Wkurza cię, że dziecko je rączkami zamiast widelcem? Daj spokój, bo pozbawisz je... apetytu!

Ewa Bukowiecka-Janik
Nie możesz się doczekać, aż twoje dziecko zacznie używać sztućców? Odpuść, maluch ma ważny powód. Nie, nie chodzi o jego gotowość do nowego wyzwania jedzenia łyżką. Odkryto, że posiłek pochłonięty dłońmi smakuje bardziej!
Dziecko je rączkami? I bardzo dobrze! fot. 123rf
Jedzenie to nie tylko odżywianie, również dla dzieci. To kolory, zapachy, tekstury, smaki i wielka przyjemność. Jak się okazuje, w jedzeniu liczy się każdy zmysł. Również dotyk ma wpływ na to, jak smakuje nam dany posiłek.

Naukowcy ze Stevens Institute od Technology w Stanach Zjednoczonych odkryli, że znacznie pozytywniej oceniamy smak dania, kiedy rezygnujemy ze sztućców. Adriana Madzharov, specjalistka od marketingu sensorycznego i główna autorka badań swój test przeprowadziła na osobach dorosłych.

Pierwszy etap eksperymentu polegał na tym, że zaserwowano badanym ser. Część osób mogła go wcześniej potrzymać w dłoni, innym podano ser na wykałaczce. Wnioski były jednoznaczne: ci, którzy mogli w palcach poczuć konsystencję i strukturę sera, oceniali jego smak znacznie wyżej, niż reszta.


W drugiej części badań grupę 145 studentów podzielono na pół. Pierwszej połowie opowiadano o tym, jak istotna jest kontrola kalorii oraz jak dieta wpływa na nasze zdrowie. Sporo było o tym, by nie folgować z ilością i unikać tego, co niezdrowe. Druga połowa studentów wysłuchała zaś wykładu o czerpaniu z życia przyjemności całymi garściami.

Następnie zaserwowano badaczom pączki, a wśród nich część podana była z wykałaczką. Efekt był naprawdę zaskakujący! Dorośli ludzie, którym przed chwilą wbijano do głowy, że z jedzeniem trzeba się pilnować, najchętniej odreagowali wykład i sięgali po pączki bez wykałaczek i z ogromną ochotą.

Trzecia część eksperymentu polegała na zaserwowaniu kosteczek sera. Polecenie było jasne: możecie zjeść ile dusza zapragnie. Co ciekawe, najchętniej na ser rzuciły się osoby, które deklarowały niską podatność na pokusę. Nie podano im sztućców, swoją degustację kończyły po średnio 7 kostkach. Osoby, które dostały widelce zjadały po 4 kawałki.

Naukowcy nie mają wątpliwości: dotyk jedzenia wpływa na mózg, pobudza wyobraźnię i apetyt, rozbudza inne zmysły i sprawia, że chce nam się jeść jeszcze bardziej i jeszcze więcej. To dobra wiadomość dla rodziców, którzy zastanawiają się, dlaczego dzieci nie chcą jeść i szukają sposobu, by je zachęcić. To także wskazówka dla osób, które walczą z kilogramami i nadmiernym apetytem.
Źródło: f5.pl