Ich rodzice są na "pierwszej linii frontu". Niezwykła inicjatywa ma wesprzeć dzieci medyków

Agnieszka Miastowska
Uczniowie szkół średnich, studenci i nauczyciele będą udzielać bezpłatnych korepetycji dla dzieci pracowników służby zdrowia. W ciągu 2 dni udział w programie zadeklarowało już ponad 100 wolontariuszy! Teraz autorzy inicjatywy zwracają się do pracowników służby zdrowia: "Chcemy choć trochę odwdzięczyć się za waszą pracę, robimy to, by wesprzeć wasze dzieci w nauce". To wszystko na platformie "Klinika Matmy".
Studenci, licealiści i nauczyciele za darmo przygotują uczniów do testu 8 klas i matury \ Unsplash
Mimo trudnego czasu, w którym wszyscy się znaleźliśmy, społeczeństwo zdaje swój test
z pomocy i empatii. Pojawia się wiele miłych gestów, takich jak szycie maseczek dla medyków, wiele lokali gastronomicznych zapewnia pracownikom szpitali darmowe posiłki, inicjatywy wspierające bohaterów w kitlach podejmują zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Oni ratują – my uczymy


– Pomysł zrodził się z pragnienia pomocy ludziom, którzy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem i dbają o zdrowie Polaków. Dlatego my postanowiliśmy zadbać o wyzwania edukacyjne ich dzieci w tym stresującym czasie, gdy rodzice pracujący do późnych godzin nocnych, nie mogą się nimi opiekować – mówi Krzysztof Daniewski, dyrektor zarządzający Akademii Ivy Poland.


Klinika Matmy to platforma, na której dostępne są bezpłatne korepetycje z matematyki, fizyki i informatyki. Wolontariusze, czyli uczniowie szkół średnich, polscy studenci w kraju i za granicą oraz nauczyciele, będą prowadzić indywidualne darmowe zajęcia online dla dzieci pracowników służby zdrowia, tj. pielęgniarzy, salowych, położnych, diagnostów, ratowników medycznych i lekarzy.

Młodzież koordynuje


Koordynatorami projektu zostali uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie – Doskonale rozumiemy wyzwania stojące przed naszymi rówieśnikami: przygotowania do testu ósmoklasisty, matury, egzaminy. Chcemy wspierać uczniów, którym rodzice nie są w stanie pomóc w tym trudnym momencie, bo do późnych godzin nocnych walczą na dyżurach o życie innych osób – mówi Jan Zając, kierownik projektu, uczeń, podopieczny i wolontariusz.

Partnerem projektu zostały Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Katowicka OIPiP, OIPiP w Gdańsku oraz Grupa LUX MED.

– W tym czasie jeszcze więcej niż kiedykolwiek wcześniej przebywamy w pracy, a nasze dzieci tęsknią za nami. Nasi współmałżonkowie często to też medycy, policjanci albo wojskowi, którzy również obecnie pełnią swoje misje zawodowe w ogromnym wymiarze czasu pracy. Dlatego wartość projektu Klinika Matmy jest nie do przecenienia i cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest również dowodem na to, jak w obliczu nieszczęścia społeczeństwo potrafi się zjednoczyć i działać – mówi mgr piel. Anna Czarnecka przewodnicząca OIPiP w Gdańsku, zrzeszającej ponad 13 tys. pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

– Jesteśmy wzruszeni, że młodzi ludzie, uczniowie i wolontariusze Akademii Ivy Poland zainicjowali taki projekt. Nasze dzieci przeżywają teraz ogromny stres – martwią się o rodziców, spędzających długie godziny w pracy, narażonych na zakażenie, a nie zapominajmy, że zaraz czeka je koniec roku, egzaminy, matury i potrzebują tego wsparcia, jakie właśnie zaoferowali twórcy projektu – dodaje Anna Dudzińska, przewodnicząca warszawskiej OIPiP.

Kolejni korepetytorzy-ochotnicy, jak i dzieci pracowników służby zdrowia, potrzebujące pomocy w nauce, mogą wziąć udział w programie, rejestrując się przez krótki formularz na stronie Klinika Matmy.