Nie chcesz, by twoje dziecko miało kompleksy? Nigdy nie mów do niego tych 6 zdań

Iza Orlicz
Chyba każdy rodzic pragnie wychować dziecko pewne siebie, które wierzy we własne możliwości. Nie chcemy, by miało z jakiegokolwiek powodu kompleksy, które mogłyby wpłynąć na to, jak radzi sobie w szkole, w kontaktach z rówieśnikami, jak rozwiązuje swoje problemy. W jaki więc sposób komunikować się z dzieckiem, by nie wpędzić go w kompleksy?
Czasem powtarzanie ciągle tych samych zdań może wpędzić dziecko w kompleksy unsplash.com
Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak przeżywane emocje i doświadczenia z dzieciństwa, ale też usłyszane wtedy wielokrotnie zdania wpływają na to, na jakich dorosłych wyrastamy. Jak więc rozmawiać z dzieckiem?

Zwróć przede wszystkim uwagę na zwroty, które wypowiadasz w chwilach zdenerwowania, złości czy gniewie, bo zazwyczaj one wyrządzają najwięcej szkód. Jakich zdań lepiej nie mówić, by dziecko nie miało kompleksów?

1. "Ponieważ tak powiedziałem/am”. Autorytarne wychowywanie może doprowadzić do tego, że dziecko będzie uległe i nie nauczy się wypowiadać, a tym bardziej bronić własnego zdania. Lepiej wytłumacz dziecku, dlaczego podjęłaś określoną decyzję i wysłuchaj jego argumentów, gdy się z nią nie zgadza.


2. "Nie bądź taki nieśmiały”. Nie zmuszaj dziecka, by robiło cokolwiek wbrew sobie. Oczywiście możesz w delikatny sposób zachęcać je do większej śmiałości ("Wiem, że to trudne, ale spróbuj, dasz radę”). Nie mów też, że ma przytulać się czy całować na powitanie np. z ciocią, wujkiem, twoją koleżanką, gdy czuje się z tym nieswojo.

3. "Jesteś taki…”. Tu rodzice w złości lub gniewie wypowiadają różne przymiotniki, np. hałaśliwy, krnąbrny, uparty, głupi. Jeśli dziecko usłyszy to zbyt dużo razy, zacznie wierzyć, że takie rzeczywiście jest, co więcej będzie myślało, że nie jest w stanie zadowolić swoich rodziców i nie spełnia ich oczekiwań. Być może jako osoba dorosła będzie desperacko próbowała zdobyć przychylność w oczach innych.

4. "Jestem gruby/a, przechodzę na dietę”. Z pozoru to zdanie wygląda na pozytywne, bo chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu. Używanie jednak słów: "gruby”, "brzydki” może doprowadzić do tego, że dziecko stworzy negatywny obraz ciała. Lepiej zabierz je ze sobą na spacer, trening, pokaż że aktywność fizyczna jest częścią zdrowego stylu życia.

5. "Jeśli mnie kochasz, to…”. To zdanie to bezpośrednia manipulacja uczuciami dziecka, które powinno być bezwarunkowo kochane. Nie powinno dobrze się uczyć, sprzątać pokój, cicho się zachowywać itp., by zasłużyć na miłość. Stawiając warunek miłości rodzicielskiej, możesz pozbawić je poczucia bezpieczeństwa.

6. "Spójrz na swojego brata/siostrę/koleżankę”. Ciągłe porównywanie dziecka z kimś innym może doprowadzić do wielu kompleksów. Ważniejsze jest, aby chwalić je za jego własne osiągnięcia i sukcesy.

Źródło: fabiosa.com