najlepszym pokarmem dla dziecka będzie mleko matki. Jednak nie każda matka ma możliwość karmić swoje dziecko w ten sposób. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie mleko modyfikowane, ale tylko takie, które zawiera odpowiednie składniki odżywcze.

Prawidłowy rozwój, jeżeli chodzi o dietę dziecka, jest ważny dla całego życia i funkcjonowania. Warto pamiętać o tym, że gdy niemowlę ma odpowiednio zbilansowaną dietę, a także nie je za dużo, ani za mało, widać to w różnych aspektach jego życia: ma lepszą odporność, dużo siły do zabawy i dobre samopoczucie.

Właśnie dlatego, warto zacząć przyglądać się zachowaniom dziecka i zadbać o to by dostawało pokarm, kiedy jest naprawdę głodne. Dzięki temu będziemy mieć w domu zdrowego i silnego niemowlaka, a w przyszłości nastolatka i w końcu dorosłego. Warto więc zadbać o rozwój dziecka od samego początku!

Źródło: Nutricia