Jak wygląda blizna 2 dni po cesarce, a jak po roku od operacji? Różnica jest ogromna

Marta Kabulska
Blizna po cesarskim cięciu jest raną po jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Wraz z zaszyciem powłok brzusznych nie kończy się jednak nasza przygoda z raną. Przez wiele tygodni trzeba należycie dbać o bliznę po CC. Z tego materiału dowiesz się, jak przebiegają fazy gojenia się blizny, czym ją smarować oraz przekonasz się, jak zmienia się ona wizualnie.
Poród przez cesarskie cięcie. Prawo autorskie: romrodinka / 123RF Zdjęcie Seryjne

Jak wygląda blizna po cesarce?


Blizna po cesarskim cięciu to podłużne nacięcie biegnące w okolicy spojenia łonowego, które może przypominać kształtem półksiężyc. Raporty z porodówek pokazują, że nawet 42 proc. kobiet rodzi dzieci przez cesarskie cięcie. Dlatego bliznę po CC może mieć blisko połowa z nich. Warto wiedzieć, jak przebiega proces gojenia się blizny po cesarskim cięciu oraz jak zmienia się ona na przestrzeni roku.


Niezależnie od tego, czy spodziewasz się pierwszego dziecka i wiesz, że ciąża może zakończyć cesarskim cięciem czy jesteś doświadczoną mamą i kieruje tobą ciekawość – zobacz zdjęcia, którymi kobiety dzielą się w internecie. Pamiętaj, że wygląd blizny zależy od wielu czynników (np. ilości dzieci przychodzących na świat z jednej ciąży, wielkość dziecka, tusza rodzącej, a nawet prawo czy leworęczności lekarza). Nawet jeśli po 2 dniach od porodu wyglądają podobnie, sposób ich gojenia się może przebiegać zupełnie inaczej.

Blizna po cesarce: wygląd po operacji?

Wielkość blizny po cesarskim cięciu będzie zależała od wielu czynników, między innymi wagi mamy, noworodka, rodzaju cięcia (majtkowego, klasycznego, pochwowego). Zwykle blizna po cesarce ma na długość około 10–15 cm przy 2–3 mm szerokości. Na tym etapie rana ze szwami jest jeszcze czerwona. W pierwszych godzinach i dniach po operacji możesz spodziewać się opuchnięcia tej strefy brzucha. Możesz czuć po palcami lekką wypukłość. Z każdym dniem obrzęk będzie się zmniejszał, a zaczerwienienie różowiło i znikało. Odpowiednia higiena nacięcia i zszycia blizny po cesarce pozwoli szybciej zagoić się ranie.

Gojenie się blizny po cesarce


Musimy pamiętać, że blizna po cesarce to nie tylko linia, którą widzimy na brzuchu. W trakcie cesarskiego cięcia nacinane jest kilka warstw:


Każda wymaga czasu, by się zagoić. Zewnętrze szwy po porodzie już tydzień po cesarce gotowe są do zdjęcia/wchłaniają się. Natomiast szwy wewnętrzne rozpuszczają się znacznie dłużej, bo ok. 3 miesiące.

Gojenie blizny po cesarce: fazy

W pierwszych dniach gojenia się blizny po cesarce możesz odczuwać przemożną potrzebę podrapania się po niej. Swędzenie blizny po cesarce jest oznaką jej gojenia. I oczywiście nie można jej pod żadnym pozorem rozdrapywać czy próbować przemieszczać szwy.

Aby lepiej zrozumieć proces, przez który przechodzi każda rana po cesarskim cięciu w trakcie gojenia, zobacz, ile faz musi przejść twoja skóra, aby się zregenerować:


Gdy po kilku tygodniach blizna zacznie się zasklepiać, ale nadal nie będziesz widziała znacznej poprawy, idź do lekarza. Możesz otrzymać maści i żele, które przyspiesza gojenie. Świetną metodą wpływającą na poprawienie jakości skóry w okolicach blizny po cesarskim cięciu jest masaż jej okolic. Koliste ruchy wspomogą ukrwienie i pobudzą kolagen do pracy nad ujędrnieniem skóry.

Maści na bliznę po cesarce?


Do niedawna najpopularniejszymi maściami stosowanymi w regeneracji blizny po cesarskim cięciu były te cebulowe. Niestety ich zapach odstrasza wiele kobiet. Na szczęście są już dostępne nowoczesne preparaty apteczne na bazie silikonów farmaceutycznych, które są najlepszą formą leczenia uszkodzeń ciągłości skóry. Formuła tych preparatów zawiera 100 proc. wyselekcjonowanych silikonów medycznych (mieszanka polisilianów) o skuteczności udowodnionej naukowo.

To nie są te sylikony, których unikamy w kosmetykach. To mieszanka silikonów farmaceutycznych, które mają inne właściwości i z czasem utleniają się ze skóry. Do tego są bezzapachowe! Niektóre z nich można stosować w przypadku świeżych blizn tuż po zagojeniu się rany, ale też na stare blizny.

Pamiętaj, że w przypadku bólu trwającego ponad 6 tygodni, obrzęku, gorączki czy pojawieniu się surowiczej lub ropnej wydzieliny, należy zgłosić się do lekarza.

źródło: babycenter