mamDu_avatar

Pozwalam, by moje 7-letnie dziecko chodziło samo do szkoły. Nie jestem wyrodna, tylko mądra

Martyna Pstrąg-Jaworska

11 września 2023, 11:20 · 3 minuty czytania
Zaczął się rok szkolny i wiele z nas spotyka na ulicach dzieci samotnie idące z lub do szkoły. Na pytanie o to, gdzie są rodzice, większość zgodnym chórem odpowiada: "W pracy". Są i tacy, dla których nie do pomyślenia jest, żeby 7-latek bez dorosłego szedł chodnikiem w centrum dużego miasta. Specjaliści apelują jednak, żeby pozwalać swoim kilkulatkom na taki krok.


Pozwalam, by moje 7-letnie dziecko chodziło samo do szkoły. Nie jestem wyrodna, tylko mądra

Martyna Pstrąg-Jaworska
11 września 2023, 11:20 • 1 minuta czytania
Zaczął się rok szkolny i wiele z nas spotyka na ulicach dzieci samotnie idące z lub do szkoły. Na pytanie o to, gdzie są rodzice, większość zgodnym chórem odpowiada: "W pracy". Są i tacy, dla których nie do pomyślenia jest, żeby 7-latek bez dorosłego szedł chodnikiem w centrum dużego miasta. Specjaliści apelują jednak, żeby pozwalać swoim kilkulatkom na taki krok.
Dzieci wg prawa mogą samodzielnie chodzić do szkoły po skończeniu 7. roku życia. fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jestem w pracy

Ostatnio w naszym portalu pojawił się artykuł o tym, że małe dzieci nie powinny same chodzić do szkoły. Jego autorka była zaniepokojona tym, że drobne 7-latki samodzielnie przemierzają ulice wielkiego miasta. Nie kryła zdziwienia, że rodzice na to pozwalają. Publikacja wywołała w odbiorcach wiele emocji – większość ludzi na retoryczne pytanie: "Rodzice, gdzie jesteście?" odpowiadała po prostu, że "w pracy" i nie ma możliwości przebywania z dzieckiem 24 godziny na dobę.


Jako dorośli mamy swoje obowiązki, także zawodowe, które musimy wypełnić, żeby zapewnić dziecku godne życie i zadbać o jego rozwój. Rodzice zgodnie zauważają, że według prawa już 7-letnie dziecko może samodzielnie przemieszczać się z domu do szkoły i z powrotem. W komentarzach można również przeczytać, że widok ok. 7-letniego dziecka, które samo przemierza miasto z plecakiem, to nie wyraz zaniedbania rodziców, a uczenie go odpowiedzialności i samodzielności, ale również obdarowanie kilkulatka kredytem zaufania, że poradzi sobie, że dotrze z punktu A do punktu B.

Samodzielności ucz po trochu

Prawo to jedno, a opieka i wychowanie dziecka to drugie. Oczywiście, ucząc samodzielności, lepiej nie rzucać na głęboką wodę – raczej nie mówimy tu o samodzielnym chodzeniu do zerówki przez 6-latka, bo to nie jest nawet zgodne z prawem.

Bardziej chodzi o to, by po trochu pozwalać dziecku na samodzielne wyjścia: do sklepu, do koleżanki z osiedla, pobliskiej biblioteki. I z czasem wydłużać możliwość szans na pójście gdzieś samemu. To będzie od kilkulatka wymagało odpowiedzialności, odwagi i radzenia sobie z otoczeniem.

Według psychologów takie samodzielne przemieszczanie się z i do szkoły to coś więcej niż zwykły spacer, w którym niektórzy rodzice widzą same zagrożenia. Oczywiście, należy uczyć dziecko, że nie można rozmawiać z obcymi, czegoś od nich brać i im ufać. Że trzeba stosować się do zasad ruchu drogowego i np. przechodzić tylko na zielonym świetle.

Dostosuj do emocjonalności i psychiki dziecka

Ale pozwalanie na samodzielność to dawanie wolności i możliwości rozpostarcia skrzydeł. Nie ma bowiem ustalonej granicy, kiedy dziecko będzie emocjonalnie gotowe na taki krok. Rodzice są ekspertami w dziedzinie umiejętności swoich dzieci i to oni powinni dokonać oceny, czy ich dziecko jest gotowe na taki krok.

U jednych 6-7 lat to odpowiedni wiek, ale będą też dzieci, które nawet w wieku 10 lat będą się bały samodzielnie iść do sklepu. Rolą rodzica jest jednak, żeby mu na to pozwalać i tylko otaczać parasolem bezpieczeństwa, a nie kurczowo trzymać za rękę.

Nadmierny nadzór może utrudniać rozwój dziecka: fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Zamiast tego lepiej przygotować dzieci na różne doświadczenia, rozmawiać i pozwalać na bycie samodzielnym – czasem to dla dziecka ogromne źródło dumy i pewności siebie, kiedy podoła zadaniu, które powierzył mu rodzic (np. powrót ze szkoły prosto do domu).

Dajesz mu szansę na bycie pewnym siebie

Oczywiście, jeśli mieszkasz w dużym mieście, nie pozwolisz raczej 7-latkowi, by sam podróżował tramwajem na drugi koniec miasta. Wszystko musi być jednak dostosowane do warunków, w jakich żyjecie. W małym mieście 7-latek poradzi sobie z przejściem samodzielnie kilku ulic i tak samo dziecko w tym wieku będzie w stanie przejść przez kilka ulic w danej dzielnicy, jeśli mieszka w dużej aglomeracji.

Według specjalistów samodzielne chodzenie do szkoły rozwija szereg umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Uczy krytycznego myślenia, oceny ryzyka, umiejętności społecznych, podejmowania decyzji. Nie mówiąc już o budowaniu pewności siebie i odpowiedzialności.

Jeśli wyjątkowo się boisz, ale chciałabyś puszczać samego 7-latka, by uczył się samodzielności, zawsze możesz postawić na rozwiązania technologiczne. Zegarki z GPS-em i smartfony z aplikacjami lokalizacyjnymi zapewniają poczucie bezpieczeństwa i dają wiedzę o tym, gdzie znajduje się dziecko. Oprócz tego trzeba rozmawiać i pozwolić sobie na zaufanie dziecku.

Źródło: psychologytoday.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/161464,samodzielnosc-dziecka-kiedy-moze-zaczac-samo-chodzic-do-szkoly