Mały geniusz stoi przy szkolnej tablicy
Kreatywne sposoby na to, jak rozwinąć umysł dziecka. Fot. 123RF
Reklama.

Wielu rodziców wydaje krocie na zabawki edukacyjne dla dzieci. Tymczasem istnieje kilka prostych i darmowych sposobów, dzięki którym można stymulować umysł malucha. Zdaniem Ann-Marie Kinlock, brytyjskiej założycielki platformy KindHaus, czyli nowoczesnego klubu dla rodziców, nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie zabawki czy aktywności. Aby umysł malucha rozwijał się szybciej, wystarczy zbudować z dzieckiem przyjacielską relację i wypróbować kilka sprawdzonych metod:

1. Czytanie przed snem

Czytanie książek ma wiele zalet. Nie tylko rozwija wyobraźnię, ale również wzbogaca zasób słów. Odkrywając ciekawe historie, dzieci mogą zadawać wiele pytań. Ważne jest zatem czytanie pociechom bajek przed pójściem spać. To wyjątkowy czas, który można spędzić razem, a przy okazji kształtować umysł dziecka. Ann-Marie wspomina, że syn jej koleżanki zaczął używać w mowie codziennej trudnych i podchwytliwych słów, które zapadły mu w pamięć.

2. Gry matematyczne

Zabawa dopiero się zaczyna, gdy dzieci zaczytają odkrywać zagadki matematyczne. W ten sposób uczą się logicznego myślenia i rozpoznawania liczb. Tak naprawdę można policzyć wszystko – od groszku na talerzu, po bąbelki w wannie. Warto także pokazać dzieciom, jak matematyka jest stosowana w życiu codziennym, np. podczas gotowania, zakupów czy planowania podróży. To pomoże im w zdobyciu praktycznych umiejętności i zachęci do polubienia nauk ścisłych.

3. Nauka przy jedzeniu

Pory posiłków to świetna okazja, aby zachęcić maluchy do nauki nowego słownictwa. Przygotowując jedzenie, dajmy im kilka opcji do wyboru. Np. zadajmy pytanie: chcesz pomidora czy ogórka? Możemy też pobawić się w opisywanie warzyw lub owoców. W ten sposób dziecko nauczy się używać przymiotników, choćby takich jak "miękki" czy "gąbczasty". Jeśli dziecko wypowie jakieś słowo niepoprawnie, powiedzmy mu, jak powinno wybrzmieć.

4. Zabawy w wodzie

Większość dzieci uwielbia pluskać się w wannie. Możemy połączyć zabawę wodną z kąpielą lalek. Nauczmy dziecko, jakie czynności powinno się wykonać podczas kąpieli. Powiedzmy np.: umyj nogi lalki, wyczyść brzuszek lalki. Ciekawym pomysłem jest też zorganizowane "przyjęcia na basenie". Zabawkowi towarzysze będą mogli popływać, zjeść "watę cukrową" lub skosztować "bąbelkowych lodów".

5. Czas przytulania

Czułe gesty ze strony rodziców nie tylko pomagają dziecku czuć się bezpiecznie, ale są też dobre dla mózgu. Dotyk pomaga ciału uwalniać oksytocynę, zwaną inaczej "hormonem szczęścia". Oksytocyna kojarzy się z pozytywnymi emocjami, takimi jak zaufanie i empatia. Jej wysoki poziom może mieć korzystny wpływ na procesy poznawcze. Poza tym hormon ten zmniejsza stres, co również wpływa na poprawę koncentracji i przetwarzanie informacji.

6. Bycie poza domem

Dzieci uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Gdy wychodzimy z nimi do sklepu czy na spacer, możemy zagrać w "szpiegowanie". Za każdym razem, gdy schodzimy po schodach, spróbujmy je wspólnie policzyć. Jeśli czekamy w kolejce do lekarza, poprośmy dziecko, aby rozejrzało się dookoła i opowiedziało, jakie widzi kształty oraz obrazki. W supermarkecie możemy spytać malucha, czy pamięta listę zakupów. W ten sposób dziecko będzie miało zajęcie, a przy okazji pobudzi procesy myślowe.

7. Odgrywanie ról

Wcielanie się w różne role pomaga dzieciom lepiej zrozumieć perspektywę innych ludzi. Pociechy rozwijają w ten sposób empatię, ale też zdolności logiczne. Przykład? Niektóre dzieci lubią bawić się w kierowców autobusów i dzięki temu uczą się choćby liczenia pasażerów. Inne fascynują się takimi zawodami, jak fryzjer, stolarz, policjant czy lekarz. W trakcie zabawy można pokazywać dziecku, jak wyglądają różne przedmioty i do czego służą. To doskonały sposób, aby lepiej zrozumiały otaczający świat.

Źródło: The Sun

Czytaj także: