Łamigłówki i zagadki matematyczne często nas fascynują, bo często zaskakują mechanizmy, którymi kieruje się mózg. Większość z nas po latach spędzonych poza szkolnymi ławkami zapomina, że w równaniach matematycznych stosuje się zasadę kolejności wykonywania działań. Oto japońska zagadka matematyczna, która sprawia trudność wielu dorosłym.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zagadki matematyczne wiele osób fascynują, szczególnie jeśli rozwiązanie nie jest oczywiste i trzeba się nieco nagłówkować. Cieszą się sporym zainteresowaniem w sieci, bo, tak jak iluzje optyczne, zaskakują i dostarczają rozrywki.
Kolejność wykonywania działań
W sieci można znaleźć pełno prostych z pozoru zadań matematycznych, które okazują się wcale nie takie łatwe i oczywiste. Ta, którą przedstawimy za chwilę, otrzymała nazwę "japońskiej", bo w ostatnich latach rozwiązywało ja poprawnie jedynie 60 proc. Japończyków, którzy są mistrzami takich łamigłówek. Według autora jednego z filmów na YouTube, w latach 80. tę samą zagadkę z powodzeniem rozwiązywało 90 proc. Japończyków.
Proste równanie matematyczne sprawia wielu osobom problem, bo szybko zapominamy jedną z podstawowych zasad matematycznych, którą nauczyciele kładli nam do głów. Chodzi o kolejność wykonywania działań, bo nie wszystkie mają taką samą wagę. Najpierw wykonuje się działania w nawiasach, potem mnożenie i dzielenie, a na końcu dodawanie i odejmowanie.
Japońska zagadka matematyczna
Kiedy widzimy równanie 9-3:1/3+1 =?, najpierw powinniśmy wykonać dzielenie, a następnie po kolei resztę działań. Problem dla niektórych mogą stanowić też działania na ułamkach, które w przypadku tej równości nieco mieszają. Na profilu youtubowym MindYourDecisions Presh Talwalker opublikował film, na którym pokazał, że 3:1/3 to dzielenie, które należy zapisać i wykonać inaczej, niż zrobilibyśmy to w pierwszym odruchu. Trzeba najpierw wykonać zamianę dzielenia ułamków na mnożenie pełnych liczb:
3:(1/3)=3*3=9
Kolejne elementy równania są już dużo prostsze, polegają na odejmowaniu i dodawaniu:
9-9+1=1
Takie jest jedyne poprawne rozwiązanie tego równania matematycznego, czyli odpowiedź to 1. Presh był studentem matematyki na Uniwersytecie Stanforda, gdzie zajmował się łamigłówkami i zagadkami matematycznymi, stąd jego zainteresowanie łamigłówką, która pokonała Japończyków. Teraz dzieli się takimi ciekawostkami na swoim kanale na YouTube.