Dieta na bielsze zęby? Stomatolog podpowiada, co jeść, a czego unikać

Sandra Skorupa
Dotychczasowe analizy stomatologów wskazują, że duży problem ze stanem zdrowia zębów mają pacjenci już we wczesnym dzieciństwie (do 3 lat). Dane Ministerstwa Zdrowia potwierdzają, że aż 50 proc. maluchów ma ubytki próchnicze. Taka sytuacja często przekłada się na stan jamy ustnej u późniejszych dorosłych. Stomatolog wyjaśnia, co robić, by mieć białe i zdrowe zęby.
Domowe sposoby na bielsze zęby Unsplash
Przyjaźń z dentystą
Doktor Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT w Warszawie podkreśla, że podstawą do posiadania zdrowych zębów jest odpowiednia higiena i oczywiście regularne wizyty u dentysty. Polacy nie mają tego jednak w nawyku. Z raportu MZ wynika, że 60 proc. matek dzieci do 3 roku życia nie było nadal z nimi u stomatologa. Wynik tego jest taki, że w wieku 5 lat jedynie co 5 dziecko może pochwalić się brakiem próchnicy.

Owoce i warzywa na bielsze zęby
Świadomość konieczności dbałości o higienę jamy ustnej zdaje się jednak rosnąć. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej preparatów oczyszczających i wybielających. Jednak ich stosowanie to nie wszystko, jak zaznacza stomatolog Barbara Obłoj duży wpływ na kondycję naszych zębów ma dieta.


– Działanie wybielające będą mieć natomiast owoce bogate w kwas jabłkowy, który znajdziemy m.in. w jabłkach, winogrono czy truskawkach. Zapobiega on osadzaniu się kamienia na zębach i poza tym jest składnikiem past wybielających.

Z warzyw z kolei warto sięgnąć po brokuł, kalafior czy seler. Są to produkty, które wymagają dłuższego gryzienia. Dzięki temu wytwarza się więcej śliny, która jest naturalnym środkiem czyszczącym jamę ustną.

– Zdrową przekąską dla zębów będzie także marchewka bogata w witaminę A, która oczyszcza je z resztek pokarmu – dodaje doktor Barbara Obłoj.

Produkty mleczne na zdrowe zęby
Poradnia A Wild Smile przytacza badania, które wykazały, że dzieci spożywające jogurt kilka razy w tygodniu miały mniejsze problemy z próchnicą niż pozostałe. To zasługa m.in. tego, że w tych produktach znajdują się kultury żywych bakterii, które spowalniają rozwój próchnicy. Poza tym produkty mleczne są bogate w wapń i kwas mlekowy, które wzmacniają zęby i korzystnie wpływają na koloryt.

Żółte i przebarwione zęby
Istnieje również wiele naturalnych produktów, które niekorzystnie wpływają na kondycję zębów. Spożywamy je niemal codziennie, nie mając nawet świadomości, że w ten sposób możemy doprowadzać do przebarwień.

– Większość osób wie, że należą do nich kawa, herbata czy wino, jednak jest ich znacznie więcej. Nasze zęby zabarwią m.in. borówki i jagody, wiśnie, dania z kurkumą czy sok marchwiowy i pomidorowy. Szkodliwy jest również cukier, który uszkadza szkliwo, przez co staje się ono porowate oraz nierówne i jeszcze bardziej chłonie barwniki — mówi stomatolog.

Barbara Obłoj podkreśla jednak, że wcale nie ma potrzeby całkowicie ograniczać tych produktów w naszej diecie. Trzeba jednak zwrócić większą uwagę na to, by po ich zjedzeniu dokładnie umyć zęby.