Zimne ręce to nie tylko objaw wychłodzenia. To alarm, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego

Wiktoria Dróżka
Zimne dłonie i stopy prawie zawsze – znasz to? Mówisz: "Mam tak odkąd pamiętam" i zaczynasz traktować to jako pewnego rodzaju normę, bagatelizując problem. Zimne ręce nie muszą oznaczać stanu chorobowego, choć w przypadku dorosłych mogą być powiązane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krążenia. Oto, co oznaczają zimne dłonie, czym jest efekt Raynauda i jak z nim walczyć, przeczytacie poniżej.
Syndrom zimnych dłoni – z czego wynika? 123rf.com
[

Zimne ręce

Każdemu z nas zdarza się mieć zimne dłonie. Czasami temperatura w tych rejonach ciała spada ze względu na chwilowe wychłodzenie organizmu, kiedy mózg przekierowuje krew do organów bardziej potrzebnych do walki z zimnem np. serca.


Efekt zimnej dłoni może dotyczyć osób w każdym wieku. Od niemowlaka do dorosłego. Choć zwykle nie jest powiązany ze stanem chorobowych, to długotrwale utrzymujące się uczucie zimnych dłoni, może być jednym z pierwszych objawów chorób układu krążenia i immunologicznych.

Zimne ręce u niemowlaka: co oznaczają?

Wielu rodziców z paniką w oczach przygląda się noworodkom i niemowlętom, które mają zimne rączki. Każda babcia chociaż raz w życiu wypowiedziała hasło, że "pewnie mu zimno, bo ma chłodne rączki".
Jest to kompletna bzdura. Zimne rączki u niemowlęcia nie są sygnałem wyziębienia organizmu. Chłodne dłonie w przypadku tak małych dzieci to wynik słabego jeszcze układu krążenia, który nie dostarcza właściwej ilości krwi do tej części ciała.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy niemowlęciu jest zimno, dotknijmy jego karku. Chłodny będzie oznaczał potrzebę docieplenia, ciepły lub spocony - zdjęcie jednej warstwy ubrań.

Zimne ręce u niemowlaka powinny nas martwić, jeśli:

Zimne dłonie u chłopaka lub dziewczyny (nastolatków)


Wśród nastolatków krąży mit, że zimne dłonie u dziewczyny lub chłopaka maja oznaczać nienaruszone dziewictwo. Jest to nieprawda, a ciepłota dłoni nie ma zupełnie związku z pożyciem seksualnym u nastolatków. Zimne dłonie u nastolatków oznaczają, że są wychłodzone przez temperaturę, mamy do czynienia z problemami z krążeniem lub inną chorobą.

Zimne ręce: przyczyny

Zimne ręce nie muszą , choć mogą być objawami różnych chorób. Przyczyny wyziębionych dłoni nie będą jednoznacznie wskazywały na problemy zdrowotne. Zimne ręce mogą pojawić się, gdy:

Zimne dłonie jako objawy chorób

Tak jak napisano wyżej zimne dłonie mogą być wynikiem chorób układu krążenia i chorób hormonalnych. W niektórych przypadkach zimne ręce i stopy będą pierwsza oznaką problemów ze zdrowiem.

Zimne ręce: objaw Raynauda

Ziemne dłonie u nastolatków i dorosłych nie muszą świadczyć o poważnej chorobie. Jednym z przykładów niegroźnego marznięcia stóp i dłoni jest tzw. objaw Raynauda. Polega on na tym, że w sposób nagły, napadowy – pod wpływem zimna, emocji lub bez żadnej przyczyny – bledną nam końce palców, najczęściej rąk, ale również stóp.

Objaw Raynauda może towarzyszyć także osobom, które stale mają zimne stopy i dłonie – naczynia krwionośne bez dostrzegalnej przyczyny nagle się kurczą. Ciągłe uczucie zimna w stopach i dłoniach może być także dziedziczne.

Lekarze różnicują objawy Raynauda ze względu na płeć i wiek: problem częściej dotyczy kobiet, które na problem zimnych rąk i stóp skarżą się od dzieciństwa. Towarzyszy też osobom, które mają kłopoty związane z kurczeniem się naczyń, np. migreny, bóle głowy.

U mężczyzn problem pojawia się później, szczególnie po 30. roku życia i najczęściej jest to objaw wtórny, który towarzyszy innej chorobie.

Zimne dłonie: jak leczyć?

Gdy nasze dłonie szybko się wychładzają i ciągle są zimne, a wkluczyliśmy choroby układu krążenia i inne, możemy spróbować kilku ze sposobów, które przywrócą właściwy przepływ krwi.

Zioła:


Dieta bogata w magnez:
Magnez to pierwiastek, który w dużej mierze wspomaga właściwe krążenie krwi. Jeśli będziemy go dostarczać na odpowiednim poziomie razem z pożywieniem, szybko pożegnamy się z przejmującym zimnem dłoni.

Masaż:
Szybki, nawet kilkuminutowy, energiczny masaż dłoni i przedramion może pomóc z walce z zimnymi dłońmi.

Sport:
Regularna aktywność fizyczna rozprawi się z zimnymi dłońmi. Regularnie uprawiany sport nie tylko usprawnia krążenie krwi, ale także zmniejsz ryzyko zachorowania na choroby naczyniowe, które mogłyby być wynikiem zwężenia żył poprzez nadmiar cholesterolu.

Ciepła herbata:
Kubek ciepłego napoju rozgrzeje nie tylko organizm od środka, ale trzymany w dłoniach szybko i skutecznie ogrzeje ręce i przyspieszy procesy krążenia krwi.