Przedszkolne toalety odstraszają
Toalety w szkołach kojarzą się uczniom najczęściej z brakiem mydła i papieru toaletowego, ale również z mokrymi podłogami, brudnymi toaletami, czasami dymem papierosowym. To tylko niektóre z powodów, które odstraszają od tych miejsc. Podobną niechęć do wspólnych toalet obserwują nauczycielki wychowania przedszkolnego. Według raportu "Toalety publiczne w oczach Polek i Polaków" przygotowanych na zlecenie firmy WCTron przedszkolaki niechętnie korzystają z toalet w placówkach.
Aż 34 proc. rodziców przyznaje, że ich dzieci narzekają na stan łazienek w przedszkolach, nie chcą korzystać z nich, a przy tym wstydzą się o tym mówić głośno. Wiele dzieci po prostu nie lubi z tych toalet korzystać, bo nie czuje się w nich bezpiecznie i intymnie. Często rodzice przyjmują to za stan rzeczy, z którym należy się pogodzić.
"Toaleta powinna być miejscem, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Musi być czysta, odpowiednio wyposażona i dostosowana do wieku i potrzeb dzieci. O taki stan muszą zadbać szkoła i przedszkole, ale i wpływ na to mają współpracujący z placówkami rodzice… Dzieci powinny czuć się bezpiecznie i komfortowo od najmłodszych lat, także w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych" – komentuje zjawisko Magdalena Bogdańska-Maciak – pedagożka, ekspertka z zakresu problematyki dziecka i dzieciństwa, w tym praw dziecka.
Warto zwracać uwagę na to, czy nasze dziecko załatwia potrzeby fizjologiczne w przedszkolu i rozmawiać z nim o tym, jeśli okaże się, że czuje przed tym opór. To rodzice, razem z nauczycielami i władzami placówek powinni zadbać o to, by dziecko nie czuło lęku przed skorzystaniem z łazienki innej niż domowa.
Zadbajmy o komfort dzieci
"Narażenie ich na niestandardowe, niewygodne i niehigieniczne warunki ma wpływa na dalsze życie – pozostawia nieprzyjemne wspomnienia, które mogą wpływać m.in. postrzeganie w przyszłości publicznych toalet jako miejsc nieprzyjaznych, traumatyzujących" – zauważa Bogdańska-Maciak.
Taka niechęć do toalet publicznych może się rozwinąć i zacząć dotyczyć wszystkich publicznych toalet, nie tylko tych w szkole czy przedszkolu (wtedy mamy do czynienia z fobią toaletową). Sposobem na poradzenie sobie z tą niechęcią jest nie tylko rozmowa z kilkulatkiem, ale również zadbanie przez wychowawców przedszkolnych i dyrekcję o to, by toalety w placówce były czyste, ładne i dobrze wyposażone. Dzięki temu dzieci czują się tam bezpiecznie i pewnie.
Jest lista wymagań, które muszą być spełnione, jeśli chodzi o standardy toalet w przestrzeniach publicznych, w tym również w przedszkolach. To m.in. dostosowane do wzrostu dzieci toalety, pisuary, umywalki, ale również dostępne środki higieny. Dodatkowo ważne jest dla dzieci poczucie intymności w kabinie, a równocześnie możliwość monitorowania dziecka przez opiekunów w razie potrzeby. Przepisy uwzględniają też takie elementy jak kolor ścian (jasne, ciepłe kolory, bez elementów wzbudzających lęk).
Konkurs na najpiękniejszą łazienkę
To, jak powinny wyglądać toalety w przedszkolu, by dzieci czuły się tam dobrze, najlepiej wiedzą one same. Dlatego zdecydowano się zainicjować kampanię Akcja Tron. To kampania marki WC Tron, która jest związana z obawami przedszkolaków przed korzystaniem z toalet. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem dostępności i czystości toalet, ale również edukację z zakresu higieny, skierowaną m.in. do rodziców przedszkolaków.
Największą rolę w projekcie mają odgrywać dzieci – w poprzedniej edycji kampanii zaproszono przedszkolaki do przygotowania projektów toalet za pomocą prac plastycznych, a następnie ocenienia zwycięskiego projektu. W bydgoskim przedszkolu nr 48 pokazano dzieciom efekt konkursu na "wymarzoną toaletę", a dzieci miały ocenić jej wygląd i odpowiedzieć na pytanie, czy czują się w niej komfortowo.
Kilkulatki, które oglądały łazienkę wykonaną na podstawie ich projektu, zwracały uwagę nawet na najmniejsze detale: kolorowe ściany, dekoracje, ale także elementy, które pomagają dbać o poczucie czystości. Dzięki ich uwagom marka WC Tron postanowiła przygotować kolejną edycję konkursu dla przedszkoli, w którym główną nagrodą jest remont toalet.
Kampania chce normalizować wśród dzieci korzystanie z toalet i pokazywać im, że każda łazienka poza domem może być miejscem, które nie powoduje stresu i dyskomfortu. Chodzi o to, by zapewniać dzieciom odpowiednie warunki sanitarne zarówno w domach, jak i w przestrzeniach publicznych. Swoje przedszkole do konkursu można zgłosić TUTAJ.
Źródło: materiały firmy WCTron