Dlaczego coraz później decydujemy się na założenie rodziny? W "waithood" nie chodzi tylko o finanse
"Waithood" to nowy trend, który dotyczy trzydziestolatków, którzy, choć są przecież dorośli, tak naprawdę jeszcze nie rozpoczęli na dobre dorosłego życia. Zwlekają z zaangażowaniem się w poważny związek, co wiązałoby się z założeniem rodziny.
Kobiety stawiają na wykształcenie
Po wielu latach badań antropolożka Marcia Inhorn z Yale University doszła do wniosku, że w ostatnim czasie zjawisko przybrało charakter globalny. "Dlaczego ludzie odkładają decyzję o małżeństwie i coraz później decydują się na dzieci? Niewątpliwy wpływ na to ma dostęp do edukacji kobiet" – wyjaśniła na jednej z organizowanych przez siebie konferencji.
Kobiety chcą się edukować i są rzeczywiście coraz lepiej wykształcone, np. w Szwecji i Republice Południowej Afryki stanowią większość wszystkich studentów. Gdy zdobędą dyplom stawiają z kolei na karierę, aż w końcu przychodzi czas, że odsunięty w czasie moment założenia rodziny oddala się jeszcze bardziej.
Mężczyzna utrzymuje rodzinę
I to nie jest tak, że nie szukamy partnera na całe życie. Szukamy, ale nieskutecznie. Dlaczego? Antropolodzy zauważyli ciekawą zależność – jest zbyt mało mężczyzn, którzy pasują do współczesnych kobiet: o podobnym poziomie wykształcenia, statusie materialnym i gotowych na to, żeby zdecydować się na potomstwo.
Z kolei mężczyzn przed podejmowaniem tak poważnej decyzji powstrzymuje nadal ich sytuacja finansowa: uważają, że zarabiają zbyt mało, a wciąż w powszechnym przekonaniu to właśnie na nich spoczywa obowiązek utrzymania rodziny.
Zmiana myślenia
Jakie więc jest rozwiązanie, by trend "waithood" nie doprowadził nas do tego, że czekając na odpowiedni moment i odpowiedniego partnera, w końcu nigdy nie założymy rodziny? Antropolożka Nancy Smith-Hefner z Boston University jest zdania, że czas przestać myśleć, że to mężczyzna jest głównym żywicielem rodziny.
"Być może wtedy nastąpiłaby zmiana i kobiety poślubiałyby młodszych od siebie mężczyzn lub tych, którzy są gorzej od nich wykształceni. Choć ludzie łączą się w pary z tak wielu powodów, że trudno stwierdzić jednoznacznie, co decyduje o tym, że ktoś kogoś pociąga".
Może cię zainteresować także: Magda ma 30 lat. Swojego ukochanego widuje tylko w weekendy. Czy związek na odległość może się udać?
Źródło: qz.com