Myślisz, że jesteście zgraną parą? 8 subtelnych znaków, że twój partner nie jest szczęśliwy

Iza Orlicz
Jesteście zgodną parą, być może nawet mieszkacie razem, macie wspólne plany. Z pozoru wszystko wydaje się w porządku. Są jednak pewne subtelne znaki, że twój partner nie do końca jest szczęśliwy w waszym związku. Jak je rozpoznać?
Jakie subtelne sygnały mogą świadczyć o tym, że w twoim związku nie dzieje się najlepiej? unsplash.com
Z raportu "The Happiness Index: Love and Relationships in America" wynika, że co piąty ankietowany nie jest zadowolony ze swojego związku, ale zarazem nie podejmuje decyzji o rozstaniu i pozostaje w relacji ze swoim partnerem/rką. Może to prowadzić do narastających problemów, które z czasem wpłyną na pogorszenie jakości związku. Jak więc zauważyć te pierwsze sygnały, że nasz partner nie jest w związku szczęśliwy?

1. Chce spędzać więcej czasu sam. W każdym związku para potrzebuje czasu dla siebie lub odrobiny samotności. Jeśli jednak twój partner coraz bardziej oddala się od ciebie i nieustannie prosi o więcej przestrzeni, może to świadczyć o tym, że nie jest w pełni zadowolony z łączącej was relacji. Sygnałem alarmowym jest na pewno fakt, gdy twój partner próbuje cię wykluczyć m.in. ze spotkań ze znajomymi lub wakacji, na które np. woli pojechać z kolegą.


2. Uczucia twojego partnera są niestałe. Raz twój partner zachowuje się, jakbyś była miłością jego życia, a za chwilę jest zimny, urażony i niedostępny. Być może nie jest on w stanie uporządkować swoich uczuć, co ma prawo wywoływać twoją niepewność czy irytację. Czasem jednak za zmianami nastroju może kryć się depresja lub zaburzenia lękowe, warto więc porozmawiać z partnerem o prawdziwej przyczynie jego zachowania.

3. Nie przytula cię tak często jak kiedyś. Niektóre pary lubią dotykać lub przytulać się częściej niż inne, ale jeśli twój partner powstrzymuje się od dotykania, przytulania, całowania lub wycofuje się, kiedy okazujesz mu uczucia, powinnaś potraktować to jako sygnał ostrzegawczy.

4. Ciągle kłócicie się o drobiazgi. Być może twój partner nie wie, jak wyrazić swoje negatywne uczucia, więc sprzeczki i kłótnie są jedynym dostępnym dla niego sposobem na okazanie frustracji czy gniewu. Zdarza się też tak, że twój partner nie chce ponosić ciężaru zakończenia związku, więc doprowadzając do kolejnych nieporozumień i napięcia liczy na to, że na zerwanie zdecyduje się ta druga strona.

5. Nie wykazuje żadnej inicjatywy. Z czasem każdy związek może wejść w bardziej "domowy” czy "nudniejszy" tryb, ale gdy twój partner nie ma pomysłu na wasze wspólne randki, urlop, spędzanie weekendów i rozmowy o przyszłości, powinno wzbudzić to twój niepokój. Podobnie jak to, że ze wszystkim się z tobą zgadza. Może brzmi to dziwnie, ale gdy nie broni własnego zdania lub nie ma opinii na temat łączących was spraw, może to po prostu znaczyć, że już nie dba o wasz związek jak wcześniej.

6. Twój partner nie chce spędzać z tobą czasu sam na sam. Spotkania z waszymi wspólnymi znajomymi czy przyjaciółmi są ważne, ale jeśli twój partner unika zostawania z tobą sam na sam i wciąż np. proponuje, by ktoś do was wpadł w odwiedziny, to być może jest zmęczony waszym związkiem. Prawda jest taka, że spędzanie wspólnie czasu i robienie wspólnie różnych rzeczy to klucz do zbudowania silnej i stabilnej relacji.

7. Twój partner nie zwraca na ciebie uwagi. Na pewno w dłużej trwającym związku nie ma już takiej intensywności we wzajemnym poznawaniu siebie. Nie jest jednak dobrze, jeśli twój partner nie interesuje się twoimi sprawami, nie pamięta o ważnych dla was datach (np. urodzinach, rocznicach) czy wspólnych planach.

8. Twój partner ignoruje problemy w waszym związku. Być może nie potrafi rozmawiać o uczuciach, dlatego łatwiej mu nie podejmować żadnych działań i udawać, że wszystko jest w porządku. Jeśli kilkukrotnie bezskutecznie próbowałaś/eś podjąć dyskusję na ten temat, daj mu znać, że możesz porozmawiać, gdy tylko będzie na to gotowy. To właśnie dzięki szczerym i otwartym rozmowom udaje się przezwyciężyć większość kryzysów w związkach.

Źródło: brightside.me