Ile snu potrzebuje niemowlę? Sprawdź, czy twoje dziecko nie śpi za mało

Redakcja MamaDu
Ile śpi niemowlę? A raczej ile spać powinno? Sen niemowlaka jest ważny dla w jego rozwoju, dlatego tak martwi rodziców. Niemowlę śpi za dużo albo za mało? Każda z opcji wydaje się niepokojąca. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przez pierwsze pół roku dziecko ma nieuregulowany zegar snu i czuwania. Około roku zajmuje mu nauczenie się rytmu okołodobowego. Warto też pamiętać, że w rzeczywistości dzieci śpią tyle, ile potrzebują i wtedy, kiedy potrzebują.
Rodzice często się zastanawiają, czy niemowlę nie śpi zbyt mało lub zbyt dużo w ciągu doby. Prawo autorskie: lacheev / 123RF Zdjęcie Seryjne

Ile śpi niemowlę: normy


To ile śpi niemowlę w ciągu doby, będzie zależało od wielu czynników. Rodzice jednak bardzo chcą wiedzieć, jakie są normy. Mogą one być wskazówką, dzięki której mogą wcześnie zareagować, gdy sen jest za krótki i może być objawem poważnej choroby. Mają też dać informację, że sen jest wystarczający i z pewnością wykluczyć można problemy ze snem.


Normy powstały na podstawie wieloletnich badań i jest to pewna przyjęta średnia. Warto jednak pamiętać, że jedne dzieci potrzebują mniej, inne więcej snu i nie powinien być to powód do zmartwienia dla rodziców. Poniżej znajdziesz, dokładne informacje o tym, ile powinien spać niemowlak w różnych miesiącach życia.

Ile śpi noworodek?


Noworodek śpi od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby z przerwami na karmienie. Tak maleńkie dziecko nie odróżnia jeszcze dnia od nocy i budzi się z własnym rytmem zazwyczaj co 3-4 godziny. Gdy się naje, ponownie usypia. Im dziecko starsze, tym czas czuwania się wydłuża, powoli zaczynają się też kształtować drzemki w ciągu dnia, a sen nocny trwa dłużej. Jednak na przespanie całej nocy przyjdzie ci jeszcze poczekać.

Ile śpi niemowlę w zależności od wieku?


Przyjmuje się, że:


Ile śpi niemowlę: tabela


Chwilę po urodzeniu niemowlę śpi prawie cały czas. W tym czasie rozwija się jego centralny układ nerwowy i regeneruje organizm. Im niemowlę starsze, tym dłuższe są jego okresy czuwania, a czas snu się skraca. Od tego ile śpi niemowlę, zależy wiek, ale i predyspozycje organizmu. Istnieją jednak tabele snu, które pomagają się zorientować, ile dziecko spać powinno.
Ile śpi niemowlę?


Niespokojny sen niemowlaka


Oprócz głębokości i czasu snu, rodziców niepokoi częste wybudzanie się niemowlaka. Tu warto wiedzieć, że fazy snu niemowlaka są po prostu krótsze niż starszego dziecka, wszystko po to, by rozwój mógł przebiegać prawidłowo. Dwumiesięczne dziecko powinno przesypiać za jednym razem dwie godziny. Wyjątkiem są wcześniaki i dzieci o mniejszej wadze. Powód to ich żołądki, są zbyt małe, by mogły najeść się na zapas. Częściej mogą się budzić również dzieci, które potrzebują dużo bliskości mamy.

Noworodek w odróżnieniu od starszych dzieci śpi o każdej porze dnia i nocy. Wpływa na to melatonina, a raczej jej brak. Organizm zacznie ją produkować dopiero od około 4. miesiąca życia. Jest to ważny hormon, który reguluje zegar biologiczny człowieka. Uwalniany, gdy się ściemnia, dzięki czemu odczuwana jest w nocy senność. Brak melatoniny powoduje, że dziecko nie jest w stanie odróżnić dnia od nocy.

Płacz dziecka w nocy. Co oznacza?
Niemowlę nie potrafi jeszcze mówić, płacz to zatem jedyny jego sposób komunikowania się ze światem. Przerwanie snu płaczem może świadczyć o:


Przede wszystkim należy wsłuchać się w potrzeby dziecka i zaufać jego naturalnym potrzebom.

Dlaczego sen jest tak ważny dla niemowlaka?


Sen przyczynia się do zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka już od narodzin. To podstawa jego rozwoju. Naukowcy podkreślają, jak ważna jest odpowiednia długość i ilość snu dziecka. Zapewnia poprawę zachowania (uspokojenie), większe skupienie uwagi, lepszą pamięć oraz kontrolowanie emocji.

Jak ułożyć niemowlakowi rytm dnia?
Uporządkowany plan dnia noworodka ma ogromne znaczenie w przyzwyczajeniu dziecka do naturalnego rytmu dobowego. Niemowlę śpi mocno, gdy jest zmęczone nadmiarem bodźców, budzi się na karmienie lub z bólu. Podstawą są nawyki wprowadzone od pierwszych dni życia. Pewne rytuały, taki jak: wieczorna kąpiel, masaż przed snem, karmienie przy zgaszonym świetle — to czynności, które powinny pomóc w nauce rytmu okołodobowego.

Niemowlę początkowo przesypia większość część dnia i praktycznie całą noc. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci do 6. miesiąca życia zazwyczaj śpią około 16 godzin na dobę.