Czujesz, że samotność odbiera ci moc? Oto 9 strategii, które pomogą ci przetrwać
Pewnie każdy z nas od czasu do czasu, lub na jakimś etapie swojego życia, odczuwał samotność. Jak sobie z nią radzić? Istnieje kilka skutecznych strategii, które mogą pomóc w trudnych chwilach.
Amerykańska terapeutka, Megan Bruneau twierdzi, że trzeba uważać, by samotności nie towarzyszył wstyd. Z kolei psycholog David Narang uczula, żeby nie izolować się od otoczenia. Co więc możesz zrobić, gdy czujesz się samotny?
1. Nie osądzaj siebie za to, że odczuwasz samotność. Bywa bolesna, ale gdy dodatkowo krytykujemy samych siebie za to, że ją odczuwamy, pogłębiamy tylko nasz psychiczny dyskomfort. Zamiast traktować ją w kategoriach porażki, ćwicz współczucie (ale nie użalanie się!) w stosunku do samego siebie.
2. Zrozum, że samotność jest powszechna i to, co teraz czujesz, nie będzie trwało wiecznie. "To uczucie minie” – przekonuje terapeutka Bruneau.
3. Spróbuj nawiązać z kimś relację. Zadzwoń do kogoś z rodziny, umów się na kawę z koleżanką, której dawno nie widziałaś. Nie możesz wmówić samej sobie, że jesteś niekochana czy nielubiana, a inni unikają z tobą kontaktu, bo to nieprawda.
4. Spędzaj czas na łonie natury. Czasem wystarczy krótki spacer, by poukładać własne myśli lub zmniejszyć poczucie lęku. Dla wielu osób lekiem na samotność jest też posiadanie zwierzaka np. psa lub kota.
5. Ogranicz czas spędzany z telefonem komórkowym w ręku. Niby wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że na Facebooku czy Instagramie znajomi umieszczają wybiórczo wybrane zdjęcia, a i tak udowodniono, że przeglądanie mediów społecznościowych może przyczyniać się do spadku nastroju lub pogłębiać uczucie osamotnienia.
6. Zrób coś kreatywnego. Samotność oznacza zwykle więcej czasu dla siebie, więc może warto ten etap w życiu wykorzystać, by powrócić do zapomnianych pasji? Może kiedyś lubiłaś malować, pisać powieści, robić na drutach?
7. Pomyśl o kimś, kto cię naprawdę kocha. Zastanów się nad osobą w swoim życiu, która naprawdę troszczy się o ciebie. W jaki sposób się to wyraża? "Otrzymanie tej miłości jest nie tylko odzwierciedleniem dobroci drugiej osoby, ale także twojej własnej, bo inaczej nie moglibyście być tak kochani” – przekonuje David Narang.
8. Zapisz się na jakieś zajęcia. Chodzi o to, by regularnie spotykać się z ludźmi, którzy lubią to samo, co ty. Może będą to zajęcia jogi, kurs gotowania, studia podyplomowe?
9. Pomyśl o tym, czego uczy cię samotność. Choć to trudne, ale spróbuj ją zaakceptować. "Zwróć uwagę, jak wpływa na twoje emocje, myśli, napięcia w ciele. Po kilku minutach pomyśl o krokach, które chcesz podjąć – o planie działania, który pochodzi teraz z twojego spokojnego umysłu i jest bardziej prawdopodobny do zrealizowania niż ten, który wynika ze stresu” – przekonuje David Narang.
Jeśli jednak masz wrażenie, że nie radzisz sobie ze swoją samotnością i czujesz się nią przytłoczona, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.
Może cię zainteresować także: Nie kłótnie i nie przemoc. To największa "choroba" współczesnych związków
Źródło: huffpost.com