Jak mądrze ubrać dziecko zimą i dlaczego w wełnę? Od lat to pytanie zadają sobie wszystkie mamy. W co ubierać dziecko zimą? W najnowszym odcinku podcastu "Mama w praktyce" gościem Anny Giedronowicz była Amanda Bala z firmy UpWool, z którą rozmawialiśmy o tym dlaczego to właśnie ubrania z wełny są najlepsze dla małych dzieci.
Ubieranie dzieci w sezonie zimowym, szczególnie tych najmniejszych, to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców. Nie dość, że samo zakładanie kolejnych warstw często budzi sprzeciw dzieci, to jeszcze pojawia się wątpliwość: czy na pewno będzie mu wystarczająco ciepło? Jakie materiały najlepiej ochronią dziecko przed zimnem?
Coraz częstszym wyborem rodziców jest wełna, która posiada niesamowite właściwości termoregulacyjne. Absorbuje i odprowadza wilgoć, zapewniając komfort termiczny dziecku. Ponadto jest samoczyszcząca, odporna na nieprzyjemne zapachy oraz nie powoduje podrażnień, ani reakcji alergicznych. I nie, nie gryzie!
Odpowiednio pielęgnowana jest niezwykle miękka i przyjemna dla skóry. Ale o tym, i o reszcie tajników tego niezwykłego, naturalnego materiału, dowiesz się więcej w naszym najnowszym odcinku ''Mamy w Praktyce'', w którym rozmawiamy z Amandą Balą, założycielką marki ubrań UpWool.
– Wełna ma tę magiczną moc, że nie gromadzi w sobie w ten sposób wilgoci, że czujemy, że ubrania są mokre. Nawet jeśli tę wilgoć przyjmie, to nie przepuszcza tej wilgoci do nas, zbiera ją z naszego ciała i odprowadza z ciepłem na zewnątrz. Ma bardzo dobrą oddychalność i jest wodoodporność, ponieważ zawiera lanolinę – mówi ekspertka.
Wełniane ubrania uchodzą za trudne w pielęgnacji jak zatem je prać, by ich nie zniszczyć?
– Wełna ma właściwości samoczyszczące i co ważne jest antyseptyczna, czyli lanolina w niej zawarta działa tak, że bakterie jej nie lubią, więc wełny nie trzeba prać często. Niektórzy piorą wełnę bardzo rzadko, wywieszają ją tylko do wietrzenia. Plamy można zapierać mydełkiem galasowym, popularne są mydełka kokosowe, które są jeszcze lepsze. Taką plamę polewamy letnią wodą, namaczamy, dociskamy, namydlamy, zapieramy, płuczemy, wywieszamy i za chwilę jest gotowe do noszenia – mówi Bala.
Więcej m.in. o tym jak właściwie dobrać rozmiar wełnianego ubranka do rozmiaru dziecka w podcaście "Mama w praktyce".