Oto 10 typów rodzicielstwa. Jesteś rodzicem kosiarką czy może pługiem śnieżnym?

Iza Orlicz
Jakim jesteś typem rodzica? Uprawiasz rodzicielstwo z tzw. wolnego wybiegu, jesteś rodzicem kosiarką, a może śnieżnym pługiem? Prawie do każdego stylu rodzicielstwa istnieje słowo-klucz, które określi, w jaki sposób wychowujesz swoje dzieci.
Jakim jesteś typem rodzica – nadopiekuńczym, autorytarnym czy przyjacielskim? Unsplash/Sergio Salamanca
Każdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że wychowywanie dzieci stawia przed nami wiele wyzwań. Reagujemy na zmieniające się potrzeby dzieci, ale też na problemy, które pojawiają się wraz z kolejnymi ich etapami rozwoju. Jakim więc typem rodzica jesteś?

1. Rodzic kosiarka – nazwa, choć brzmi żartobliwie, nie jest przypadkowa, bo to rodzic, który kosi każdą przeszkodę na drodze swojego dziecka. Zawsze jest gotowy, by przywieźć mu zapomnianą pracę domową, wyręczyć w obowiązkach, rozwiązać pojawiające się na jego drodze problemy. Niestety ten typ rodzicielstwa uniemożliwia dziecku naukę radzenia sobie z przeciwnościami losu i może prowadzić do rozczarowania lub frustracji, gdy przeszkody nie da się usunąć.


2. Rodzic helikopter – termin stał się popularny już kilka lat temu i oznacza nadopiekuńczych rodziców, wiecznie "krążących" jak śmigłowiec ratunkowy wokół własnych dzieci. Amerykańska psycholożka Amanda Darnley wyjaśnia, że rodzice robią to, "by wiedzieć, że na pewno wszystko jest porządku”.

Tego typu rodzic zawsze jest obecny, ale na dłuższą metę ta obecność przynosi więcej szkód niż pożytku, bo non stop kontroluje dziecko, nie pozwalając mu na podejmowanie decyzji czy popełnianie własnych błędów. Często rodzic helikopter chce zachować wrażenie, że dziecko ma swobodę i może dowolnie eksplorować świat, ale to tylko złudzenie.

3. Tygrysia mama – termin powstał po opublikowaniu książki "Bojowa pieśń tygrysicy", która promuje rodzicielstwo pełne surowych zasad, dyscypliny, zajęć dodatkowych, które mają zapewnić dziecku "dobry start”.

4. Rodzicielstwo pługu śnieżnego – w tym wypadku rodzice koncentrują się na obecnych i przyszłych sukcesach swoich dzieci, nijako torując im do nich drogę. Zła ocena w szkole? To właśnie ci rodzice dzwonią do nauczyciela z prośbą o wyjaśnienie, a następnie bardzo często obwiniają szkołę za zbyt trudne testy. Podczas ważnego meczu dziecko za mało czasu było na boisku?

Rodzic porozmawia z trenerem, by tego typu sytuacja już się nie powtórzyła. Według psycholożki Darnley, mają trudności z tym, by pozwolić swoim dzieciom na porażkę.

5. Rodzicielstwo z wolnego wybiegu. Tak, ten termin nie przez przypadek ma przywodzić na myśl kury z wolnego wybiegu. To styl rodzicielstwa z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, gdy dzieci miały o wiele większą swobodę niż obecnie. Tacy rodzice pozwalają dzieciom na samodzielny powrót do domu po szkole, nie martwią się o nie, gdy zostają tam same przez kilka godzin, ich pociechy mogą spotykać się z kolegami bez nadzoru rodziców.

6. Rodzicielstwo bez ratunku – tego typu rodzic uczy dzieci, że każde działanie niesie ze sobą konsekwencje. Nie odrobiłeś pracy domowej? Pomyśl jak możesz rozwiązać ten problem, niestety poniesiesz też konsekwencje swojego postępowania. Dziecko uczy się odpowiedzialności za swoje działania.

7. "Sharenting Parent" – czyli typ rodzica (zwłaszcza małego dziecka), który stara się uchwycić każdą chwilę z jego życia i nie ma oporów, by podzielić się nią ze wszystkimi w mediach społecznościowych.

8. Pozytywne rodzicielstwo – rodzice koncentrują się na nagradzaniu dziecka za pozytywne zachowania, unikając kar. Starają się kształtować i wpływać na swoje dziecko za pomocą pozytywnego przekazu.

9. Autorytarne rodzicielstwo – rodzic wychowuje dziecko tak, by mu przewodzić w każdym aspekcie życia i wymaga przestrzegania ustalonych wcześniej zasad. Często jednak w ten sposób ogranicza samodzielność i inicjatywę dziecka.

10. Pobłażliwe rodzicielstwo – starają się być bardziej przyjaciółmi dziecka niż jego rodzicami, niestety często są niekonsekwentni i mają trudności z ustalaniem zasad.

Źródło: verywellfamily.com