"Żaden dentysta nigdy mi o tym nie powiedział!". Film obala jeden z największych mitów zdrowotnych

Mycie zębów nie w każdej sytuacji jest najkorzystniejszą z opcji
Mycie zębów nie w każdej sytuacji jest najkorzystniejszą z opcji YouTube.com
Myjecie zęby po każdym posiłku i do tego samego prośbą i groźbą nakłaniacie dzieci? To nie zawsze jest dobry pomysł, ale niestety nie każdy dentysta o tym mówi. Są bowiem posiłki i napoje, po których szorowanie szczoteczką zębów może przynieść więcej szkody niż pożytku.


To czysta chemia. Jak tłumaczy magister chemii medycznej i technik farmaceutyczny – Agnieszka z kanału na YouTube "Okiem Chemika" – szkliwo zęba (najtwardsza część ludzkiego organizmu!) w 95 proc. składa się z dihydroksyapatytu, który ulega określonym reakcjom w zależności od pH w jamie ustnej.

Najbardziej niebezpiecznym dla szkliwa pH jest to kwaśne, bo dihydroksyapatyt połączony z kwasem przechodzi w monowodorofosforan V wapnia, który jest rozpuszczalny w wodzie. Ten właśnie proces jest "odwapnianiem" szkliwa, czyli rozmiękczaniem go.

To tyle jeśli chodzi o teorię, ale jak to się ma do praktyki?

6 produktów, po których nie należy od razu myć zębów
Produkty o kwasowym pH to m.in. napoje gazowane, wino, soki, owoce, mięso i tytoń. Po zjedzeniu jabłka w naszym organizmie rozmiękcza się szkliwo, a szorowanie szczoteczką zdecydowanie pogorszy jego stan, rozpuszczając je.
Dlatego zanim przejdziemy od tego typu posiłku do mycia zębów, powinniśmy odczekać od pół godziny do nawet 45 minut, choć możemy to przyspieszyć m.in. żując gumę z ksylitolem, która przywraca odpowiednie pH w ustach, albo... jedząc kawałek sera, który zawiera przecież dużo wapnia.

Jeśli nie mamy czasu na długie czekanie, zawsze możemy umyć zęby tuż przed posiłkiem, a po nim – wypłukać usta wodą i płynem do higieny jamy ustnej. Albo użyć irygatora.

– Dzięki temu filmowi chyba w końcu odkryłam, dlaczego psują mi się zęby, pomimo iż zawsze tak zaciekle je myję i używam płynów do płukania jamy ustnej. Czemu żaden dentysta nigdy mi o tym nie powiedział? – napisała pod filmikiem internautka.

Mycie zębów po lekarstwach i wieczorem
Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli nie spożywamy pokarmów o kwaśnym pH, mycie zębów jest tuż po posiłku konieczne. Jeszcze ważniejsze jest to, żeby myć zęby po przyjęciu niektórych lekarstw.

Poza tym – jeśli mamy rozstrzygać, czy ważniejsze jest mycie zębów rano czy wieczorem, to mycie wieczorne zdecydowanie wygrywa. W nocy bakterie szybciej się rozwijają, a stwarzanie im ku temu jeszcze lepszych warunków raczej nam w dbaniu o zdrowe zęby nie pomoże.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...