Jednym zdjęciem ostrzegła internautów. Tak może się skończyć z pozoru niegroźne ugryzienie
Najczęściej pojawia się ból i swędzący bąbel. Źródłem bolesnych objawów ukąszenia jest histamina zawarta w owadziej ślinie. Jak rozpoznać uczulenie na ugryzienie komara?
Niektóre osoby na ukąszenie przez komara reagują silniej niż tylko zwykłym bąblem, który kilka dni uporczywie swędzi i znika. Na jednej z grup facebookowych natknęłam się na wpis pewnej mamy: "Córka 8 m-cy, czy to może byc uczulenie na ugryzienie komara?", dodała również niepokojące zdjęcie. Matka we wpisie sugeruje, że to alergia na ugryzienie komara. My takiej pewności nie mamy, nie jesteśmy przecież lekarzami.
Alergia na ugryzienie komara – czym się charakteryzuje?•zrzut z ekranu
Jak na ugryzienie komarów reagują alergicy?
Komar wprowadza do organizmu człowieka obce cząsteczki, u osób skłonnych do reakcji alergicznej mogą one stać się celem ataku układu odpornościowego. Powstają przeciwciała skierowane przeciwko białkom zawartym w ślinie owadów. W ten sposób tworzy się stan zapalny.
Pod wspomnianym postem pojawiło się kilka pytań o szczepieniach, czy takie były. – Czy dziecko jest szczepione?? Nie widziałam, czegoś takiego po komarze... chyba, że tak drapało dziecko. Wyróżnia się kilka stadiów uczulenia na ugryzienie komara. U małych dzieci zdarza się ukąszenie bezobjawowe, alergia opóźniona (mała swędząca grudka po upływie doby), alergia z odczynem natychmiastowym (z ustępującym objawem alergii opóźnionej), cofanie nadwrażliwości natychmiastowej.
Niepewność internautów, co do tego, czy występujące zaczerwienia jest alergią, wydaje się, zrozumiała. Okazuje się, że mechanizm działania ukąszeń komarów nie jest do końca poznany. Są przypuszczenia, że toksyna zawarta w ślinie owadów podejrzewana jest o rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie ludzkich tkanek. Ukąszenie komarów u osób wrażliwych na ich jad mogą spowodować uogólnione reakcje alergiczne prowadzące nawet do wstrząsu anafilaktycznego.Może cię zainteresować także: Jak rozpoznać ukąszenie osy? Zobacz, czym różni się od ukąszenia pszczoły
We wspomnianym wpisie niepokoją mnie nie tylko objawy alergii, ale szukanie pomocy na Facebooku. "Moje dziecko się poparzyło. Jak mu pomóc?" – takich zapytań w sieci jest coraz więcej. Co zrobić? Pojechać do lekarza, przede wszystkim – bez dłuższego zastanawiania się na Facebooku.