Policja Polska stara się nie tylko dbać o przestrzeganie polskiego prawa, ale również zapobiegać wielu tragediom. W jednym z filmów opublikowanych w sieci przestrzegają przed zjawiskiem, które jest nagminne wśród dzieci i młodzieży. Chodzi o bycie ofiarą przemocy rówieśniczej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Policjanci nagrywają spoty, które mają przestrzegać dzieci i młodzież przed różnymi niebezpieczeństwami. Pokazują w filmach (we współpracy z dziećmi), jak czasami niewinne zabawy mogą skończyć się naprawdę tragicznie. W jednym z filmów policjantki pokazały krótką sytuację związaną z przemocą rówieśniczą i tym, jak ważne jest reagowanie na nią przez nastolatków.
W filmie opublikowanym w mediach społecznościowych Polskiej Policji widzimy sytuację ze szkoły średniej, gdzie jeden z uczniów gnębi kolegę z klasy z powodu jego wiedzy i dobrych wyników w nauce. Chłopak nazywa go "kujonem", wyśmiewa, popycha na korytarzu. Następnie, gdy młodzież zostaje bez dorosłych, na szkolnym podwórku dochodzi do pobicia chłopaka, który jest gnębiony. To tylko reżyserowany filmik, który przygotowały policjantki z Garwolina w asyście uczniów LO w Żelechowie.
Dosłownie kilka dni temu podobne filmy, autentyczne i pokazujące uczniów z Chorzowa również zalały sieć. Wszystkie nagrania zawierały sceny gnębienia, przemocy fizycznej i wyzywania rówieśników. Wszystkie są tak samo przerażające i patrzenie na nie łamie serce. Pokazują, jak wiele agresji czasami drzemie w dzieciach i młodzieży. Jak nastolatek może być bezwzględny w prześladowaniu kolegi z klasy czy szkoły.
Uczcie reagowania na przemoc
W spocie udostępnionym przez policję na końcu zawarto ważny apel, który ma trafić do dzieci i młodzieży. Reagujcie na przemoc, której jesteście świadkami. Mówienie o przemocy rówieśniczej dorosłym to nie bycie "przegrywem" czy "konfidentem". To wyraz odwagi i siły, który przeciwdziała łamaniu prawa i krzywdzie (psychicznej i fizycznej) na atakowanym rówieśniku.
Pokażcie ten film swoim dzieciom, niech nie wstydzą się mówić o tym, że są świadkami takich sytuacji. Każdy z nas był kiedyś nastolatkiem i pamięta ze swojej szkoły różne tego typu sytuacje. Wyśmiewanie koleżanki z powodu wagi, gnębienie chłopaka, który jest oczytany i ma świetne oceny. Dokuczanie komuś, kto ma zaburzenia rozwojowe (być może niezdiagnozowane, skoro było to 20-30 lat temu).
Wychowując dzieci, uczulajcie je, że warto reagować na każdy przejaw agresji. Można w ten sposób uratować koledze lub koleżance zdrowie, a czasami nawet życie. Wiele takich sytuacji kończy się próbami samobójczymi, chorobami psychicznymi i wieloma innymi zaburzeniami.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli ty lub twoje dziecko potrzebujecie pomocy dotyczącej zdrowia psychicznego, nie czekaj i skontaktuj się z odpowiednimi organizacjami, które udzielają wsparcia osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi i zaburzeniami.