Szwy po porodzie. Jak długo się rozpuszczają, jak dbać o krocze i kiedy powinnyśmy się niepokoić?
Redakcja Mamadu
13 grudnia 2021, 14:46·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 grudnia 2021, 14:46
Wiele kobiet przed porodem oraz po nim zastanawia się, jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie i czy w ogóle zakładane są te, które „znikają” same. Jak dbać o krocze i kiedy powinnyśmy się zaniepokoić?
Reklama.
Kiedy zakłada się szwy?
Szwy po porodzie zakłada się zawsze wtedy, kiedy doszło do przerwania tkanek pochwy w wyniku mocnego napierania dziecka lub wtedy, kiedy krocze zostało celowo nacięte. W większości przypadków nacinanie krocza jest procedurą profilaktyczną.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz rodzimej Fundacji Rodzić Po Ludzku zabieg nacinania krocza powinien zostać wykonany tylko wtedy, kiedy są do tego ścisłe wskazania. Jakie to przypadki? Na przykład, kiedy dziecko ułożone jest pośladkowo (poród zaczyna się od pupy dziecka), gdy tętno niebezpieczne spada oraz gdy u matki widoczne są wyraźne blizny po pęknięciu III/IV stopnia.
Oprócz tego, zanim w ogóle dojdzie do nacięcia krocza, kobieta powinna być poinformowana o jej konieczności. Należy podać przyczyny i uzyskać wyraźną zgodę pacjentki.
Czy nacięcie krocza boli?
Jak zwykle w takich sytuacjach, pojawiają się liczne pytania dotyczące tego, czy nacięcie krocza boli. Zwykle, oprócz tego, że jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, nacięcie krocza nie boli, bo – jak mówią eksperci – krocze nacinane jest na szczycie skurczu, kiedy główka dziecka napiera na krocze i je maksymalnie rozciąga.
Dlaczego akurat w takim momencie? Dlatego, że tkanka jest najmniej wrażliwa, a kobieta odczuwa najmniej bólu. Jeśli jednak ból się pojawi, oznacza to tylko tyle, że nacięcie zostało wykonane nieprawidłowo lub w złym momencie oraz – jeśli stosowano znieczulenie – że nie zadziałało ono w pełni.
Jakie szwy są zakładane?
Rana po nacięciu krocza zszywana jest wtedy, kiedy dziecko jest na świecie, a łożysko zostaje „urodzone”. Zakładanie szwów powinno odbywać się w znieczuleniu miejscowym.
Do wyboru są dwa rodzaje szwów – te tradycyjne oraz rozpuszczalne. Najczęściej stosowane są te drugie, ale bywa, że lekarz posiłkuje się zwykłymi nićmi chirurgicznymi
Kiedy ściągane są szwy tradycyjne?
Szwy tradycyjne (inaczej – niewchłanialne) zdejmowane są po upływie do kilkunastu dni od ich założenia. Do ich zdjęcia może dojść w domu kobiety lub w przychodni rejonowej. Informację o tym, gdzie i kiedy należy się udać, żeby pozbyć się szwów, kobieta otrzymuje po wyjściu ze szpitala, wraz z listą wielu innych zaleceń.
Czy ściąganie szwów boli?
Kobiety, które czeka ściąganie szwów, zastanawiają się, czy ich ściąganie boli. Sam zabieg choć nie jest najprzyjemniejszy, nie powinien być zbyt bolesny. Wiele kobiet uważa, że niedawny trud porodowy, ból towarzyszący to zdecydowanie bardziej poważne kwestie niż zdjęcie szwów. Krótki dyskomfort rekompensowany jest odczuciem ulgi, jaką kobieta odczuje, kiedy szwy zostaną już wyjęte. Mówi się o uczuciu rozluźnienia, które jest długo wyczekiwane przez kobiety.
Jak długo rozpuszczają się szwy?
Szwy rozpuszczalne wchłaniają się samoczynnie. Trwa to od 2 do 3 tygodni. Nie ma tutaj konieczności ich zdejmowania. Przez ten czas może dojść do sytuacji, kiedy szwy będą się wykruszać. Kobieta może znaleźć je na bieliźnie. Nie jest to powód do niepokoju. Zaniepokoić powinien nas ból, obrzęk – wtedy należy skontaktować się z położną lub lekarzem.
Podobnie, jeśli szwy nie zniknęły całkowicie. Wówczas należy zdjąć szew mechanicznie. Niepokoić powinna też gorączka, dreszcze, złe samopoczucie lub uczucie ściągania w okolicy szwów.
Jak pielęgnować krocze po szyciu?
Krocze po porodzie, niezależnie od rodzaju szwów, jakie były zakładane i od tego, czy w ogóle doszło do szycia, wymaga dbania o nie i odpowiedniej higieny.
W jaki sposób można dbać o krocze po porodzie? Przede wszystkim nosząc przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę. W nocy można posiłkować się jednorazowymi majtkami poporodowymi.
Na początku połogu występuje bardzo obfite krwawienie, należy używać podkładów poporodowych i podpasek bez kleju, bo te, które ściśle przylegają do bielizny mogą utrudniać wentylację i sprzyjać rozwoju chorobotwórczych grzybów czy bakterii. I utrudnić gojenie się krocza.
Co jeszcze można zrobić? Myć często okolice intymne, delikatnie je osuszać, często wietrzyć krocze (leżeć jedynie na podkładzie, bez bielizny). W przypadku dużej opuchlizny należy stosować zimne okłady. Zaleca się także ćwiczenie mięśni Kegla.
Kiedy można rozpocząć współżycie?
Kobiety zastanawiają się również, kiedy mogą wrócić do swojego życia seksualnego przed szyciem krocza po porodzie. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że samo zdjęcie szwów to nie jest koniec pielęgnacji rany po szyciu nacięcia czy pęknięcia krocza. Nadal trzeba dbać o to miejsce, nadal przestrzegać higieny. Do pełnego zagojenia się rany może dojść nawet po kilku tygodniach. Warto wiedzieć, że szybciej goją się rany po pęknięciu krocza niż te, które powstają wskutek nacięcia.
Jak w każdej takiej sytuacji, sprawa jest bardzo indywidualna. Bardzo ważne jest więc skonsultowanie się z lekarzem, który najlepiej oceni, czy to już moment, by wrócić do pełni aktywności, nie tylko tej seksualnej.