Te miasta to zagłębia niewierzących? Kościół sprawdził, ilu uczniów chodzi na religię

Sandra Skorupa
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku wydaje raport, dotyczący badań religijności i działalności duszpasterskiej. W tym roku między stałymi rubrykami w spisie treści pojawiła się nowa — edukacja religijna.
Edukacja religijna - w tych diecezjach dzieci nie chodzą na religię Agencja Gazeta
Masowe rezygnacje z lekcji religii
Nic dziwnego, że Kościół zainteresował się tematem katechezy i postanowił policzyć, ilu uczniów uczęszcza na religię, gdyż ostatnio wiele się mówi o masowych rezygnacjach z lekcji religii, a szkoły ubiegały się o zmniejszenie liczby godzin, a nawet (w celu oszczędności) jej usunięcie. Z najnowszych danych MEN wynika, że katechezy nie prowadzi w Polsce 1747 placówek.

Tutaj co 4 dziecko nie chodzi na religię
Są 4 obszary Polski, w których ilość wszystkich uczniów chodzących na religię spada poniżej 80 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w stolicy i na Śląsku. Tutaj nawet co 4 dziecko nie chodzi na religię. W diecezji warszawskiej ponad 25 proc. uczniów opuszcza katechezę, a w sosnowieckiej 24,8 proc.


Podobnie pod tym kątem wypadają diecezja łódzka (22,3 proc.) czy warmińska 20,6 proc. Z wielu dużych i ważnych ośrodków Instytutowi nie udało się zebrać danych i nie wiadomo, jak sytuacja wygląda m.in. w diecezji gdańskiej, poznańskiej czy radomskiej.

Gdzie najwięcej dzieci uczy się religii?
Najlepiej pod względem frekwencji wypadają diecezja pelplińska (woj. pomorskie) i rzeszowska. Tutaj na religię uczęszcza 99 proc. uczniów. Z kolei pod względem typu placówki najwięcej dzieci na katechezę chodzi w podstawówkach 94 proc., a najmniej w liceach i szkołach branżowych 80 proc.

Raport podaje również, że w 1949 placówkach edukacyjnych prowadzone są lekcję etyki, na które uczęszcza 1 proc. uczniów.

Kto uczy polskich uczniów religii?
Ciekawą informacją są również dane dotyczące tego, kto uczy polskie dzieci katechezy. Okazuje się, że na pierwszym miejscu są świeccy. Tacy katecheci w placówkach stanowią niemal 60 proc. Z kolei księża nieco ponad 31 proc., a siostry 6,6 proc.

Dotychczas w raporcie poruszano takie zagadnienia, jak struktury parafialne, siły apostolskie, życie sakramentalne czy duszpasterstwo rodzin. Zwrócenie uwagi w tegorocznym wydaniu na edukację religijną świadczy o niepokojach wśród polskiego Kościoła dotyczących lekcji religii i obawach, że zostanie ona wyniesiona ze szkoły do salek katechetycznych. Nie sprzyjają tutaj również kontrowersje związane z wliczaniem religii do średniej czy naciskiem na poglądy.
Źródło: Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia AD 2020