Istnieje 7 rodzajów miłości – nie każda z nich przetrwa. Sprawdź, jak typ związku tworzysz

Jak miłość definiują psychologowie.
Jak miłość definiują psychologowie. screen/YouTube
Robert Sternberg to amerykański psycholog, który jest autorem niezwykle oryginalnej teorii na temat miłości i związków między osobami. Jego propozycja znana jest ogólnie pod nazwą „Teorii miłosnego trójkąta” (oryg. Triangular Love Theory). Wyjaśnia, dlaczego nie wszystkim udaje się zbudować trwałą relację, mimo silnego uczucia. Co sprawia, że romantyczna miłość przemienia się w trwały związek? Jak buduje się dobry związek?


Składniki i indywidualne preferencje miłości
Charles Dickens o ludzkim sercu mówił, że to "instrument składający się z naprawdę wiele strun". Bez intymności nic nie może się zacząć. To ona jest najbardziej uniwersalnym składnikiem miłość. Pozytywne, choć jeszcze łagodne uczucie, z którym wiąże się działanie, wyrażające bliskość, zaufanie i przywiązanie. Do pełnej miłości potrzebna jest jeszcze namiętność i decyzja o zobowiązaniu. Te trzy składniki, różnią się dynamiką i natężeniem w czasie. Oto siedem rodzajów miłości według Roberta Sternberga i jej przemiany.

1. Zauroczenie
To okres, w którym ludzie ledwo się znają, a jednocześnie odczuwają wzajemną fascynację. W takim związku dwoje ludzi nie mają bladego pojęcia, czy mają coś wspólnego, ale i tak pozostają razem. Wiele par nie wykracza poza ten rodzaj miłości.

2. Lubienie
W takich relacjach zawsze możesz być sobą. W tym typie miłości ludzie zazwyczaj łączą wspólne interesy, poglądy na życie i poczucie bycia zrozumianym. Psycholodzy uważają, że taka intymność bez pasji i zaangażowania powstanie w wyniku przyjaźni niż pełnoprawnej miłości.


3. Ślepa miłość
Pary doświadczające tego rodzaju miłości doświadczają zaangażowanie bez intymności i pasji. Czasami ten rodzaj związku pojawia się po wielkiej, żarliwej miłości, a czasem odwrotnie: ludzie, którzy doświadczają pustej miłości, mogą się zmienić, co dodaje pasji do ich uczuć.

4. Miłość pusta
Ten rodzaj miłości jest znany wielu parom, obejmuje zaangażowanie i pasję. Jest to rodzaj miłości, która istnieje, gdy dwie osoby naprawdę przyciąga coś ku sobie i są gotowe do przestrzegania zasad i dzielenie się np.: obowiązkami domowymi, ale nie mają prawdziwej intymności. Psychologowie uważają, że takie pary mogą żyć razem przez długi czas, ale ich szczęście jest względne. W rzeczywistości nie postrzegają swojego partnera jako przyjaciela.

5. Romantyczna miłość
Ten rodzaj miłości obejmuje pasję i intymność. W takich związkach jest chemia, osoby czują się też dobrze obok siebie, ale nie są gotowi na poważne zobowiązania. Relacje tego typu często nie osiągają poziomu wspólnego pożycia lub małżeństwa.

6. Przyjacielska miłość
Miłość przyjacielska to zaangażowanie i intymność. Takie relacje są znacznie silniejsze niż zwykła przyjaźń i istnieje prawdziwe przywiązanie między partnerami. Jest to raczej czysta umowa, ponieważ w tego rodzaju miłość nie ma pasji. Psychologowie twierdzą, że związek towarzyszący może powstać po długich latach znajomości lub małżeństwa.

7. Miłość doskonała
Nazywa też miłością wytrawną, składa się z 3 elementów: pasji, intymności emocjonalnej i zaangażowania. Oczywiście ich poziomy nie zawsze są równe, ale ważne jest, aby pamiętać, że wszyscy w niej są. Rzadko można zobaczyć tego typu relacje, ale jeśli ludzie zdołają je zbudować, związek ma duże szanse przetrwać.

Zachowujemy się, jak byśmy byli "niemądrzy"
Okazuje się, że praktycznie nikomu nie przychodzi z łatwością znalezienie pod tym względem idealnej symetrii pomiędzy dwoma partnerami tworzącymi związek. Co może to ułatwić? W miłości zanika krytyczne myślenie, idealizujemy siebie i partnera – może właśnie to jest receptą. Bogdan Wojciszke na podstawie badań wyciągnął wnioski na temat relacji i psychologii miłości. Okazuje się, że pary, które im bardziej idealizowały siebie na początku związku, po kilkunastu latach związku są z siebie zadowoleni.
Źródło: brightside.me
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE