Od 15 lutego 2024 roku podejrzenia o przemocy domowej, rówieśniczej lub nadużyciu w relacjach uczeń-nauczyciel będą mogły być sprawniej zgłaszane przez placówki edukacyjne do odpowiednich organów. Prawo zostało znowelizowane, a do szkół zostaną wprowadzone standardy z powodu tzw. ustawy Kamilka. Czy mają faktycznie szansę realnie pomóc dzieciom?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od czasu śmierci Kamilka z Częstochowy głośno mówiło się o tym, że polskie prawo należy zaktualizować. Chodziło o to, by sądy czy pracownicy socjalni mogli szybciej otrzymywać zgłoszenia o przemocy i mieć bardziej realny wpływ na krzywdę, jakiej dziecko doznaje w domu w wyniku przemocy domowej albo w placówce edukacyjnej ze strony rówieśników lub nauczyciela.
Od maja 2023 roku, kiedy doszło do tragicznej śmierci Kamilka, udało się doprowadzić do nowelizacji zasad ochrony najmłodszych i tego, jak wygląda droga prawna zgłaszania przemocy. Nowe przepisy prawne wchodzą w życie 15 lutego 2024 roku i będą dotyczyły m.in. interwencji placówek edukacyjnych przy przypadkach podejrzenia przemocy. Znowelizowane przepisy zostały nazwane standardami antyprzemocowymi. To zbiór zasad ochrony dzieci i prowadzenia interwencji, np. zgłaszania przypadków przemocy ze strony nauczycieli i władz szkoły.
Przepisy zaczną obowiązywać od 15 lutego, ale placówki mają czas do 15 sierpnia 2024 r. aby przygotować się, dopracować i wdrożyć zasady zgłaszania podejrzeń przemocy domowej. Jeśli szkoły i przedszkola w tym czasie nie dostosują się do wymaganych rozporządzeń, grożą im nagany lub kary pieniężne. Nowe wytyczne oparte są o Ustawę z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606) – art. 7 pkt 6.
Także relacje nauczyciel-uczeń
To tzw. standardy ochrony małoletnich, które stara się też nagłaśniać Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Mówi się nie tylko o podejrzeniach przemocy domowej czy rówieśniczej, ale również kontaktach nauczycieli i pracowników szkoły z uczniami. Fundacja proponuje, żeby wśród standardów znalazły się m.in. następujące zalecenia w relacjach personel szkoły-uczniowie:
prowadzenia rozmów z dzieckiem wyłącznie przy otwartych drzwiach
zakaz kontaktowania się z dzieckiem z prywatnego maila i numeru telefonu.
Niestety, przepisy miały być udostępnione szkołom i przedszkolom do 31 stycznia 2024 r. i nie wiadomo nadal, czy placówki je otrzymały. Portal prawo.pl zaznacza, że choć prawo wchodzi w życie 15 lutego, to wiele szkół w ogóle nie jest na to przygotowanych. Zarówno fundacja, jak i Ministerstwo Sprawiedliwości (odpowiedzialne za nowelizację) zapewniają, że władze szkół i przedszkoli będą mogły liczyć na ich pomoc przy wdrażaniu nowych wytycznych, które otrzymają przed 15 lutego br.