Kobieto, tych ośmiu rzeczy masz prawo wymagać od swojego partnera! Bez wykrętów i wymówek

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/130461777@N07/16303072987/]Wyatt Fisher[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY
[/url]
Fot. Flickr / Wyatt Fisher / CC BY
Jakie masz oczekiwania wobec swojego partnera? Powinien codziennie rano przynosić ci do łóżka kawę, pamiętać o każdej miesięcznicy waszego spotkania i zawsze otwierać ci drzwi do samochodu? A może kierujesz się zasadą „choćby pił, choćby bił, byle był”? Oczywiście, obie te postawy to popadanie w skrajność, a skrajności, jak już wiemy, rzadko kiedy wychodzą nam na dobre…

Oczekiwania wobec partnera to zawsze delikatny temat. Co wypada, a czego nie? Czy jeśli stawiam wysoko poprzeczkę, to daję mu prawo, żeby tak samo postawił ją mnie? Od oczekiwań bliska jest droga do rozczarowań, a to dla związku bardzo niebezpieczna sytuacja. Znałam kobiety, które swoje żądania przedstawiały zawsze w sposób jasny i bezkompromisowy, jednak ich postulaty dotyczyły często kompletnych bzdur… Łatwo domyślić się, jak kończyły się ich związki. Na towarzysza życia szukamy przecież partnera, a nie dyktatora, rozliczającego nas z każdego gestu.

Jest jednak aż 8 rzeczy, których stanowczo masz prawo wymagać od osoby, z którą dzielisz swoje życie. Nie, to nie jest fanaberia. Mówię Ci to jako kobieta i jako psycholog. Sprawdź, czy dostajesz wszystkie z nich, a jeśli nie to podejmij pracę nad swoim związkiem lub zastanów się nad sensem jego kontynuowania. Szacunek do samej siebie to sprawa, o którą nikt inny oprócz ciebie nie zawalczy.

1. Czułość
Wcale nie chodzi o nieustanne obściskiwanie się, ale jeśli czujesz, że partner nie zaspokaja twojej potrzeby bliskości, to coś ewidentnie nie jest w porządku. Czułość można wyrażać na mnóstwo sposobów, zarówno słowami jak i zachowaniem. Przytulanie, całowanie, trzymanie się za ręce, troska o drugą osobę, miłe słowa to wszystko buduje fundamenty udanej relacji.


2. Współczucie
Postawmy sprawę jasno, czasem kiedy jest nam źle, wcale nie potrzebujemy złotych rad, tylko odrobiny współczucia. Partner wcale nie musi współodczuwać twojego bólu, ważne żeby umiał się przejąć tym, że coś jest u Ciebie nie tak.

3. Szacunek
Dobry partner szanuje ciebie jako osobę i szanuje twoje granice. Możliwe, że nie zawsze będzie zgadzał się z twoimi poglądami, ale jeśli w odpowiedzi na wyrażenie swojego zdania usłyszysz szyderstwa i kpiny, wiej z tego związku jak najszybciej. Nie muszę chyba wspominać, że jakakolwiek przemoc wobec drugiej osoby jest niedopuszczalna?

4. Rozwaga
Rozważny partner przewiduje konsekwencje swojego zachowania i bierze pod uwagę to, jak wpłynie ono na ciebie. Nie musi bezwzględnie cię słuchać i robić tylko tego co uważasz za słuszne, ale traktuje cię poważnie, więc w ważnych sprawach bierze pod uwagę twoje zdanie.
5. Czas
Nie da się stworzyć relacji, jeśli nie potraficie znaleźć dla siebie czasu. Po prostu się nie da. Oczywiście, wiadomo że tzw. życie codzienne wcale nie ułatwia wam zadania, ale jeśli drugiej osobie na tobie zależy, powinno zależeć jej też na tym, żeby znaleźć dla was czas. Przecież wspólne chwile w szczęśliwym związku są dla was obojgu źródłem satysfakcji, czyż nie?

6. Zainteresowanie
Nie ma nic niestosownego w oczekiwaniu, że twój partner będzie bardziej zainteresowany twoimi sprawami niż twoi znajomi. Twoje uczucia, myśli, opinie, doświadczenia to przecież też jego sprawa. Jeśli twój partner nie przejawia tobą zainteresowania, bardzo możliwe jest, że wszedł w związek tylko ze strachu przed samotnością. Oboje zasługujecie na coś lepszego.

7. Intymność
Intymność nie jest tożsama z seksem. To dużo głębsze pojęcie zawierające w sobie wzajemne poznanie, zaufanie, zbliżenie się do siebie bardziej niż z kimkolwiek innym.

8. Hojność
Nie zrozum mnie źle, nie chodzi mi o to, żeby partner wydawał na ciebie swoje oszczędności! Hojność w relacji przejawia się nie szczędzeniem drugiej osobie tych siedmiu rzeczy, o których wcześniej wspomniałam. Prawdziwie hojny partner nie oszczędza ci siebie, oddaje się tej relacji i czuje się z tym dobrze.

Wracając do tematu oczekiwań. Tak, masz prawo je mieć. Pamiętaj o tym, że rodziny się nie wybiera, ale partnera owszem. Szkoda życia na kogoś, kto nie potrafi zapewnić ci najbardziej podstawowych rzeczy.

Źródło: psychologytoday.com
Trwa ładowanie komentarzy...