Chcesz się zakochać? Okazuje się, że jest sytuacja, w której twoje szanse rosną

Sandra Skorupa
Eksperymenty psychologiczne już nie raz wyjaśniały, jak działa mózg i skąd biorą się różne ludzkie zachowania. Jednym z takich doświadczeń jest badanie prowadzone przez naukowców Donalda Duttona i Arthura Arona, którzy analizowali wpływ czynników zewnętrznych na pobudzenie o charakterze seksualnym. Wynik był jednoznaczny i dowodzi, że szanse zakochania się rosną, gdy stykamy się z czymś ekstremalnym.
Jak się zakochac. Eksperyment psychologiczny Duttona i Arona unsplash.com / Kevin Mueller
Mężczyźni na dwóch mostach
Donald Duttona i Arthur Arona to profesorowie psychologii, którzy w 1973 roku przeprowadzili słynny eksperyment na dwóch mostach w Kanadzie nad rzeką Capilano. Jeden most zawieszony był na wysokości 70 metrów nad kanionem i się kołysał. Z kolei drugi był solidny i znajdował się jedynie 3 metry nad niewielkim strumieniem.

Przez obie konstrukcje kazano przejść młodym mężczyznom. Ci w połowie drogi spotykali atrakcyjną kobietę, która udawała, że bada krajobraz i w związku z tym zagadywała ich. To był tylko pretekst do tego, by dać mężczyznom swój numer telefonu, by zadzwonili do niej w sprawie szczegółów tego krajobrazu.


Kto zakochał się w kobiecie z mostu?
Wyniki eksperymentu były takie, że mężczyźni, którzy spotkali kobietę na niebezpiecznym moście, częściej brali od niej numer telefonu i jednocześnie chętniej później się z nią kontaktowali i pragnęli lepiej ją poznać. Taki efekt to większy przypływ adrenaliny, który towarzyszył mężczyznom na wysoko zawieszonym moście. Ci, którzy spotykali kobietę na bezpiecznej konstrukcji, nie mieli przyspieszonego bicia serca i poczucia strachu.

Z kolei ci drudzy doświadczyli wówczas wielu silnych emocji, a w połączeniu z kokieteryjną postawą badaczki skończyło się zauroczeniem. Eksperyment ten dowodzi, że w przypływie adrenaliny i podczas brawurowych wydarzeń ludzie mają skłonność do nawiązywania silniejszych i sympatyczniejszych relacji.

Należy jednak zaznaczyć, że zbyt duży przypływ adrenaliny i spotkanie kogoś w sytuacji ekstremalnie przerażającej, da raczej zupełnie odwrotne efekty. Wówczas doświadczenie będzie przywoływało na myśl negatywne wspomnienia i skojarzenie z zagrożeniem, co spotęguje skłonności do izolowania się.
Social Psychological Bulletin