Zmiany dotyczące nauki religii w szkołach stają się coraz bardziej realne. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt nowelizacji, który właśnie trafił do konsultacji. Planowane zmiany dotyczą głównie szkół podstawowych i średnich, i wejdą w życie prawdopodobnie 1 września 2025 roku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od jakiegoś czasu obserwujemy spór Kościoła katolickiego z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Instytucje nie mogą dojść do porozumienia w sprawie nauczania religii, bo duchowni uważają, że MEN chce odebrać uczniom całkowicie możliwość nauki religii w szkołach. Resort edukacji odpiera te zarzuty, zauważając, że to ministerstwo, a nie Kościół, decyduje o tym, czego uczniowie w szkole się uczą.
Teraz MEN przygotował projekt ustawy, w którym zebrał wytyczne o planowanych zmianach w katechezach. Dokument trafił do konsultacji m.in. Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i ma w przyszłym roku szkolnym 2025/2026 wejść w życie. Według nowelizacji rozporządzenia nauka religii i etyki w szkołach ma ulec zmianie: w szkołach podstawowych i średnich będzie się odbywała w wymiarze 1 godziny tygodniowo (obecnie są 2 godziny).
"Nowelizacja ma na celu ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i etyki przez określenie nowego tygodniowego wymiaru godzin religii w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo oraz ustalenie w nowelizowanym rozporządzeniu tygodniowego wymiaru godzin etyki w szkole – na poziomie jednej godziny lekcyjnej tygodniowo" – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.
Religia na początku lub końcu
Co ciekawe, projekt jednak nie zakłada zmian w katechezach w przedszkolach, w których według ustawy zajęcia powinny odbywać się w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Drugie ważne postanowienie dotyczy umieszczania katechez w planach lekcji: od przyszłego roku ma się odbywać przed lub po reszcie lekcji, które są obowiązkowe dla całej klasy.
Chodzi o to, by uczniowie, którzy nie chodzą na katechezy, nie mieli wymuszonych w trakcie dnia okienek: dyrektorzy szkół w tym czasie muszą zapewnić im opiekę, a dzieci i młodzież niepotrzebnie mają rozciągnięty plan lekcji. Nowelizacja mówi też o grupach międzyszkolnych i międzyklasowych, o których rozmawiano z Episkopatem już od dłuższego czasu.
"Zmiana powinna zlikwidować wątpliwości interpretacyjne i ułatwić zawieranie porozumień w sprawie tworzenia grup międzyszkolnych i pozaszkolnych punktów katechetycznych" – podkreślało ministerstwo w oświadczeniu. Jeśli nowelizacja pomyślnie przejdzie drogę legislacyjną, wejdzie w życie 1 września 2025 roku.