
Reklama.
Użądlenie osy: jak wygląda (zdjęcie)
Po użądleniu osy u dziecka (ale także i u dorosłego), pojawia się duża opuchlizna w miejscu ukłucia, rozległe zaczerwienienie i obrzęk. Dziecko może skarżyć się również na silny, palący ból.Użądlenie osy: zdjęcie
Użądlenie osy a użądlenie pszczoły Skąd rodzic może mieć pewność, że dziecko użądliła osa, a nie pszczoła? Warto wiedzieć, że żądło osy jest gładkie, dzięki czemu ta może żądlić kilkakrotnie. Z kolei powierzchnia żądła pszczelego pokryta jest haczykami, więc pozostaje ono w ciele ofiary. Pszczoła po użądleniu rozrywa odwłok i ginie.
Co robić w przypadku użądlenia osy?
Użądlenie może boleć, swędzić, a nawet puchnąć. Pierwszy sposób to okłady z lodu. W sezonie letnim warto mieć pod ręką maści chłodzące, które złagodzą ból i zmniejszą opuchliznę. Sprawdzonym domowym sposobem na użądlenie osy jest okład z cebuli. Sok z cebuli ma właściwości neutralizujące dla jadu. Bardzo szybko łagodzi ból.Inny sposób na użądlenie osy to ocet lub sok z cytryny. Jeśli bezpośrednio po użądleniu zalejesz ranę dowolnym kwasem cytrynowym, zneutralizujesz jad osy. Możesz także użyć miejscowo żelu antyhistaminowego.
Użądlenie osy: uczulenie na jad osy
U osoby uczulonej na jad osy objawy są znacznie ostrzejsze. Jakie konkretne?W takich przypadkach nie należy próbować żadnych domowych sposobów. Konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy.
Może cię zainteresować także: To NIE JEST sposób na usuwanie kleszczy. 5 tys. udostępnień filmu z "cudowną" metodą