Lekcje religii w szkołach mają ulec zmianie we wrześniu 2025 roku. Do tego czasu wspólna podkomisja Ministerstwa Edukacji Narodowej i Episkopatu Polski musi ustalić zadowalające dla obu stron ustalenia. MEN chce mniejszej liczby godzin szkolnych katechez, na co duchowni się nie zgadzają. Obie strony deklarują jednak chęć współpracy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dyskusja na temat religii w szkole nadal trwa. Episkopat i Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż są w konflikcie, bo resort edukacji chce m.in. zmniejszyć liczbę godzin szkolnych katechez i przeniesienia ich na pierwszą lub ostatnią lekcję w planach lekcji. Dodatkowo mówi o łączeniu grup i oddziałów, jeśli uczniów chętnych na katechezy będzie zbyt mało.
Kościół tymczasem jest zdania, że rządzący w ogóle nie biorą pod uwagę zdania duchownych i ich sugestii dotyczących reformy. Są na stanowisku, że katechezy powinny być 2 tygodniowo, bo to ważny katolicyzm to ważny element kultury, historii i tradycji naszego kraju.
Szefowa MEN Barbara Nowacka od początku podkreślała, że może wysłuchać opinii Kościoła, ale to ministerstwo podejmuje decyzje związane z tym, czego uczniowie i w jakiej ilości uczą się w szkołach. Z powodu różnic w poglądach powołano specjalną podkomisję, która zajmie się dojściem do porozumienia w kwestii katechez szkolnych. W jej skład wchodzą zarówno przedstawiciele rządu, jak i ci z Konferencji Episkopatu Polski i obie grupy mają dojść do kompromisu w sprawie nauczania religii.
Na razie zero konkretów
Pierwsze spotkanie podkomisji powołanej przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyło się 7 listopada 2024 roku. Obie strony zadeklarowały na nim chęć porozumienia w sprawie szkolnych i przedszkolnych katechez, a po skończonym spotkaniu wydano wspólny komunikat.
"W czasie dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony. Wobec deklarowanej przez obydwie strony woli osiągnięcia porozumienia, w punktach, w których pojawiły się wątpliwości, zdecydowano o kolejnym spotkaniu i poszukaniu rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły. Obydwie strony zadeklarowały wolę kontynuacji rozmów oraz wolę porozumienia" – czytamy we fragmencie oświadczenia podkomisji.
Spotkanie nie przyniosło jeszcze konkretnych ustaleń i propozycji zmian, ale zapowiedziano już kolejne, na którym rząd i Kościół będą szukali kompromisów w nauczaniu religii. O utworzeniu podkomisji zdecydowano podczas posiedzenia komisji wspólnej rządu i Episkopatu, które odbyło się 16 października 2024 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.