Zobacz, co się stanie, gdy zjesz codziennie jeden jogurt. Wyniki zaskoczyły nawet lekarzy!

Ewa Bukowiecka-Janik
Mało kto myśli o jogurtach jak o obowiązkowym produkcie w diecie. Szkoda, bo najnowsze badania udowodniły, że jeden kubeczek jogurtu dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na śmiertelne choroby.
Zobacz, co się stanie, gdy codziennie zjesz jeden jogurt fot. pixabay
W ostatnim czasie o dobroczynnym działaniu jogurtu przekonał się zespół badaczy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville. Odkryli oni, że jeśli codziennie zjemy porcję dobrego jogurtu, obniżymy ryzyko zachorowania na raka płuc aż o 20 proc.

To kolejna dobra nowina o pozytywnych skutkach jedzenia jogurtów. Wcześniej naukowcy z Washington University School of Medicine in St Louis w Missouri stwierdzili, że mężczyźni, którzy jedzą minimum 2 porcje jogurtu w tygodniu, mają o 20 proc. więcej szans na uniknięcie raka jelit i 26 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, w porównaniu do osób, które nie jedzą dobrego nabiału.


Co więcej, jedzenie jogurtu na czczo i przed posiłkami to niezła strategia na poprawę metabolizmu, zwłaszcza dla osób otyłych, które nie tylko walczą z kilogramami, ale również narażone są na choroby układu krążenia. Dobry jogurt codziennie to również dawka odporności przeciw infekcjom, a także większe prawdopodobieństwo, że nie dopadną nas objawy alergii.

Jednak nie każdy jogurt zadziała w ten sposób. Dlaczego? Sprawcą tych wszystkich pozytywnych skutków są żywe kultury bakterii, które nie zawsze "mieszkają" w jogurtach. Czasem jogurty to po prostu słodkie przekąski, które należy traktować jak deser.

Warto czytać skład i zawsze wybierać jogurty, w których żywe kultury bakterii są jednym z dwóch lub najwyżej trzech składników tworzących jogurt.

Poza tym warto wiedzieć, że żywe kultury bakterii, które wzbogacają florę bakteryjną jelit, występują nie tylko w jogurtach, ale również w dobrym nabiale. Jak się okazuje, pyszne śniadanie z jogurtem w roli głównej, może mieć walory nie tylko smakowe, ale i przeciwzapalne oraz wspomagające profilaktykę nowotworów..

Naukowcy podpowiadają również, by łączyć dobry nabiał bogaty w żywe kultury bakterii z błonnikiem – warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste w połączeniu z jogurtem pomagają zwiększyć nasze szanse w walce z rakiem płuc aż o jedną trzecią!
Źródło: zdrowie.radiozet.pl, dailymail.co.uk