Nawet 5 tys. razy dziennie dotykamy swój telefon. Ilu z nas pamięta, by go dezynfekować?

Sandra Skorupa
Myjemy dokładnie ręce, używamy płynu dezynfekującego, nosimy maseczki, rękawiczki i izolujemy się w domach. Jednak ilu z pomyślało, że dezynfekcji należy poddać urządzenia, których w ostatnim czasie używamy częściej niż kiedykolwiek? Mowa o smartfonach i laptopach. Używamy ich nie tylko my podczas np. pracy zdalnej. Wykorzystują je również dzieci do lekcji online.
Koronawirus a czyszczenie telefonu i laptopa unsplash.com / @vmxhu

Koronawirus a dezynfekcja telefonu

Wiadomo, że koronawirus w zależności od powierzchni może się na niej utrzymywać od kilku godzin do kilku dni. Badania Dscout pokazują, że średnio dziennie przeciętny użytkownik smartfona dotyka go 2 617 razy, a osoby z największą "obsesją" na punkcie swojego telefonu nawet 5 427. Co więcej, urządzenia te zabieramy ze sobą wszędzie — na zakupy, w podróż, a nawet do toalety. Nic więc dziwnego, że zbiera się na nich mnóstwo zarazków i bakterii. Poza tym nie trudno je przenieść, gdyż prowadząc rozmowy, smartfona trzymamy przy twarzy i blisko ust.


Bardzo ważne jest więc regularne czyszczenie telefonu. Jak się okazuje, wilgotna ścierka, czy chuchanie i kawałek bluzki to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie, chociażby ze względu na brak właściwości dezynfekujących i oleofobową powłokę większość smartfonów. Warstwa ta sprawia, że sprzęt jest odporny na tłuszcz, a czyszczenie jej szorstkim materiałem, może spowodować szybsze zużycie.

W tym wypadku najwięksi producenci smartfonów często rekomendują używanie chusteczki nasączonej 70-procentowym alkoholem izopropylowym lub chusteczek dezynfekujących. Powierzchnie zewnętrzne telefonu należy delikatnie wytrzeć. Trzeba zadbać o to, aby wilgoć nie dostała się do otworów w obudowie. Urządzenia nie można również zanurzać w żadnych środkach czyszczących.

Podczas czyszczenia telefon powinien być wyłączony i odłączony od prądu. Co więcej, nie zaleca się używania preparatów do czyszczenia ani sprężonego powietrza.

Koronawirus a czyszczenie laptopa

Do czyszczenia laptopa również należy podejść z rozsądkiem. Tym bardziej powinniśmy uważać, by nie zalać urządzenia, gdyż to jest mniej szczelne niż telefon. Przede wszystkim nie należy środka czyszczącego w płynie przenosić bezpośrednio na ekran czy klawiaturę. Ten najpierw powinien znaleźć się na delikatnej chusteczce np. z mikrofibry. W innym wypadku możemy zamoczyć sprzęt i go uszkodzić.

Do czyszczenia laptopa można wykorzystać podobnie jak w przypadku smartfonów chusteczkę nasączoną 70-procentowym izopropylowym alkoholem. Sprawdzą się również specjalne środki do czyszczenia ze sklepów elektronicznych, a także miękka ściereczka z mikrofibry nawilżona roztworem ciepłej wody z mydłem.

Poza tymi urządzeniami warto również zwrócić uwagę na inne rzeczy codziennego użytku, które mogą być bardziej narażone na obecność bakterii. W tym wypadku mowa o kluczach czy kartach kredytowych. Regularnie odświeżać powinniśmy również obudowę smartfona czy myszkę do laptopa.