Kolejny związek okazał się porażką i nie wiesz dlaczego? 6 zdań, które pomogą ci znaleźć odpowiedź
Jeśli twój kolejny związek okazał się porażką, czas pomyśleć, gdzie tkwi błąd. Niestety wiele wzorców naszych zachowań ma swoje źródło w dzieciństwie i czy tego chcemy, czy nie, czasem musimy wrócić do tamtego okresu, by zrozumieć nasze obecne postępowanie.
Brak uczuć lub akceptacji
Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy, że pewne powtarzalne zachowania, to nic innego jak wzorce wyniesione z dzieciństwa, w którym brakowało np. akceptacji, uwagi, miłości, obecności. Nierzadko zdarza się, że uniemożliwiają nam one stworzenie wartościowego związku opartego na bliskości. By je rozpoznać, sprawdź, czy zgadzasz się z którymś z poniższych stwierdzeń.
1. Nie potrafisz łatwo zaufać. Początkowy dystans w związku jest czymś normalnym, ale w miarę rozwijania się relacji powinnaś cieszyć się z waszej bliskości coraz bardziej. On się stara, nie zawiódł cię, możesz na nim polegać, ale ty wciąż trzymasz go na dystans i wciąż jesteś podejrzliwa.
2. Towarzyszy ci lęk przed odrzuceniem. Wynika często z punktu pierwszego – nie możesz mu zaufać, bo boisz się odrzucenia. Masz za sobą tego typu doświadczenia? Czułaś się odrzucona lub niezauważana przez rodziców?
Strach przed ponownym zranieniem sprawia, że nie potrafisz się z tego lęku wyswobodzić, a przez to nikomu tak naprawdę nie pozwalasz się do siebie zbliżyć.
3. Ukrywasz swoje uczucia. Zawsze czekasz aż on zrobi pierwszy ruch – okaże lub powie o swoich uczuciach, natomiast ty jesteś zachowawcza, wycofana i nie chcesz nic deklarować. Masz jakąś wewnętrzną blokadę przed okazywaniem prawdziwych uczuć lub emocji.
4. Masz problem z przecinaniem toksycznych dla ciebie relacji. Czujesz, że związek ci nie służy, nie spełnia twoich oczekiwań i pragnień, a jednak nadal w nim "tkwisz”. Dlaczego? Co powoduje, że nie odwracasz się i po prostu nie odchodzisz?
Może boisz się, że sama sobie nie poradzisz, może uważasz, że nie zasługujesz na nic więcej? Tego typu błędne przekonania kształtują się zwykle w dzieciństwie.
5. Nie chcesz pokazać, jaka jesteś naprawdę. Każdy ma swoje słabości, ale ty skrywasz swoje prawdziwe oblicze, bojąc się, że gdy się odsłonisz, zostanie to wykorzystane przeciwko tobie. Być może musiałaś w dzieciństwie ukrywać swoją wrażliwość i pozować na "twardszą” niż w rzeczywistości jesteś. A może ukrywasz prawdziwe uczucia pod przykrywką beztroski lub wesołości?
6. Brakuje ci pewności siebie. Nie wierzysz w to, że zasługujesz na wszystko, co najlepsze. Na kochającego partnera, wspierający i pełen miłości związek, na rodzinę i dom. Często krytykujesz samą siebie lub powtarzasz zdania, zasłyszane w dzieciństwie: "Nic nie umiesz”, "Nie dasz rady”, "Kto cię taką polubi/pokocha?".
Jeśli w któryś z tych stwierdzeń odnalazłaś siebie, przemyśl, na ile są one naprawdę zgodne z rzeczywistością. Jeśli tego potrzebujesz, zastanów się nad "przepracowaniem” tych kwestii z psychoterapeutą.
Może cię zainteresować także: Czym są "miłosne mapy"? To klucz, by stworzyć długotrwały i naprawdę szczęśliwy związek