Przełom ze szczepieniami w żłobkach. Rodziców czeka duża zmiana w rekrutacji

Sandra Skorupa
Spór o to, czy szczepienia powinny być jednym z kryteriów, według których dziecko będzie przyjęte do żłobka trwał już od dłuższego czasu. Po przełomowym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu antyszczepionkowcy będą musieli się podporządkować.
Szczepienia kryterium rekrutacji do żłobków 123RF
Obowiązek szczepienia, nie stanowi dyskryminacji
Tak uznał WSA w Poznaniu. Dotychczas wiele rodziców szczepionych dzieci domagało się od władz żłobków, by sprawdzali oni, czy dzieci są szczepione. Kiedy dyrekcja wymagała od opiekunów informacji o tym, czy dziecko jest szczepione, spotykała się z odmową — szczególnie antyszczepionkowców.

Argumentowali oni to dyskryminacją i naruszaniem prywatności. Tymczasem obowiązek takiej informacji będzie mógł znaleźć się w kryteriach rekrutacyjnych wielu placówek.

Szczepienia kryterium rekrutacji
Informacja o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom ochronnym może być wymagana przez żłobek jako, kryterium rekrutacji. Taki zapis mieści się w kategorii „danych o stanie zdrowia dziecka”, gdyż zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat, rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką w żłobku przedstawia dane o stanie zdrowia dziecka.


Ponadto punkt ten należy interpretować zgodnie z RODO. Co oznacza, że powyższe dane to dane osobowe o zdrowiu fizycznym lub psychicznym osoby fizycznej i korzystaniu z usług opieki zdrowotnej — w tym ze szczepień ochronnych.

Odmawiają szczepień, a sami je różnicują
Jak podaje Rzeczpospolita, decyzja WSA została podjęta w związku z wcześniejszym wyrokiem olsztyńskiego sądu. Organ orzekł, że rodzice, którzy odmawiają szczepienia dzieci, sami je różnicują. Podkreśla, że nie mogą być traktowani tak samo, jak ci, którzy przestrzegają obowiązków ustawowych. Jeśli omijają prawo — muszą ponosić tego konsekwencje.

Zmiana statutu żłobka
Podobną sprawą będą zajmować się radni w Świdnicy. Tamtejszy magistrat przygotował projekt dotyczący zmian w statucie miejskich placówek. W tym wypadku również chodzi o dodatkowe kryterium w procesie rekrutacji, jakim będzie informacja o obowiązkowym szczepieniu ochronnym. Sprawa rozstrzygnie się podczas sesji Rady Miejskiej 22 listopada.

W końcu sprawa chwyciła wiatr w żagle w ewidentnym kierunku.

Źródło: rp.pl